Čtvrtek

7. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Omluva Slavie. Zlanaří Mejdra i Vlkanovu? Koubek pokračuje!

10. 5. 2022

page.Name
Fotbalová Slavia Praha projevila zájem o dvě opory Hradce Králové - kapitána Adama Vlkanovu a obránce Jana Mejdra. A to způsobem nevídaným. Za zády Votroků pozvala oba hráče na utkání do VIP lóže. Boss „sešívaných" Jaroslav Tvrdík už se za partyzánštinu omluvil a ve čtvrtek budou oba kluby jednat o případném přestupu. Vyřešena je otázka trenéra Miroslava Koubka, který bude na východě Čech pokračovat i další rok. „S trenérem jsme podepsali smlouvu," uvedl generální manažer Richard Jukl s tím, že Hradečtí také uplatnili opci na útočníka Filipa Kubalu.

Pohled do VIP lóže stadionu pražské Slavie při nedělním utkání FORTUNA:LIGY se Slováckem (3:0) vzbudil nejen na východě Čech poprask. Čestná místa zde zaujaly dvě opory fotbalistů Hradce Králové – kapitán Adam Vlkanova a obránce Jan Mejdr. Oba hráči dorazili na pozvání vedení Slavie v čele se sportovním ředitelem klubu Jiřím Bílkem s tím, že úřadující mistr má o ně zájem.

Chování Slavie i samotných hradeckých fotbalistů bylo za hranou, došlo k porušení dohod a jednání za zády Votroků, kteří se také ocitli v nedobrém světle.

„Je to špatně vůči prezentaci klubu navenek. Neslučuje se to s profesionalitou hráčů ani agentů a vrhá to špatný stín na náš klub, protože my jsme jasně deklarovali Slavii, Spartě i Plzni, že jsme připraveni k jednání, ale v první řadě se musí bavit klub s klubem a až poté klub s hráčem. Sparta to dodržela, Plzeň to dodržela, ale Slavia ne,“ zlobil se Richard Jukl, generální manažer FC Hradec Králové.

Hradecký klub podle svého prohlášení udělil oběma hráčům pokutu a Jan Mejdr i Adam Vlkanova, který je navíc zraněný z posledního utkání s Ostravou, ve zbytku této sezony již nenastoupí.

Zástupci Slavie měli o případném přestupu Mejdra a Vlkanovy jednat s vedením hradeckého klubu v pondělí. Kvůli výše uvedené události se schůzka neuskutečnila. Mezitím šéf Slavie Jaroslav Tvrdík hasil přešlap klubu a na východ Čech poslal omluvu.   

„Panu Tvrdíkovi jsem řekl, ať nejednáme v emocích, protože tuhle událost bereme tak, že je to pošpinění jména klubu FC Hradec Králové. Na druhou stranu to není tak, že bychom nechtěli jednat. Pan Tvrdík to uznal, omluvil se. Chce se s námi sejít i osobně, byť je zdravotně indisponován. A také vyjádřil politování nad jednáním jeho podřízených. V této chvíli to beru jako téměř uzavřené. Jednání se nebráníme, ale musí to mít nějakou úroveň,“ řekl Richard Jukl s tím, že k jednání dojde ve čtvrtek.

Fotbalista Jan Mejdr

Mejdr v hledáčku nejlepší trojice

Kromě delegace Slavie dorazí ve zmíněný den i představitelé Sparty a Plzně. Tři v současnosti nejlepší tuzemské kluby touží získat Jana Mejdra, slávisté by k tomu oblékli do „sešívaného“ dresu i Adama Vlkanovu. Z uvedené trojice mají zájem o hradeckého kapitána jako jediní.   

 „Kdo sleduje fotbal, tak ví, že Honza Mejdr a Adam Vlkanova jsou naši nejvíce žádaní hráči s tím, že úplně nejvíce žádaný je Honza Mejdr. Chtějí s námi jednat všechny tři kluby,“ potvrdil Jukl.

Co se týká ceny hráčů, za kterou by Hradec mohl své opory prodat, lze vycházet z částek, které uvádí specializovaný server transfermarkt.com. V případě Adama Vlkanovy jde téměř o 20 milionů (19,7 milionu korun), u Mejdra je cifra poloviční (9,8 milionu korun).  

„Ceny se objevily pouze od vás novinářů, od nás určitě ne. A server transfermarkt.com nesleduji,“ uvedl Richard Jukl.  

Nejproduktivnější muž hradeckého týmu v letošní sezoně Adam Vlkanova už byl v minulosti předmětem jednání. Na podzim 2020 za fotbalového šikulu Baník Ostrava nabízel 3 miliony korun, Hradečtí chtěli o milion víc a nyní mohou být rádi, že neslevili. Tentokrát si mohou říct minimálně čtyřikrát víc.

„Cenu vám neřeknu, je to otázka nabídky a poptávky a zatím jsme si naše představy neřekli. Částka musí být pro klub zajímavá, na druhou stranu nechceme klukům bránit, protože Adam Vlkanova tady vykonal dost práce, víme, že je to dobrý fotbalista. Honza Mejdr zase udělal největší posun. Charakterem i výkonem ukázal obrovský vzestup. My se nebráníme jednání, ale nechceme rozprodat tým,“ vyhlásil jasně Richard Jukl.

Hradecký trenér Miroslav Koubek

Koubek podepsal novou smlouvu

Dvě kola před koncem sezony také došlo k dohodě mezi hradeckým klubem a úspěšným trenérem Miroslavem Koubkem. „S trenérem Koubkem jsme se dohodli na pokračování, podepsal smlouvu,“ potvrdil fanoušky tolik očekávanou zprávu Richard Jukl.

Sedmdesátiletý kouč, který Votroky dovedl k nejlepšímu umístění v nejvyšší soutěži od roku 1963, prodloužil kontrakt na východě Čech o rok. Tým pod vedením Miroslava Koubka obsadí šesté místo, poslední dvě utkání v mistrovské skupině – ve středu 11. května s Plzní (19.00, Mladá Boleslav) a v neděli 15. května na Slovácku (17.00) už na tom nemohou nic změnit.

Klub uplatnil opci na Kubalu

Jednou z podmínek setrvání trenéra Miroslava Koubka bylo, že se dobře poskládaný tým nerozprodá a z větší části zůstane pohromadě. V zimě kouč doslova prohlásil: „Chci mít dobrý tým.“ Zatímco udržet zmíněnou dvojici Adam Vlkanova a Jan Mejdr bude obtížné, další hráči by měli zůstat.

Platí to i v případě útočníka Daniela Vašulína, o něhož v zimě usilovala Mladá Boleslav. „Momentálně o Dana Vašulína nikdo zájem neprojevil,“ předeslal Richard Jukl. Ale to se během letní pauzy může změnit. Pozornost klubů také vzbuzuje gólový stoper Jan Král, který už dal čtyři branky. „Roste nám z něj velký lídr,“ uvedl Jukl.

Fotbalista Filip Kubala

Naopak na východě Čech zůstane útočník Filip Kubala, jenž na jaře chytil skvělou formu, v sezoně už dal 5 branek a připsal si 4 asistence. Dvaadvacetiletému fotbalistovi v létě končí hostování ze Slovácka, ale hradecký klub se rozhodl uplatnit čtyřmilionou opci. Podobná situace je také u dalšího „hosta“ – stopera Jakuba Klímy. V případě třiadvacetiletého hráče Mladé Boleslavi dosud není jasno, ale Hradec má o něho zájem.

„U Filipa Kubaly jsme uplatnili opci. V případě Jakuba Klímy jednáme s Mladou Boleslaví,“ nastínil Jukl.

Pondělí 16. května, 17.00, Velké náměstí:

Fanoušci, přijďte slavit s Votroky

Fotbalisté Hradce Králové připravili pro fanoušky oslavu veleúspěšné sezony 2021/2022, která se nesmazatelně zapíše do klubové historie. Příznivci, přijďte s hráči, trenéry i zástupci klubu v pondělí 16. května na Velkém náměstí od 17 hodin oslavit báječné vystoupení Votroků mezi elitou. Připraven je bohatý program.

Více čtěte zde: Oslava s Votroky

Vrátí se Reichl, skončí Fendrich

Změny nastanou na pozici brankářů. Po sezoně končí v Hradci roční smlouva Vilému Fendrichovi a vypadá to, že nebude pokračovat. Jednatřicetiletého gólmana, který zvlášť na podzim podával výtečné výkony, jednak na jaře vytlačil z postu jedničky skvěle chytající Patrik Vízek, za druhé se do Hradce zřejmě vrátí Michal Reichl, jenž hostuje v pražské Dukle.

„Pokud Dukla neuplatní opci na Michala Reichla a vrátí se k nám, tak by s největší pravděpodobností nepokračoval Vilém Fendrich,“ uvedl Richard Jukl.

Přijít by také mohl Jan Stejskal, pětadvacetiletý gólman, který v Hradci prošel mládežnickými týmy, aby posléze zamířil do Mladé Boleslavi a pak do Slavie, nyní hostuje v Olomouci. „Možnost návratu u Honzy Stejskala tady je, ale není to úplně na pořadu dne, pokud se nám Michal Reichl vrátí v dobré kondici. Navíc nyní výborně chytá Patrik Vízek a ještě tady máme Ondru Macha,“ vyjmenoval Richard Jukl.    

Fotbalisté FC Hradec Králové: Kdo odejde a kdo zůstane

Těžko udržitelní, klub opustí: 

Účast Adama Vlkanovy a Jana Mejdra při utkání na Slavii ukazuje, kteří z fotbalistů Hradce Králové patří mezi „horké zboží“ a klub je jen stěží udrží i na další ročník nejvyšší soutěže. Na druhou stranu mohou na východě Čech kasírovat zajímavé peníze.

„Nevím, jestli jsou těžko udržitelní, ale kdo sleduje fotbal, tak ví, že Honza Mejdr a Adam Vlkanova jsou naši nejvíce žádaní hráči s tím, že úplně nejvíce žádaný je Honza Mejdr. Chtějí s námi jednat všechny tři kluby,“ řekl Richard Jukl, generální manažer Votroků. Na mysli měl Slavii, Spartu a Plzeň.

Adam Vlkanova

Věk: 27 let.
Pozice: útočník, záložník.
Tržní hodnota: 19,7 milionu korun (transfermarkt.com).
Sezona 2021/22: 8 gólů, 8 asistencí.
Zájemce: Slavia.
Richard Jukl: „Za Adama mluví čísla, zaznamenal 8 gólů a stejný počet asistencí. Klobouk dolů před ním, jak odehrál sezonu, jak pracoval pro tým a kam ho jako kapitán dotáhl. Z pohledu sportovního to bylo z jeho strany skvělé. Z pohledu jeho image nyní udělal chybu, ale Slavii jsme si vyříkali a už o tom nechci mluvit. Pro mě je Adam stěžejní osobou FC Hradec Králové v letošním ročníku.“

Jan Mejdr

Věk: 27 let.
Pozice: krajní obránce.
Tržní hodnota: 9,8 milionu korun (transfermarkt.com).
Sezona 2021/22: 1 gól, 7 asistencí.
Zájemci: Slavia, Sparta, Plzeň.
Richard Jukl: „Honza udělal největší výkonnostní posun. Charakterem i výkonem ukázal obrovský vzestup.“

Poutají pozornost, ale zůstanou:

Už v zimě o útočníka Daniela Vašulína projevila zájem Mladá Boleslav, nabízela údajně 7 milionů korun, což se vedení hradeckého klubu zdálo málo. Chtěl větší částku a udělal dobře. Téměř dvoumetrový útočník na jaře přidal další tři góly a ve své první ligové sezoně zapsal 6 branek a jednu asistenci. Cena třiadvacetiletého kanonýra roste. Zájem o něho by mohl být v Plzni, kde by se mohl stát náhradou za Francouze Jeana-Davida Beauguela. Pozornost prý na něho směřuje i ze strany Baníku Ostrava. Otázkou je, zda znovu projeví zájem boleslavský klub.

Trochu ve stínu mediálního zájmu zůstává střední obránce Jan Král, ale také třiadvacetiletý vysoký stoper, který v letošní sezoně vstřelil už 4 góly, poutá pozornost větších klubů, ale oficiální nabídku nikdo nepředložil. Obecně problém se stopery mají ve Spartě, posilovat bude Ostrava...

Daniel Vašulín

Věk: 23 let.
Pozice: hrotový útočník.
Tržní hodnota: 8,6 milionu korun (transfermarkt.com).
Sezona 2021/22: 6 gólů, 1 asistence.
Možní zájemci: Plzeň, Mladá Boleslav, Ostrava.
Richard Jukl: „Váša ještě neukázal všechno, co v něm je. Podle mě je v něm obrovský potenciál, ale musí stabilizovat formu a svoji výkonnost.“

Jan Král

Věk: 23 let.
Pozice: střední obránce.
Tržní hodnota: 8,6 milionu korun (transfermarkt.com).
Sezona 2021/22: 4 góly, 0 asistencí.
Možný zájemce: ?
Richard Jukl: „Jsem rád, že jsme Honzu tehdy vykoupili z Mladé Boleslavi, byť to bylo za nemalé peníze, ale ukazuje se, že nám roste ve velkého lídra a jeho chvíle ještě přijdou.“

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Luboš Lorinc/fchk.cz