Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Vlkanova si zahrál proti Ronaldovi. Do smrti na to budu vzpomínat, řekl

10. 6. 2022

page.Name
Splnil se mu sen. Před odjezdem na svůj první reprezentační sraz v kariéře Adam Vlkanova, kapitán fotbalistů Hradce Králové, vyslovil přání, že by si rád zahrál proti Ronaldovi, světové megastar. A stalo se. Sedmadvacetiletý útočník Votroků ve čtvrtek nastoupil v dresu národního týmu v utkání Ligy národů v Portugalsku. „Do smrti na to budu vzpomínat," řekl po premiéře. Vyběhnout na trávník může ještě v neděli ve Španělsku.

První dvě červnová utkání české reprezentace v Lize národů se Švýcarskem (2:1) a se Španělskem (2:2) Adam Vlkanova sledoval jen z lavičky, ale čtvrtek 9. června 2022 už byl pro kapitána fotbalistů FC Hradec Králové dnem s velkým D, na který nikdy nezapomene. Sedmadvacetiletý útočník se dočkal, nastoupil ke svému prvnímu utkání v národním týmu. Odehrál takřka dvacet minut v Portugalsku a byť výběr trenéra Jaroslava Šilhavého prohrál 0:2, pro oporu Votroků to byl v Lisabonu před 45 tisíci diváky na Stadionu José Alvaladeho obrovský zážitek. 

„Splnil se mi sen. Škoda jen, že jsme prohráli, ale i tak na to budu do smrti vzpomínat," povídal v nahrávce pro média šťastný Adam Vlkanova, jenž si přál nastoupit právě proti Ronaldovi a spol.

Hradecký útočník sice krátce po svém příchodu na hřiště, kdy v 73. minutě střídal jmenovce Adama Hložka, dostal „jesle" od Pepého, někdejšího obránce Realu Madrid, ale pak se několikrát dostal do akce a nakonec i do velké šance. Čtyři minuty před koncem zápasu obral o míč Rubena Nevese, ze strany postupoval sám na brankáře Dioga Costu, ale levačkou trefil jen boční síť. „V tu chvíli jsem se rozhodl špatně," řekl.

Adam Vlkanova, který je po Václavu Pilařovi, jenž nastoupil v národním týmu v roce 2011 na Kirin Cupu, dalším kmenovým hráčem Hradce Králové v reprezentaci, věří, že by se mohl dostat na hřiště i v nedělním utkání ve Španělsku.   

Jak jste si užil první start v české reprezentaci? Bylo to umocněné tím, že to bylo v Portugalsku a v hledišti bylo 45 tisíc diváků?
Byl to pro mě speciální zápas, navíc před takovým publikem a v takové atmosféře. Proti nám stál Ronaldo a další hvězdy, takže to byl úžasný zápas. Je jen škoda, že jsme ho prohráli, ale i tak na to budu do smrti vzpomínat. A splnil jsem si sen.

Kdy jste se dozvěděl, že půjdete na hřiště?
Někdy v 50. až 55. minutě mi trenéři řekli, ať se připravuji, že je možné, že okolo 70. minuty půjdu do zápasu. A nakonec se tak stalo a byl jsem strašně rád, že jsem šel na hřiště.

Byl jste nervózní, když jste kolem sebe viděl ten kotel fanoušků?
Nervózní jsem ani nebyl, já na nějakou nervozitu netrpím. Spíš jsem si to šel užít, i když bylo těžké do toho rozjetého vlaku naskočit, ale užil jsem si to a bylo to hezký.

Rozhovor s Adamem Vlkanovou si můžete poslechnout zde:

 

Jaké jste dostal od trenérů pokyny ve smyslu, co máte předvést na hřišti?
Vyloženě nějaké úkoly nebyly. Trenéři chtěli, abychom běhali víc za obranu, do té doby jsme hráli spíš zády k bráně. Potřebovali jsme to rozběhat, proto jsem tam i šel a nakonec jsme si šance také vytvořili.

Vy jste si také jednu velkou šanci vytvořil a mohl to být nejslavnější moment vaší kariéry. V závěru jste ze strany postupoval sám na brankáře Costu, ale trefil jste jen boční síť. Nezalekl jste se té příležitosti? 
Neřekl bych, že jsem se lekl, ale spíš jsem se v tu chvíli rozhodl špatně. Když jsem tu svoji šanci viděl zpětně, tak jsem to měl střílet na zadní tyč nebo třeba ještě přihrát. Ale chtěl jsem to rvát na přední tyč nahoru, jenže bohužel jsem to netrefil.

Věříte, že se dostanete na hřiště také v nedělním utkání ve Španělsku?
Doufám a čekám na každou šanci, kterou dostanu a chci ukázat, proč jsem tady. Uvidíme, jestli ta šance zase přijde. 

Čtěte také: Vlkanova by rád hrál proti Ronaldovi: Byl by to splněný sen, říká

 

Jaký zápas ve Španělsku očekáváte na rozdíl od prvního utkání v Praze (2:2) před pár dny?
Myslím si, že to bude hodně podobný zápas. Ale očekávám, že Španělé půjdou víc do brány a pro nás to bude mnohem těžší zápas, protože hrají doma a budou tady mít fanoušky. Musíme se na to ještě líp připravit, ubojovat to a doufat, že zase uhrajeme dobrý výsledek.

Jste na svém prvním reprezentačním srazu. Jak se cítíte v národním týmu?
Já jsem tady nadšený. Každý den si s klukama užívám. Myslím si, že jsem do týmu zapadl dobře. Jak říkám, užívám si to, protože člověk nikdy neví, jestli tady není naposled. Beru to tedy tak, jako kdybych tady byl naposled, ale doufám, že tomu tak nebude. (úsměv)

Jak aktuálně vypadá situace ohledně případného odchodu z Hradce Králové?
To je spíš otázka na mého manažera (Harry Schiestl – pozn. red.) , ten to řeší, občas mi řekne, že má nějakou schůzku, ale na stole zatím nic není, tak to nechávám být a jsem rád, že jsem tady v reprezentaci .

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: www.fotbal.cz