První výhra v Lize mistrů. Hradec zdolal francouzského mistra

3. září 2022

První výhra. Hokejisté Hradce Králové vyhráli v Lize mistrů na ledě Grenoblu 4:3 a po čtvrteční prohře s Frölundou si ve skupině G připsali první vítězství. Mountfield utkání na ledě francouzského mistra rozhodl ve druhé třetině, v níž vstřelil tři góly. Nyní se evropská soutěž přesouvá na východ Čech.

S cílem vyhrát a napravit nezdar na ledě Frölundy, kdy hokejisté Hradce Králové prohráli v úvodním utkání letošního ročníku Ligy mistrů 2:4, vyrukoval Mountfield na francouzského mistra. Tým Grenoblu v prvním duelu doma podlehl Eisbärenu Berlín 2:8 a v duelu s východočeským celkem na začátku tahali za kratší konec.

Hradci, jednomu z trojice českých extraligových zástupců v evropské soutěži, ideálně vyšel vstup do zápasu. Již po devíti sekundách překonal brankáře Štěpánka, působícího druhou sezonu ve francouzském klubu, Jakub Lev.

• 6. kolo – středa 12. října, 17.30: Hradec Králové – Eisbären Berlín

Druhý gól mohli přidat Cingel se Lvem, krajana ale nepřekonali a Grenoble vyrovnal. Za Kiviahovými zády skončila tečovaná střela Rouhiainena. Finský gólman si poté poradil s šancí Deschampse, ale ve 13. minutě jej překonal Treille, jemuž byla připsána i první branka domácích.

„Zdálo se mi, že jsme byli po cestě trošku unavení a úplně nám nejezdily nohy. Ale postupem času se to zlepšovalo,“ řekl pro klubový web francouzský útočník Jordann Perret ve službách Hradce, který se vrátil do dobře známých míst.

Perret v Grenoblu dříve působil. Před pěti lety zamířil přes Rouen do Pardubic a posléze do Hradce. S tehdejšími spoluhráči je stále v kontaktu. „S klukama jsme si psali a kamarádsky se špičkovali. Až přijedou k nám, tak bych je chtěl pozvat někam na jídlo a ukázat jim památky, protože Hradec je krásné město, které určitě za prohlídku stojí,“ řekl francouzský útočník, který se těšil z výhry.

„Jsem rád, že jsem se domů vrátil vítězně," prohlásil po utkání hráč s číslem 94.

Hradečtí zápas otočili ve druhé třetině. Právě Perret trefil ještě tyč, ale ve 35. minutě se po Blainově střele prosadil Štohanzl. Klíčové momenty přišly v poslední minutě druhé části. Hosté sice nevyužili přesilovou hru, ale po jejím skončení se dočkal gólu Blain a pět sekund před odchodem do kabin se prosadil tečí kapitán Smoleňák.

„Nejlepší pro nás byla druhá třetina, ve které jsme výborně bruslili, a hlavně hráli na puku, z toho jsme vytěžili tři góly,“ pochvaloval si Perret.

Hokejisté Grenoblu dokázali v závěrečné dvacetiminutovce utkání zdramatizovat. Ve 46. minutě snížil na 3:4 Fleury, vyrovnat ale domácí nedokázali ani v závěrečné power play.

Zápas se odehrál před výbornou kulisou, do hlediště dorazily necelé čtyři tisícovky diváků. „Bylo tady opravdu hlučno, zdejší fanoušci hokej zbožňují. Navíc jsem měl v hledišti některé členy rodiny a spoustu známých, což mi velmi pomohlo,“ dodal Jordann Perret.

Hokejisté Hradce Králové si tak po čtvrteční prohře s Frölundou připsali ve skupině G první vítězství. Další dvě utkání sehrají na domácím ledě. Ve čtvrtek 8. září hostí v odvetě Grenoble (17.30) a v sobotu 10. září švédskou Frölundu (16.00).

Liga mistrů 2022/23 - skupina G, 2. kolo:

Grenoble - Hradec Králové 3:4 (2:1, 0:3, 1:0)

Branky a nahrávky: 8. S. Treille (Rouhiainen, Champagne), 13. S. Treille, 6. Fleury (Fabre) - 1. Lev (Kalina), 35. Štohanzl, 40. Blain (Zachar), 40. Smoleňák (McCormack).
Rozhodčí: Rezek (Slovin.), Dehaen - Debuche, Constantineau (všichni Fr.).
Vyloučení: 3:2. Bez využití. Diváci: 3857.
HC Grenoble: Štěpánek – Hardy, Lamarche, Rouhiainen, Raymond, Jalasvaara, Holdener, Dair, Pascal – Treille, Champagne, Aubin – Fabre, Deschamps, Fleury – Poukkula, Nehring, Douay – Quattrone, Koudri, Munoz. Trenér: J. Aho.
Mountfield HK: Kiviaho - Kalina, Blain, Pilař, F. Pavlík, Jank, McCormack, Rymsha, Gaspar - Smoleňák, Cingel, Lev - R. Pavlík, Zachar, Okuliar - Perret, Kevin Klíma, Ščerbak - P. Moravec, Štohanzl, Pajer. Trenér: T. Martinec.

Další výsledek: Frölunda - Eisbären Berlín 7:1 (2:0, 3:0, 2:1).