Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Hradec nevnímám jako krok zpět, říká Gabriel, posila ze Sparty

27. 6. 2022

page.Name
Přišel ze Sparty náhradou za Jana Mejdra a jednadvacetiletý fotbalista Adam Gabriel, jehož otec Petr hrával za reprezentaci, letenský klub a působil také v Bundeslize, od začátku svého působení v Hradci Králové ukazuje, že může být skutečnou posilou Votroků. „Táta nikdy neuznával takovou cestu, že budete v dobrém klubu pouze sedět na lavičce, jak on říká, na laminátu," usmívá se reprezentant do 21 let.

Hned v prvním zápase Adam Gabriel ukázal, že by mohl být adekvátní náhradou za Jana Mejdra. Jednadvacetiletý fotbalista, který přišel do Hradce Králové ze Sparty, se na turnaji v Benátkách nad Jizerou gólem podílel na finálové výhře nad Libercem (4:1). A na hřišti byl vidět. „Dojmy z Hradce mám určitě pozitivní, protože jsem se tady zabydlel hodně rychle,“ uvedl v rozhovoru ještě před turnajem člen národního týmu do 21 let, jehož otec Petr je bývalým reprezentantem a hráčem Sparty, s níž získal čtyři mistrovské tituly.

Talentovaný fotbalista by se jednou rád do Sparty vrátil, ale chce jít postupnými kroky. „V tuhle chvíli je pro mě  důležité, že jsem hráčem Hradce a chci podávat takové výkony, aby tady byli se mnou všichni spokojeni. To je můj hlavní cíl. Jestli na to někdy v budoucnu budu mít, tak nabídka přijde sama," říká Adam Gabriel, jenž má ještě dvojče Šimona, který také hraje fotbal, momentálně ve Viktorii Žižkov. 

Jaké jsou vaše první dojmy z působení v Hradci?
Dojmy mám určitě pozitivní, protože jsem se tady zabydlel hodně rychle. Už mám v Hradci i svoje bydlení. A teď se začínám soustředit už jen čistě na fotbal. Teď už je to jenom o tréninkové morálce a o tom, abych plnil to, co po nás chce trenér. Celkově všechno zatím klape.

Proč jste hned trval na bydlení v Hradci. Nechtělo se vám dojíždět z Prahy?
Je pravda, že cesta úplně tragická není, ale přece jenom víme, jak náročná je příprava a je potřeba se věnovat regeneraci. Myslím si, že jsem toho měl v sezoně dost, takže bych si pak nerad vyčítal to, že sedím dvě hodiny v autě, když jsem se zatím mohl natáhnout na gauč, nebo se protáhnout, dát si strečink. Bydlení jsem proto chtěl mít co nejdřív zařízené.

Vy jste prý vůbec nečekal, že půjdete do Hradce. Bylo pro vás překvapením, že jste se stal součástí transakce při přestupu Jana Mejdra do Sparty?
Bylo to docela rychlé, protože ke konci druhé ligy v béčku Sparty jsem si myslel, že budu v týmu nadále pokračovat. Jenže pak se inicioval zmíněný přestup Mejdra z Hradce do Sparty a já jsem věděl, že zájem v áčku Sparty o mě není takový. A neměl bych ani herní vytíženost, tak jsme se dohodli na tom, že přestoupím. Přišlo mi to jako nejlepší varianta pro mě i pro Hradec.

V první lize jste zatím odehrál šest minut. Loni v srpnu jste v dresu Sparty naskočil právě proti Hradci. Docela dobrá náhoda, ne?
Náhoda to je. (úsměv) Ale chci říct, že ve Spartě jsem sice dostal prostor, ale byl jen minimální. Myslím si, že je škoda, že jsem nedostal větší, ale proto jsem teď tady a je to o tom, abych ukázal, že přicházím ze Sparty a že Hradci mám co nabídnout.

Vedení Sparty vám řeklo, že s vámi nepočítá? 
Potom to bylo řečeno i ze strany pana Rosického, že by bylo dobré, abych se posunul výš, že druhá liga už je pro mě málo. Přišla od něj pobídka, abych si hledal klub. Měl jsem ještě nějaké jiné nabídky, ale pak se můj odchod do Hradce spojil s přestupem Mejdra, takže jsem vlastně ani na výběr neměl. Ale já jsem proti tomu neprotestoval, jenom jsem měl požadavek, aby to byl přestup, protože na hostování mám svůj názor a myslím si, že to není úplně dobrá varianta.

Jak vnímáte Hradec?
V minulé sezoně byl Hradec pro mě velkým překvapením, ale to asi pro všechny. Myslím si, že tým hraje jednodušší fotbal, úplně se nesnaží kombinovat vzadu, a to i přes gólmana, jak to kupříkladu dělá Sparta, ale zase hradecký styl hry je efektivní. Samozřejmě chce sbírat body, což Hradec v minulé sezoně splnil, a proto se umístil takhle nahoře.

 

 

Máte ve smlouvě v Hradci nějakou klauzuli o tom, že v případě kvalitních výkonů má Sparta přednostní právo odkupu?
Něco v tom smyslu tam je. Myslím si, že každý rok je tam taková možnost. Ale i kdyby to tam nebylo, tak to vnímám tak, že když má hráč výkonnost a převyšuje ostatní, tak se do týmů, jako jsou Sparta, Slavia či Plzeň, zase jednou dostane. Nevnímám to tedy tak, že nějaký bod ve smlouvě je podstatný pro mou kariéru.

Znal jste už předtím někoho z hradeckého týmu?
Osobně úplně ne. Jen s Filipem Firbacherem, protože je podobný ročník jako já. Se Spartou jsem už proti Hradci hrál, takže zdejší kluky mám trochu načtené. Každého neznám detailně, ale od vidění se známe. Věřím, že klukům pomůžu a oni mě za to přijmou mezi sebe.

Hovořil jste s trenérem Miroslavem Koubkem o své roli v Hradci?
S panem Koubkem jsem mluvil na svém prvním tréninku, co jsem se vrátil po reprezentační pauze. Uvítal mě v týmu a řekl mi, co ode mě očekává. Teď jsme ve fázi přípravy, kdy jsou spíš dvoufázové tréninky, je to dost náročné. Myslím si, že fáze, kdy se bude probírat taktika a trenér bude říkat, co od každého očekává, přijde později.

A jaký post by vám seděl nejvíc?
Myslím si, že trenér se mnou počítá na pozici krajního hráče, kde hrál Mejdr. Už jsem to párkrát hrál v juniorce Sparty. Uvidíme. Já si myslím, že je důležité, abychom se všichni dobře fyzicky připravili a obzvlášť já, jelikož je to náročná pozice. Je to hlavně o tom být nebezpečný vpředu a nejenom bránit, protože jinak body nezískáme a nedáme góly.

Vy jste v dresu Sparty odehrál také deset minut proti Monaku ve 3. předkole Ligy mistrů. Je vaší motivací se do letenského klubu vrátit?
Já jsem hodně ambiciózní, ale snažím se věci vidět realisticky a úplně si nemalovat něco víc. V tuhle chvíli je pro mě důležité, že jsem hráčem Hradce a chci podávat takové výkony, aby tady byli se mnou všichni spokojeni. To je můj hlavní cíl. Jestli na to někdy v budoucnu budu mít, tak si myslím, že nabídka přijde sama. Když ne, tak budu hodně zklamaný.

Bavil jste se o přestupu do Hradce s tátou?
S tátou jsem se o tom bavil. Ale bylo to dost rychlé. Pro nás doma je cílem vždycky hrát. Táta nikdy neuznával takovou cestu, že budete v dobrém klubu pouze sedět na lavičce, jak on říká, na laminátu. (úsměv) Sám si to také prožil. Do Sparty měl postupnou cestu. Byl na Žižkově, poté se posunul výš, zranění ho zase vrátilo... Fotbalová kariéra je někdy o vzestupech a pádech. Rozhodně angažmá v Hradci nevnímám jako krok zpět. Jsem mladý, proto si myslím, že tohle může být ten pravý start, abych se jednou dostal hodně vysoko.

Čtěte také: Chicago a Philadelphia mezi zájemci o Vlkanovu. Zaplatí tučné odstupné?

 

Sportovní ředitel Jiří Sabou vás prý měl v hledáčku delší dobu. Věděl jste o tom?
Ano. Je pravda, že jsme spolu mluvili už rok a půl zpátky, nějak přes zimu, když ještě Hradec byl ve druhé lize. Tehdy mě Sparta nepustila, takže jsme se ani nedostali k většímu jednání a neřešili jsme konkrétní věci.

O vás se říká, že máte rád přírodu. Byl jste se už podívat v okolí Hradce?
Chystám se do Hornbachu pro kytky, to je pravda (směje se). Nic v bytě nemám, takže to vypadá na nějakou palmu. Ale jinak jsem maximálně spokojený. Já nejsem žádný velkoměšťák. Praha mi nikdy moc nevoněla, i když je hezká. V Hradci se mi líbí, všude samá řeka, samý strom… Cítím se tady výborně. Už nejezdím ani autem, vyměnil jsem ho za kolo.

Jste členem reprezentace do 21 let. V baráži o postup na mistrovství Evropy vás čeká Island. Co říkáte na tohoto soupeře?
Podle mě je to hratelný soupeř, ale musíme být obezřetní. Pořád je to tým, který skončil druhý ve své skupině a je hlavně otázkou, co nás čeká na Islandu. Tamní prostředí moc neznáme. Nevíme, jestli se bude hrát na umělé nebo přírodní trávě. Tyhle informace nemám. Chceme tam samozřejmě vyhrát, ale i kdybychom uhráli remízu, tak by to bylo dobré, protože si myslím, že doma to s podporou našich fanoušků zvládneme.

Jak vidíte český tým Lvíčat?
I teď při posledním srazu se reprezentační tým dost obměnil. A je to o každém z nás, aby se dobře připravil ve svém týmu a sešli jsme se v co nejlepším rozpoložení.   

Je pro vás s bráchou motivace překonat tátu, jenž si zahrál na mistrovství Evropy v roce 2000?
Samozřejmě. Tátu vnímáme jako hráče, který zažil ty nejlepší turnaje, když se budeme bavit například o Euru. A také hrál v Bundeslize. Kdo tam z českých hráčů dneska hraje? Máme motivaci tátu překonat, ale zároveň je to také určitý tlak, protože tátu máme za vzor. A zase když vidím, jak se mu teď daří i v podnikatelské dráze, a to možná ještě víc než na hřišti, tak si říkám, jak on bude jednou spokojený se mnou. (úsměv). Na druhou stranu on nám dal už hodně rad a pomáhá nám, jak jen to jde. Žije tím s námi. Vždycky nám říká, že to je jenom na nás, jak budeme trpěliví, že ne všechno musí hned vyjít a také o pracovitosti. To on zná dobře, sám si zažil své.

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: fchk.cz