Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Hradec v poháru bez Kubaly. Věřím, že to zvládneme, říká host ze Slovácka

24. 3. 2022

page.Name
Den D přichází. Fotbalisté Hradce Králové v pátek nastoupí v Mladé Boleslavi v semifinále MOL Cupu proti Slovácku. Vítěz zápasu, který začíná v 17 hodin, vyzve 4. května ve velkém finále Spartu Praha. Votroci chtějí napodobit úspěšnou partu z roku 1995, která pohár vyhrála. „Osobně pohár se Slováckem beru dost vážně. I z toho pohledu, že jsem tam hrál," řekl útočník Filip Kubala, který ovšem bude Východočechům chybět, protože zde právě z moravského klubu hostuje.

V posledních třech zápasech dal dva góly. Je ve formě. Útočník Filip Kubala však nemůže fotbalistům Hradce Králové v pátečním semifinále MOL Cupu proti Slovácku (17.00, ČT3) pomoct. Z moravského klubu totiž na východě Čech hostuje a proti svému zaměstnavateli nemůže nastoupit, nebo by Hradec zaplatil statisícovou pokutu.

„Hrozně mě to mrzí. Semifinále bych hrál poprvé v kariéře. Věřím, že to kluci zvládnou,“ doufá dvaadvacetiletý hráč, který v lize zapsal už sedm gólů, z toho tři v Hradci. V létě mu končí hostování, zatím neví, jak to bude dál.

„Ve smlouvě mám opci, uvidíme, jestli ji Hradec uplatní, nebo ne. O tom se teprve budeme bavit,“ řekl Kubala, jenž by se pokračování v týmu Votroků rozhodně nebránil. Nyní však myslí na pohár. Tým chce napodobit slavnou partu kolem kapitána Richarda Jukla, současného generálního manažera, která v roce 1995 pohárovou trofej vyhrála.   

Hradec čeká semifinále MOL Cupu. Vy si však pohárový zápas nezahrajete, protože ze Slovácka ve východočeském klubu hostujete. Mrzí vás to hodně?
Věděl jsem to hned, jak se pohár rozlosoval. Na jednu stranu jsem Slovácko chtěl, vzhledem k tomu, že byla v osudí ještě Sparta a další. Ale na druhou stranu jsem věděl, že semifinále hrát nebudu. Hrozně mě to mrzí. Je to už třetí zápas v sezoně, který nebudu proti Slovácku hrát. Určitě bych si chtěl tenhle zápas zahrát. Někteří kluci, co jsou na hostování, tak utkání proti svým klubům hrát nechtějí, ale já bych nastoupit chtěl, zvlášť když jde o semifinále poháru. To bych si hrál poprvé v kariéře. Věřím, že to kluci zvládnou.

Jak tohle nepsané pravidlo či dohodu, že hráč nemůže nastoupit proti klubu, z něhož přišel na hostování, vnímáte? Osobně to považuji od klubů za alibismus až srabáctví, že nenechají svého hráče hrát proti sobě a bojí se, aby jim náhodou nedal gól. Dělají to i takové kluby jako Slavia či Sparta.
Řekl bych, že stejně to vnímá většina, ať už lidí, nebo kluků, které kluby třeba nechtějí kvůli nějakému problému. Já to taky tak vnímám, ale jsem taky člověk, který se dokáže vžít i do té druhé strany. Za mě by určitě fotbalu nevadilo, kdyby toto pravidlo nebylo. Naopak zase chápu manažery a ředitele klubů, že když pustí hráče jinam, tak si nechtějí vzít na triko, že to bude mít nějaký dopad v zápase.

Slovácko bude oslabené o elitního útočníka Václava Jurečku, který byl povolán do české reprezentace k utkání kvalifikace MS ve Švédsku. Klub se snažil pohárový zápas odložit. Bude to pro soupeře velká ztráta?
Když vypadne jakýkoliv hráč ze základní sestavy, tak je to vždycky oslabení, ať už pro Slovácko nebo i pro nás. My také nemáme všechny kluky, někteří jsou zranění. Takový je prostě fotbal. Je to reprezentační sraz a pozvánka do áčka, nebo kterékoliv reprezentace, se neodmítá. Sice jde o semifinále poháru, ale být to na mém místě, tak bych také jel na sraz. Tuhle absenci u Slovácka ale moc vnímat nechceme, protože oni mají celkem silný kádr, ať už to jsou kluci, co hrají v základu, nebo ti co tam naskočí. Nechceme se na to upínat, ale určité oslabení to pro ně bude.

Kvůli vaší absenci bude oslabený i Hradec, protože jste se na jaře dostal do základní sestavy a v posledních zápasech se prosadil i střelecky. Jste ve formě, nemůže vám neúčast v zápase uškodit?
Vždycky to tak může být, když člověk vinou zranění vypadne třeba na jeden zápas. Může to být trochu problém, ale nechci to tak vnímat. Osobně pohár se Slováckem beru dost vážně. I z toho pohledu, že jsem tam hrál. Chci to dokázat, takže s klukama žiju v kabině, dělám všechno, určitě bude také odměna… (úsměv) A doufám, že se postup podaří.

Co podle vás semifinále rozhodne? V lize jste Slovácko neporazili, venku jste prohráli 0:1, doma v Mladé Boleslavi remizovali 2:2.
Myslím si, že oba zápasy byly vyrovnané. Slovácko je a bude papírově silnějším soupeřem, ale s týmovou a kolektivní hrou dokážete potrápit i papírově lepší týmy. Bude rozhodovat to co každý zápas – bojovnost. Terény, zvlášť v Mladé Boleslavi, nejsou v tomto období zrovna v dobré stavu, není to na fotbal ve stylu Tiki-Taka. Slovácko má silný tým, trenér Svědík umí zvolit účinnou taktiku a za postupem půjdou, ať to stojí, co to stojí. Budou rozhodovat maličkosti. Musíme se vyvarovat chyb. I když jsme poslední zápasy vyhráli, tak stejně se nám tam nějaká ta chybička vloudila. Musíme si na to dát pozor, protože Slovácko dokáže tyhle chyby potrestat a pak už nás do šance nepustí.

V lize jste se vrátili na šesté místo, dvakrát jste vyhráli. Je v kabině ta pravá nálada a motivace na pohár?  
Po té dlouhé sérii, kdy jsme v lize nevyhrávali, tak jsme na pohár nemysleli, ale jak se nám teď podařilo z posledních tří utkání s týmy, co jsou pod námi, udělat sedm bodů, tak nálada a atmosféra v kabině je úplně jiná. Všichni kluci v kabině táhneme za jeden provaz a chceme to dokázat a postoupit do finále.

Čtěte také: Slavná parta Votroků z roku 1995 zve fanoušky na pohár se Slováckem

 

V Hradci se vám daří. Jste z osobního pohledu se sezonou spokojený?
Hodnotím to jen a jen pozitivně. Už teď mohu říct, že mám nejlepší sezonu v kariéře, ať už z pohledu herní vytíženosti, nebo ze statistik. I z týmové pohody cítím, že je to povedená sezona ze všech stran. Jsem za to hrozně rád, jsem rád i za důvěru trenéra, protože v prvním půlroce dostávali šanci kluci, co tady byli už v minulé sezoně. Chytili ji skvěle, podzim se hodně povedl, vedli jsme si výborně. Já jsem se snažil do té kabiny dostávat, s klukama se sžívat a dokázat, že na to mám.

Už víte něco víc o své budoucnosti? V létě vám končí hostování a měl byste se vrátit na Slovácko.  
Přiznám se, že to trochu v hlavě mám. Vždycky chcete vědět, co bude dál, ale snažím se na to nemyslet. Chci tady až do konce sezony odvést maximum. Ve smlouvě mám opci, uvidíme, jestli ji Hradec uplatní, nebo ne. O tom se teprve budeme bavit, je to na vedení klubu. Pořád jsem hráčem Slovácka a uvidíme v létě.

A vy byste si přál pokračovat v Hradci?
Hodně těžká otázka před tímto zápasem (smích). Musím říct, že v Hradci jsem šťastný, a kdyby to pokračovalo dál, tak bych byl rád.

    

V lize jste šestí, což by v nadstavbě znamenalo pět zápasů ve finálové skupině s nejlepšími týmy - Slavií, Spartou a spol. Ale třeba Jakub Rada říkal, jestli by to byla pro Hradec výhra, že také sezonu můžete končit čtyřmi porážkami v řadě. Jak to vidíte vy?
Po tomhle kole jsme se v šestce udrželi, to je pravda, ale do konce zbývají ještě čtyři kola a stačí jedna prohra a zase z té přední skupiny vypadnete. Je to hrozně vyrovnané. Uvidíme. Za sebe můžu říct, že chci každý zápas vyhrát, a kdybychom skončili šestí, bylo by to hrozně krásné, ať už pro pocit hráčů v kabině, že si věří a co dokázali, nebo pro vedení, že klub měl hezkou sezonu. Určitě nemá cenu nějak taktizovat, jestli hrát prostřední skupinu, nebo se utkat s týmy z TOP 5. Byly by to hrozně těžké zápasy, týmy budou bojovat o titul, ale zase by to pro nás byly cenné zkušenosti.

A v týmu převládá jaký názor? Poprat se o šestku?
Abych se přiznal, tak jsme to v týmu úplně neřešili, protože Zlín se na nás dotahoval a my jsme potřebovali vyhrát, abychom se odpoutali od té barážové skupiny a měli trochu klid. Ještě bychom potřebovali jednou vyhrát, nejlépe hned v dalším kole, abychom měli ten klid úplný. Nějak to neřešíme, jak budou kola přibývat a budeme se k tomu blížit, tak určitě v kabině debaty budou probíhat, co by kdo chtěl. Ale za sebe říkám, na to se nedá spoléhat. Musíme chtít vyhrát každý zápas, a kde skončíme, tam prostě skončíme.

Hejkal: K poháru přistoupíme s maximální zodpovědností a chceme jít dál

Pohárová bitva je tady. Fotbalisté Hradce Králové jdou do semifinále MOL Cupu proti Slovácku v dobrém rozpoložení. V lize z posledních tří zápasů získali sedm bodů a po delší době se vyšvihli na šesté místo. S klidnou hlavou tak mohou svést souboj o postup do finále, kde je čeká Sparta Praha. Zápas Votroků se Slováckem začíná v Mladé Boleslavi v 17 hodin (vysílá ČT3). 

„Už remíza v Jablonci pro nás byla velmi důležitá. Sedmi body z posledních tří zápasů jsme udělali velký krok k záchraně, o tom si nemusíme nic nalhávat,“ uvedl asistent trenéra Stanislav Hejkal. Tým se může v poháru přiblížit historickému triumfu z roku 1995, kdy Hradec Králové tehdejší Pohár ČMFS vyhrál. „Když už jsme takhle daleko, přistoupíme k tomu s maximální zodpovědností a chceme jít dál,“ říká jasně Hejkal.

Votrokům bude chybět útočník Filip Kubala, který v Hradci hostuje právě ze Slovácka, nejistý je start pohárového střelce Erika Prekopa a Filipa Novotného. „Uvidíme, jak na tom budou, každým dnem se jejich stav lepší,“ přiblížil hradecký asistent.

Slováko je ovšem těžký soupeř, v lize jsou svěřenci trenéra Martin Svědíka, který svého času také v Hradci působil, na čtvrté pozici. V sezoně Votroci moravského protivníka neporazili, venku prohráli 0:1, doma v Mladé Boleslavi remizovali 2:2, když dva góly vstřelil Václav Jurečka, který je ovšem na reprezentačním srazu a Slovácku bude chybět.

„Někde jsem četl, že mají nejstarší kádr v lize, já bych doplnil, že tedy i nejzkušenější. Jsou dlouho pospolu a zvykli si hrát nahoře. Není to tak, že jednu sezonu vystřelí a druhou spadnou, už tři čtyři roky patří k nejlepším,“ poukázal Stanislav Hejkal na adresu Slovácka, jehož cesta pohárem byla následující: Ve 3. kole porazilo Zbuzany, v osmifinále v prodloužení udolalo Karvinou a ve čtvrtfinále až v penaltovém rozstřelu přemohlo Olomouc.

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Luboš Lorinc/fchk.cz