Pondělí

5. června 2023

Nyní

22°

Zítra

20°

Svátek má

Hradec opouští nejlepší střelec Oksanen. Odchází i Čihák

31. 3. 2022

page.Name
Po konci sezony dochází v hokejovém Hradci Králové ke změnám. Mountfield opouští finský útočník Ahti Oksanen. Nejlepší týmový střelec, jenž se výrazně podílel na zisku Prezidentského poháru za vítězství v základní části, odchází do Švédska. Z hráčů končí i Jakub Orsava a Radim Šalda. Dvoucestnou smlouvu s působením v Kolíně klub nabídl zkušenému Petru Koukalovi. Hlavní trenér Tomáš Martinec pokračuje, ale odchází asistent Ladislav Čihák, který by mohl zamířit k týmu čtvrtfinálového přemožitele z Mladé Boleslavi.

Po nečekaném vyřazení hokejistů Hradce Králové ve čtvrtfinále play off s Mladou Boleslaví se objevily první informace o změnách v kádru Mountfieldu. Jisté je, že na východě Čech po roce skončí finský útočník Ahti Oksanen. Nejlepší střelec a nejproduktivnější hráč týmu odchází do Švédska.

„Několik měsíců jsme s Ahtim a jeho agentem velmi intenzivně jednali. Přestože jsme došli ke shodě ve všech bodech včetně finančního ohodnocení, rozhodl se Ahti nakonec v průběhu play off podepsat nový kontrakt ve Švédsku," uvedl na klubových stránkách generální manažer Aleš Kmoníček.

U rozhodnutí Oksanena prý hrála roli sportovní stránka. „Podle jeho vyjádření jde pouze o sportovní důvody, kdy se domnívá, že se právě ve Švédsku může sportovně více posunout. Ahtimu každopádně za jeho maximálně profesionální služby a přístup děkujeme a přejeme hodně štěstí do dalších hokejových let. Dobře ví, že dveře má v Hradci vždy otevřené,“ dodal Kmoníček.

Devětadvacetiletý Oksanen přišel do Hradce Králové před rokem a zařadil se mezi klíčové hráče. V základní části nasbíral v 56 zápasech 48 bodů za 25 branek a 23 asistencí. Mezi extraligovými střelci obsadil v ročníku 4. místo, v hodnocení produktivity byl 7. nejlepším hráčem v rámci nejvyší soutěže. Play off se ale Oksanenovi už tolik nevydařilo, v pěti zápasech si připsal pouze jednu asistenci.

Útočník Petr Koukal. 

V hráčském kádru také končí útočník Jakub Orsava a obránce Radim Šalda, s oběma klub neprodloužil smlouvu. Po krátkém angažmá odchází brankář Filip Novotný, což bylo jasné už před jeho lednovým příchodem z Karlových Varů, kdy se vyměnil se Štěpánem Lukešem, u něhož vedení Mountfieldu zjistilo, že se upsal Energii. Třicetiletý Novotný má na příští sezonu pro změnu podepsaný kontrakt v Mladé Boleslavi. Z klubu Bruslařů by zase mohl přijít pětadvacetiletý brankář Jan Růžička. Jasněji bude v příštích dnech. 

Dále se jedná o dalším působení Petra Koukala, jemuž skončila smlouva. Devětatřicetiletý útočník dostal od klubu nabídku v podobě dvoucestného kontraktu s tím, že by měl většinu příští sezony strávit v partnerském Kolíně v první lize a v případě potřeby by mistra světa z roku 2010 mohl kdykoliv Hradec využít v extralize, jak se uvádí na webu Mountfieldu. Je však otázkou, zda Koukal tuhle roli přijme.

Dvoucestná smlouva s možností působení v Kolíně byla nabídnuta také odchovanci Patriku Miškářovi, stejně tak Janu Veselému. V další sezoně budou střídavě v Hradci i v Kolíně působit Tomáš Sajdl, Zdeněk Čáp, Miroslav Kukla, Jakub Naar a René Piegl. Na všechny hráče klub uplatnil opci.

V Mountfiedu budou i v příští sezoně pokračovat finský brankář Henri Kiviaho a kanadský útočník Christophe Lalancette, na oba hráče klub uplatnil opci. Nový kontrakt podepsali obránce Michael Gaspar a ruský útočník Nikita Ščerbak, jenž má ve smlouvě vyvazovací podmínku týkající se platného víza.

Asistent Ladislav Čihák.

Změna nastane ve složení realizačního týmu. Zatímco hlavní trenér Tomáš Martinec bude u A-týmu pokračovat, asistent Ladislav Čihák odchází. Zamířit by mohl do Mladé Boleslavi, od přemožitele Hradce ve čtvrtfinále play off prý dostal nabídku. Ve středočeském klubu by měl čtyřicetiletý kouč doplnit trenéra Radima Rulíka. Po Čihákovi však pošilhávají i další kluby.

Kdo by mohl jeho místo zaujmout a na pozici asistenta doplnit Petra Svobodu? Volný bude Aleš Krátoška, ​​současný asistent trenéra Václava Varadi v Třinci. Už dříve Varaďa ohlásil odchod a realizační tým Ocelářů se rozpadne. Padá také jméno Tomáše Hamary, asistentky ve Spartě a někdejšího mládežnického kouče. Ale přijít nakonec může někdo úplně jiný. 

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Stanislav Souček/mountfieldhk.cz