Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Sabou v kauze Berbr a spol.: Odmítáme jakákoliv nařčení, reaguje klub

15. 12. 2021

page.Name
Fotbalový klub FC Hradec Králové důrazně odmítá jakákoliv nařčení z korupčního jednání. Reaguje tím na mediální výstupy z policejního spisu, v němž je zachycen Jiří Sabou, sportovní ředitel Votroků, při komunikaci s Romanem Berbrem, někdejším místopředsedou FAČR, a Romanem Rogozem, dvou ústředních postav rozsáhlé kauzy, kterou už více než rok vyšetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu. „Trváme na tom, že k ničemu takovému nedošlo, použití slova korupce v souvislosti s naším klubem je lživé a dehonestující," uvádí mimo jiné klub ve svém prohlášení.

V policejním spisu, který se týká fotbalové korupce spojené s Romanem Berbrem, bývalým místopředsedou FAČR, se objevil i Jiří Sabou, sportovní ředitel prvoligového klubu FC Hradec Králové. Fotbalovou kauzu už více než rok vyšetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu. Spolu s Berbrem, který byl loni v říjnu zatčen a nyní je vyšetřován na svobodě, je do případu nejvíce namočen také Roman Rogoz, šéf klubu FC Slavoj Vyšehrad. U policejního výslechu byli i někteří rozhodčí a další lidé napojení na fotbalové prostředí.

Hradecký klub, jehož stoprocentním vlastníkem je město, vydal k celé věci oficiální prohlášení.

„Především zásadně odmítáme jakákoli nařčení z korupčního jednání. Za celou dobu probíhajícího vyšetřování kauzy nás ani jednou nekontaktovaly orgány činné v trestním řízení se sebemenším náznakem toho, že by se kdokoli z našich pracovníků dopustil čehokoli protizákonného. Trváme na tom, že k ničemu takovému nedošlo, použití slova korupce v souvislosti s naším klubem je lživé a dehonestující," uvádí klub na svých webových stránkách.

Přepisy z policejního svazku s názvem Akce Šváb, kde figuruje Jiří Sabou, přinesl jako první server idnes.cz. „Dobry den Nacelniku, v patek mam nuz na krku.. Jsme bidny.“ Takhle měl Sabou například oslovit ve zprávě Romana Berbra dne 8. srpna 2019, tři dny před druholigovým zápasem s Varnsdorfem, který Hradec následně vyhrál 8:0.

O několik týdnů později Jiří Sabou zase před druholigovým utkáním s Vyšehradem komunikoval s Rogozem, žádal ho o schůzku. „Dobře. Je to možný. Když nám to chcete prodat... Tak v pohodě,“ odpověděl boss Vyšehradu, na což hradecký sportovní ředitel reagoval: „To nechceme, my by jsme to chtěli koupit od vás právě,“ s čímž Rogoz souhlasil: „Tak to od nás můžete koupit. Nejsme úplně drahý. Klidně to od nás kupte.“ Hradečtí pak domácí zápas vyhráli 1:0.

čtěte také: Hradecký ředitel Sabou v kauze o korupci. Mám čisté svědomí, hájí se


„Uznávám, že takto vypsané útržky z telefonických rozhovorů vypadají hloupě. Mimo jiné proto, že není slyšet tón hlasu – kdy se směju, kdy něco myslím ironicky nebo jako vtip,“ řekl Jiří Sabou pro server idnes.cz, kde dále vysvětloval i setkání se samotným Romanem Berbrem.

„Pokud jde o cestu za Romanem Berbrem, jel jsem před Vánoci za jedním z čelních představitelů našeho fotbalu, kterým tehdy byl. Podobně jsem navštívil i další vysoce postavené osoby, nejen v rámci fotbalového prostředí. Ve funkci ředitele jsem chránil svůj Hradec a považoval jsem to za slušnost v rámci udržování dobrých vztahů,“ uvedl Sabou.

Je třeba říci, že ve zmíněné sezoně 2019/20 hradecký klub skončil ve druhé lize až čtvrtý s větším odstupem za tehdy postupujícími Pardubicemi a Brnem.

„Samotné kontakty s vrcholnými představiteli FAČR i s funkcionáři jiných klubů působících ve stejné soutěži vyplývají z náplně práce sportovního ředitele. To, že tato komunikace, nota bene soukromá, telefonická, probíhá v neformálním tónu, považujeme za běžné. Stavět jakékoli obvinění na jednotlivých větách vytržených z kontextu několikaminutových hovorů je naprosto nesmyslné," pokračuje prohlášení na klubovém webu FC Hradec Králové.

Z policejního spisu není zřejmé, že by se Jiří Sabou něčím provinil a dopustil se nezákonného jednání. „Mám čisté svědomí a naprosto odmítám jakékoliv nečestné jednání,“ hájí se Sabou.

Za sportovním ředitelem stojí i fotbalový klub. „Fanoušky i partnery chceme ubezpečit, že v FC Hradec Králové máme přísně nastavené etické i morální principy, kterých se všichni reprezentanti klubu drží. Na jakékoli jejich porušení bychom sami reagovali s nejvyšší razancí. Věříme v to, že tato kauza, která zasáhla celý český fotbal, bude kompetentními orgány vyřešena," končí své vyjádření na svých stránkách hradecký klub.

Korupční kauza ve fotbale je stále v šetření orgánů činných v trestním řízení.

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Facebook FC Hradec Králové