Pátek

8. prosince 2023

Nyní

-3°

Zítra

Svátek má

Trenér Koubek po podzimu: Hrajeme o záchranu, byť jsme pátí

18. 11. 2022

page.Name
Fotbalisté Hradce Králové obsadili v podzimní části první ligy výborné páté místo. Trenér Miroslav Koubek ovšem upozorňuje na vyrovnanou tabulku. „Máme jen tři body k dobru na skupinu o udržení a sedm bodů na barážové pozice, to není žádný náskok,“ poukazuje jednasedmdesátiletý kouč, který se v rozhovoru ohlédl za dosavadním vystoupením Votroků v letošním ročníku.

Druhým rokem drží fotbalisty Hradce Králové v horní polovině tabulky. V loňské sezoně trenér Miroslav Koubek dovedl Votroky na šesté místo, což bylo nejlepší umístění klubu v nejvyšší soutěži od roku 1963. Po letošním podzimu je tým dokonce pátý, a to se dlouhou dobu držel na čtvrté pozici za top trojící Plzeň, Slavia a Sparta. Vydařené vystoupení Východočechů trochu kalí tři porážky v řadě na závěr, alespoň z pohledu jednasedmdesátiletého kouče.

„Pokazili jsme si to posledními třemi porážkami. Tabulka je vyrovnaná. Hrajeme o záchranu, stejně jako všechny týmy od 4. místa dolů, tedy i Olomouc,“ upozorňuje Miroslav Koubek, jehož tým měl v sobotu sehrát duel osmifinále MOL Cupu v Českých Budějovicích, ale zápas byl pro nezpůsobilý terén odložen.

Jak vyznívá hodnocení podzimní části v lize? Jste na páté pozici.
Pocity mám trochu smíšené. Před sezonou bychom tento rezultát - 5. místo a 23 bodů - brali, to není špatné. Na druhou stranu si musíme přiznat, že jsme si výborně rozjetou sezonu, kdy jsme na tomhle čísle byli už po 13. kole, pokazili těmi posledními třemi porážkami. Z toho mi vychází smíšené hodnocení. Úplně spokojený nejsem, všechny nás to mrzí, nicméně stalo se a teď jsme, byť z 5. místa, ve hře o záchranu. Každý vidí, jak je tabulka vyrovnaná.

I přes porážky na závěr podzimu ale výkony byly dobré, jen chyběly góly, jako v případě posledního utkání se Slováckem. Ani to vás nevede k optimismu?
To je pravda, herně to bylo špatné s Pardubicemi. Při utkání v Liberci už kluci reagovali dobře, byť z toho nic nebylo a se Slováckem to byl zase výkon na doraz, přibližně asi to, čeho jsme schopni, přesto jsme udělali chyby, které nás stály zápas. Jenže když nejsou výsledky, tak se nikdo na hru neptá a už si to ani nepamatuje. Tím, že je tabulka taková, jaká je, tak o záchranu hrají všichni od 4. místa dolů a platí to i o Olomouci. My máme nyní jen tři body k dobru na skupinu o udržení a sedm bodů na barážové pozice, to není žádný náskok. Ale týká se to celého pelotonu mužstev, mezi které patříme i my. Pokud někdo v té skupině bude říkat něco jiného než já, tedy že není v ohrožení, tak já tvrdím opak, to nebezpečí hrozí všem, včetně nás.

Již druhou sezonu držíte tým Hradce Králové, který je stále spíš řazen k celkům do druhé poloviny tabulky, v popředí. To vás musí hřát, ne?
Já se dívám dopředu a my si musíme přiznat, že jsme to v závěru opravdu pokazili. Žádné osobní nadšení nesdílím. Vím, kolik nás ještě čeká práce i to, jaké máme mužstvo, ale to tu nechci do detailu rozebírat. Bude to ještě velká šichta, žádné oslavné ohlasy jsem zatím neslyšel a ani nechci. Kaňka ze závěru podzimu tam je, smazat ji můžeme zase jen dobrým jarem. Negativní ohlasy jsem nezaznamenal, ale po těch třech porážkách je teď ticho. A já ho vnímám. Cítím, že jsme trošku zklamali, nejvíc možná sami sebe. Nicméně to ke sportu patří, na každé mužstvo přijde lepší i horší období, nás bohužel zastihl závěr podzimu spíš dole, ale to zákonitě muselo nastat, je to stejné jako v životě, kdy to přichází ve vlnách, sinusoidách. My musíme doufat, že teď zase naskočíme na tu lepší vlnu a budeme se víc radovat. Zatím je to dobrý výsledek, ale mohl by být lepší.

Čtěte také: Koubek o sobě: Jsem veselý člověk, ale na hřišti jde smích stranou

 

Jste nahoře i po odchodech opor z minulé sezony, zejména nejproduktivnějšího hráče Adama Vlkanovy. Vypadá to, že se je vám podařilo nahradit. Souhlasíte?
Odešli tři důležití hráči. Vlkanova, Mejdr a Král. Myslím, že jsme se s jejich ztrátou potýkali nejvíce v případě ofenzivního postu, tedy na pozici Adama Vlkanovy. Částečné potíže byly i na místě Honzy Mejdra, kde se střídali hráči, kteří oproti němu nejsou tak zkušení, on byl už trošku dál. Snad nejlépe jsme zaplnili místo Jana Krále, ale to až ke konci, ze začátku to také nebylo v pořádku. Největší pocit ztráty byl ale pochopitelně z odchodu Adama Vlkanovy, myslím, že tomu odpovídá i náš počet vstřelených branek (19 gólů v 16 zápasech - pozn. red.). Rovněž se zhoršila kreativita finální fáze naší hry.

Vlkanova představoval sílu v ofenzivě, jeho odchod budil obavy, jak to bez něj půjde. Jak jste viděl útočnou fázi?
Vidím, že nám činí větší potíže se prokousat ke gólům. Umístění, body a úspěch či neúspěch je spjatý se střílením branek, nic jiného ve fotbale neplatí. Byly tam zápasy, kdy se nám ho podařilo nahradit lépe i naopak. V závěru podzimu cítím, že nám Vlčák zase trochu schází, ale už jsem se někde vyjádřil v tom smyslu, že chci tohle téma uzavřít, protože nám nijak nepomůže. Finálně bych řekl, že zatím se nám ho podařilo nahradit částečně, stoprocentně určitě ne.

Jak vnímáte výkony Adama Vlkanovy v Plzni? Zahrál si Ligu mistrů proti Bayernu Mnichov či Barceloně. Nastoupil v reprezentaci.
Nepochyboval jsem o tom, že to zvládne. Možná, že v Plzni mu chybí ještě gól či dva navíc, to by bylo optimální, ale Adam zase není úplně typický kanonýr, spíš je to celoplošný ofenzivní hráč, který pro mužstvo odvede hodně práce, vytvoří spoustu šancí a sám také k nějakým číslům přijde, ale zase si nemůžeme myslet, že tam bude hlavní tahoun. To je na dalších hráčích, jako je Chorý, on mu má vytvářet servis. Nějakou takovou roli jsem očekával, že dostane, teď hraje někdy pod hrotem a jindy z křídla. Sám by si asi také přál o pár gólů víc, ale herní vklad přinesl do Plzně vysoký. Navíc se neztratil ani v zápasech Ligy mistrů s velkými soupeři, naopak byl hodně vidět.

Jak jste spokojený s útočníky? Nejlepším střelcem týmu na podzim byl Filip Kubala se šesti góly, Daniel Vašulín se trefil třikrát.
Splnili své úkoly. Je to již naše uznávané renomované útočné duo Kubala – Vašulín. Některé zápasy byly lepší, jiné horší, ale tak už to ve sportu chodí. Filip měl období, kdy hodně spaloval šance, možná, že kdyby tam byl produktivnější, tak by byl mezi prvními v tabulce střelců, rezerva v proměňování příležitostí u něj tedy určitě je. Celkově je však jeho šest branek velice slušné číslo. Vloni měl Jakub Rada po sezóně v roli nejlepšího střelce devět gólů, zmíněný Adama Vlkanova osm a Filip má nyní šest po šestnácti kolech, takže má skvěle nakročeno.

Poslechněte si podcast: Koubek psal v Hradci historii: Laťku máme posazenou vysoko, říká

 

Kubala navíc k šesti brankám přidal i čtyři asistence. Je tím hráčem, který za podzim nejvíc vyrostl?
Myslím, že progres, který jsem u Filipa zaznamenal na jaře, pokračuje a ještě se rozvíjí. Určitě o jeho potenciálu dobře víme a on ho nyní dokázal nejen prodat, ale také ještě pozvednout.

A Daniel Vašulín?
Od něj jsem čekal trochu víc. Když jsem mu v jednom osobním rozhovoru řekl, že tohle bude jeho ročník, i když ještě není konec sezony, tak by měl být víc produktivní. Říkal jsem mu, že pokud bude zdravý, tak dá dvanáct nebo třináct gólů. Zatím vstřelil tři branky, je pravda, že také nebyl vždy úplně zdravý. Ale i tak jsem čekal, že některé jeho výkony budou lepší a on sám bude o něco produktivnější. Měl by mít konstantnější výkonnost, zvládl několik dobrých zápasů, ale pak to zase nebylo úplně ono.

Přesto je Vašulín jedním z hráčů, o které je zájem. Je to tak?
Ano, to dlouhodobě víme, že to tak je. Není to žádné tajemství. Nás samozřejmě těší, že se o naše hráče zajímají další kluby, je to pro nás i jisté vysvědčení, pro trenéry i hráče. Tři fotbalisti už odešli, o další je zájem, takže nepochybuji o tom, že různí skauti a manažeři mají napsané i jméno Kubala. Ale je to především jistý údaj o tom, jak v Hradci pracujeme. Teď se ale taky musí vzít v potaz smlouvy, potřeby Hradce a tak dál.

Případný odchod jednoho z útočníků už by tým asi neustál a projevilo by se to na výsledcích. Určitě jste proti odchodů, že?
Nyní, když se naše situace zhoršila posledními porážkami, tak si myslím, že vůbec nemůže být na stole to, že bychom měli oslabovat či dokonce riskovat odchod vlastních hráčů. Zájem může být, ale to je tak všechno, to říkám já z pohledu trenéra.

 

Plánujete posílení týmu?
Určitě, ale ne nic masivního. V létě přišlo dost hráčů, inovace byla poměrně značná a nějaký větší počet fotbalistů by nebyl ku prospěchu věci. Bavme se řádově o jednom, maximálně dvou příchodech. Chtěli bychom posílit ve středu zálohy, myslím si, že v naší hře by mohla někdy být větší kreativita.

Na podzim si post jedničky zabral Michal Reichl a chytal opravdu velmi dobře. Jak vidíte situaci mezi gólmany? Na čekané jsou Pavol Bajza a Patrik Vízek.
Máme velice dobrý tým brankářů. Michal Reichl podával hlavně v prvních dvou třetinách podzimu vynikající výkony. Potom ho trochu poznamenalo zranění, které prodělal, musel jeden zápas vynechat. V závěru to byly standardní výkony, kdy některé věci šly proti němu. Dostal branky, kterým těžko mohl čelit, napadají mě ty ze zápasu s Pardubicemi, stejně tak byl nechytatelný druhý gól v Liberci, proti Slovácku zase čelil penaltě, takže to konto obdržených branek trochu narostlo, ale není to otázka brankáře. V závěru se nám trochu zhoršila obranná hra jako celku.

Před vámi je ještě pohárové utkání na hřišti Českých Budějovic. V lize jste třikrát prohráli. Bude důležité duel na jihu Čech zvládnout i z psychologického hlediska?
Přesně takovou formulaci ode mne hráči slyšeli. To utkání je klíčové pro to, abychom si sami sobě dali takový pozitivní impuls po dílčím zklamání, kterým byly ty tři porážky. Je pro nás velkou motivací uspět. Nebude to jednoduché, Budějovice budou v domácím prostředí, navíc teď mají nové trenéry, takže hráči budou mít obrovskou motivaci se předvést. Čeká nás tedy velice náročné utkání, ale přejeme si uspět, je to náš cíl a my do toho dáme všechno. Uvidíme, jak to dopadne.

Přímo před očima vám dennodenně roste nový stadion. Láká vás to, abyste v Hradci pokračovali ještě v další další?
Já neříkám, že končím (usmívá se) . Samozřejmě, že se tu vytváří hezká budoucnost, co se týče sportovního zázemí a úrovně fotbalu v Hradci. Podoba nádherného stánku je lákavá pro hráče, fanoušky i trenéry. Ale já nepředbíhám...

 

Tabulka I. ligy po podzimní části:

1. Plzeň 16 12 3 1 34:10 39
2. Slavia 16 12 1 3 51:14 37
3. Sparta 16 9 5 2 30:15 32
4. Olomouc 16 7 3 6 25:18 24
5. Hradec Králové 16 7 2 7 19:19 23
6. Mladá Boleslav 16 6 4 6 26:24 22
7. Bohemians 16 6 4 6 27:29 22
8. Slovácko 16 6 4 6 20:27 22
9. Liberec 16 6 3 7 21:21 21
10. Ostrava 16 5 5 6 26:24 20
11. Brno 16 6 2 8 27:34 20
12. Teplice 16 5 4 7 23:35 19
13. C. Budějovicích 16 5 3 8 17:30 18
14. Jablonec 16 4 4 8 22:27 16
15. Zlín 16 2 6 8 15:30 12
16. Pardubice 16 3 1 12 13:39 10

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Luboš Lorinc/fchk.cz