Pátek

8. prosince 2023

Nyní

-3°

Zítra

Svátek má

Fotbalisté Žitomiru sehráli utkání v Hradci, posílí týmy z regionu

23. 3. 2022

Fotbalisté Žitomiru sehráli utkání v Hradci, posílí týmy z regionu 41 snímků
V přátelském utkání ukrajinský fotbalový tým FC Polissja Žitomir porazil v úterý na hřišti hradecké Slavie divizní Náchod 4:1, ale o výsledek tady vůbec nešlo. Ukrajinský tým našel v době ruské agrese na svoji zemi dočasný domov v Hradci Králové. Pomocnou ruku podaly město, Královéhradecký kraj, krajský fotbalový svaz a kluby FC Hradec Králové a FC Olympia, jehož zástupci pomoc zprostředkovali. Nyní se jedná o tom, že by hráči Žitomiru posílili kluby v regionu.

Před utkáním zazněla ukrajinská hymna, hráči týmu FC Polissja Žitomir nastoupili s vlajkami přes ramena a čestný výkop provedl primátor Alexandr Hrabálek. V areálu hradecké Slavie vůbec nešlo o fotbal a prohra divizního Náchoda 1:4 nebyla podstatná.

Důležité je, že se podařilo celý ukrajinský tým, který čítá 23 fotbalistů, čtyři trenéry a manažerku ubytovat. Nyní už přijíždějí i jejich rodiny a blízcí. Na ubytování se podílí město Hradec Králové a Královéhradecký kraj. Pomocnou ruku dále přiložily krajský fotbalový svaz a kluby FC Hradec Králové a FC Olympia, jehož představitelé se o pomoc zasloužili.

„Předminulou sobotu mi volal kamarád, poslal mi odkaz na ukrajinský klub s tím, jestli neumím pomoci hráčům a realizačnímu týmu, že jsou na soustředění v Turecku a nemohou se vrátit. Tak se rozběhl koloběh událostí a za týden, další sobotu, už tady kluci bydleli a trénovali,“ popsal Jiří Štěpánek, předseda FC Olympia Hradec Králové, jak se okamžitá akce rozběhla.  

„Snažíme se ukrajinskému týmu tady vytvořit co nejlepší zázemí a dostáváme sem i jejich rodiny, což je důležité. Ti kluci jsou ohromně skromní, vděční a pokorní. Všichni z toho máme skvělý pocit,“ doplnil Štěpánek.

Ukrajinští hráči v týmech ČFL a divize

Hráči druholigového ukrajinského klubu pomoc vítají, leč na fotbal pochopitelně v době, kdy jejich země je ve válečném stavu s ruským agresorem, moc myšlenek nemají. Přesto by měli posílit kluby ve východočeském regionu hrající třetí ligu a divizi. Na utkání v areálu hradecké Slavie proto také byla přítomna řada zástupců krajských celků.

Vše se nyní řeší ve spolupráci s českou fotbalovou asociací FAČR, mezinárodní federací FIFA a ukrajinským svazem, jak to legislativně provést, aby hráči Žitomiru mohli působit v nižších tuzemských soutěžích. „Přestupy profesionálních hráčů už jsou uzavřené, proto se ukrajinští hráči budou brát jako amatéři,“ uvedl Jiří Štěpánek.

Čtěte také: Olympia pomohla fotbalistům Žitomiru. Ukrajinský tým ubytovala v Hradci

 

Na přání ukrajinského klubu tým zůstane povětšinu času pohromadě. „Kluci budou od pondělí do čtvrtka trénovat tady v Hradci. Do toho občas sehrají přátelský zápas. V pátek se rozjedou do svých nových týmů na předzápasový trénink a o víkendu tam odehrají mistrovské utkání,“ vysvětlil předseda FC Olympia.

Právě z důvodu cestování je snahou, aby hráči působili v klubech z regionu. Zájem o hráče mají z týmů ČFL, tedy třetí ligy, Chlumec nad Cidlinou, Ústí nad Orlicí a Živanice, z divize to jsou především Dvůr Králové, Náchod a Letohrad. „Například Trutnov se nám paradoxně neozval, ale naopak zájem projevily kluby z dalších koutů republiky, ale to zatím neřešíme,“ pověděl Jiří Štěpánek.

Až pět fotbalistů do jednoho klubu

Z pohledu FAČR se jednalo o tom, kolik hráčů by mohlo posílit jeden klub, a to i z pohledu zachování regulérnosti soutěží. A zda by fotbalisté mohli působit i v profesionálních ligách. Z východních Čech by se jednalo o druholigovou Chrudim a prvoligový FC Hradec Králové.

„Na 99 procent by to mělo skončit tím, že se hráči ukrajinského klubu zapojí do výkonnostního fotbalu na úrovni třetí ligy a divize. Posílili by kluby z regionu. Byla tady varianta, že by se zapojili i do profesionálních soutěží. Zpočátku to vypadlo jako nereálné, ale i tato varianta ještě není zcela zavrhnutá,“ objasnil stav Václav Andrejs, člen Výkonného výboru FAČR a předseda Krajského fotbalového svazu Královéhradeckého kraje.

Do jednoho klubu by mohlo přijít až pět ukrajinských hráčů. „Podle současné legislativy může mistrovské utkání u nás hrát pět hráčů ze zemí mimo Evropskou unii. Například ve Dvoře Králové už působí jeden srbský hráč, takže mohou přijít ještě další čtyři fotbalisté. A konkrétně Dvůr o ukrajinské hráče usiluje,“ poukázal Andrejs.

Královéhradecký krajský fotbalový svaz se také na pomoci klubu ze Žitomiru podílí. „Spolu s FAČR jsme nad utkáním převzali záštitu. Naše činnost spočívala v tom, že jsme zajistili rozhodčí a pomáháme s legislativní stránkou,“ dodal Václav Andrejs.

Budoucí posily pro FC Hradec?

Pomoc přišla také od prvoligového klubu FC Hradec Králové. „Snažíme se pomoct panu Štěpánkovi v organizaci a logistice. Je to hodně náročné, ubytování, tréninky, zápasy… Vytváříme podmínky a děláme vše, co je v našich silách. Víme, že pro ukrajinské hráče je to velice těžké období, ale na druhou stranu tady mají ubytování a mohou trénovat,“ uvedl generální manažer klubu Richard Jukl.

V tuto chvíli není na pořadu dne, že by někteří hráči ukrajinského celku oblékli dres Votroků, kteří jsou šestí v lize. Záležet bude na tom, jak se vše vyvine po legislativní stránce.

„Viděl jsem hráče pouze na tréninku. A dnešní zápas při vší úctě k Náchodu také není měřítkem, ale v ukrajinském týmu jsou šikovní fotbalisté, kteří by se dali využít i pro náš tým,“ nezavrhl možnost Jukl s tím, že fotbalisty budou nadále sledovat.

„Jsme rádi, že jsou tady v Hradci, budeme je mít stále na očích. Hráči tady budou minimálně do konce června a to je dost času na to, abychom je viděli a ty kluky poznali, ale hlavně snad už se bude vědět, co bude dál, protože zatím je ta perspektiva nejasná. Nikdo neví, co se bude dít,“ doplnil Richard Jukl.

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Lubomír Douděra