Neděle

21. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Těžké rozhodnutí, ale je lepší si přiznat chybu včas, říká o změně trenéra Sabou

18. 9. 2023

page.Name
Jozefa Webera nahrazuje na lavičce Votroků Václav Kotal. Změnu, o které jsme informovali už dnes v poledne, v podvečer oficiálně potvrdil fotbalový klub na svém webu. Sportovní ředitel FC Hradec Králové Jiří Sabou uvedl, že šlo o velice těžké rozhodnutí. „Úplně jsem neodhadl, jak těžké to Jožka v novém angažmá bude mít,“ řekl Sabou o Weberovi, kterému poděkoval za odvedenou práci. Prozradil také, že Kotal bude v Hradci spolupracovat se stávajícími asistenty Stanislavem Hejkalem a Adrianem Rolkem.

Jozef Weber přišel do Hradce před letošní sezonou a byl to právě sportovní ředitel Jiří Sabou, kdo stál za jeho příchodem. I proto nyní přiznává, že rozhodnutí odvolat Webera už po 8. kole Fortuna ligy pro něj nebylo úplně jednoduché. „Je to pro mě z lidské stránky velice těžké rozhodnutí, tento krok nedělám rád, osobně mě velmi mrzí. Navíc, pokud odvoláváte trenéra, tak za to vždycky do značné míry mohou hráči. Jožkovi děkuji za práci, kterou u nás odvedl a přeji mu hodně štěstí v dalších angažmá. V Hradci měl od samého začátku svého působení velice těžkou pozici, bohužel se to projevilo víc, než jsme všichni, co se podílí na řízení klubu, předpokládali,“ vysvětlil sportovní ředitel Jiří Sabou na webových stránkách klubu. 

Doplnil také, že Weber od začátku neměl úplně jednoduchou pozici. Do Hradce totiž přišel po Miroslavi Koubkovi, který zažil pod bílou věží dvě mimořádně úspěšné sezony. V létě navíc došlo i k velkým změnám v hráčském kádru Votroků. „Vše je také umocněné velkými změnami, které v klubu proběhly – nový stadion, nová éra, vyšší zájem veřejnosti, vysoká očekávání. V takové situaci měl Jožka vstup do nového prostředí o to komplikovanější. Stojím si za tím, že je dobrý trenér, v minulosti to prokázal, když dvakrát postoupil do ligy. Tady to do sebe prostě nezapadlo,“ uvedl Sabou. 

Sportovní ředitel FC Hradec Králové ve vyjádření také zmínil, že chtěl udělat změnu na lavičce včas, aby se tým nedostal ještě do horší situace. Nyní jsou Votroci po 8. kolech na 12. místě Fortuna ligy pouhé tři body před poslední Karvinou. „Situaci kolem trenéra beru částečně na sebe. Úplně jsem neodhadl, jak těžké to Jožka v novém angažmá bude mít. Navíc se teď vlivem výsledků stupňuje tlak, takže by to pro něj bylo ještě složitější. Když vidím, že něco nefunguje, je lepší přiznat si chybu včas a přistoupit k nápravě, než abychom se trápili a jen oddalovali rozhodnutí, které by v budoucnu přišlo tak jako tak, třeba v ještě horší situaci,“ přiznal sportovní ředitel hradeckého FC.

O tom, že Webera nahradí na lavičce zkušený Václav Kotal, měl Sabou velmi rychle jasno. „Mou prací je být na takovou situaci vždy připravený, takže variantu řešení jsem samozřejmě ve své hlavě měl. Mužstvo od úterka převezme jako hlavní trenér Václav Kotal, zkušený a ostřílený hradecký patriot, kterého není třeba více představovat. Stávající realizační tým zatím zůstane ve stejném složení,“ informuje Jiří Sabou. Kotal se do Hradce vrací už poněkolikáté. Za černobílý klub hrál v 80. letech pět let jako hráč. Na konci 90. let působil v klubu tři sezony jako sportovní ředitel a poté se v letech 2009 až 2012 jako trenér. Votroky tehdy vrátil zpět do nejvyšší soutěže, kde následně úspěšně čeřil vody, v sezóně 2010/11 dovedl Východočechy k 8. místu. 

Sedmdesátiletý oblíbenec hradeckých fanoušků, který během své profesionální kariéry vystudoval VŠE, v nejvyšší soutěži naposledy vedl pražskou Spartu. Pod bílou věž se tentokrát vrací z druholigového Žižkova, kde působil poslední rok jako šéftrenér. O délce smlouvy s Václavem Kotalem hradecký klub neinformoval. 

Tomáš Kulhánek, fchk.cz
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: fchk.cz