Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Fantom Bow zastavil hradecké snažení v utkání s Kapkou naděje

2. 2. 2022

page.Name
Dva hrdinské počiny přineslo utkání 48. kola extraligy mezi hokejisty Hradce Králové a Kladna. Výhru Rytířů v poměru 4:3 vychytal díky 65 (!) úspěšným zákrokům kanadský gólman Landon Bow. V rámci charitativní akce s nadací Kapka naděje pak ve speciálních dresech nastoupili kapitáni obou týmů Radek Smoleňák a Tomáš Plekanec.

V utkání 48. kola extraligy mezi hokejisty Hradce Králové a Kladna se do speciálních dresů s oranžovým logem charitativní akce s Kapkou naděje oblékli kapitáni obou týmů Radek Smoleňák a Tomáš Plekanec. Stejně akci podpořily další kluby extraligy, první ligy, univerzitní ligy i národní týmy, ale v první řadě nejvíce fanoušci.

Hokejové hnutí se do charitativního projektu s názvem "O Kapku lepší hokej" zapojilo letos už potřetí. Ve spojení s Nadačním fondem Kapka naděje jde o finanční podporu pro nemocné děti s poruchami krvetvorby. V prvním ročníku se vybralo přes 300 tisíc korun, ve druhém už více než 870 tisíc. Letos by hokej rád překročil částku jeden milion korun.

„Když my hokejisté můžeme podpořit jakoukoliv takovou akci, tak jsme vždycky pro. Tahle akce je fajn a hezká. Věřím, že spousta lidí se k ní přidá,“ vyzval Radek Smoleňák k podpoře charitativního projektu.

Samotný zápas už hradeckým hokejistům moc radosti nepřinesl. Kladenští bez svého majitele Jaromíra Jágra, který tým řídil jen ze střídačky, první třetinu ovládli rozdílem tří branek (4:1) a položili základ k výhře 4:3.

„Zkomplikovali jsme si začátek utkání, kdy oni dali vesměs ze všeho gól. Věděli jsme, kde je z naší strany chyba a řekli jsme si, že do toho musíme šlápnout,“ povídal po zápase Smoleňák.

Od druhé třetiny Mountfield bušil do kladenské obrany, ale za ní stojícího Landona Bowa, který si v utkání připsal neuvěřitelných 65 (!) úspěšných zákroků, překonal už jen dvakrát.

„Vytvořili jsme si spoustu šancí, ale nebyli jsme schopni dát víc gólů, ale takové zápasy prostě někdy jsou. Někdy vám tam spadne všechno, jindy zase skoro nic,“ uvedl hradecký kapitán.

Prohra znamenala, že Východočeši z druhého místa nabrali šestibodovou ztrátu na vedoucí Třinec. „Mrzí nás to. Tyhle body jsme moc chtěli. Ale musíme myslet dál, zápasy jsou teď hodně našlapané a body musíme získat jinde,“ vyhlásil Radek Smoleňák, jehož tým už v pátek vyrazí k dalšímu utkání na led Karlových Varů.

Čtěte také: Rytířům stačila třetina. Mountfield drtivým tlakem už manko nedohnal

Hrdina Bow bude prý dlouho spát

Kladenský tým dovedl k výhře hrdina - Landon Bow. Šestadvacetiletý kanadský gólman zneškodnil 65 střel a vychytal Rytířům vítězství 4:3. „Byl to nejspíš můj nejlepší zápas za několik posledních let a měl jsem nejvíc zákroků za celý život. Stanovil jsem si osobní rekord, je to úžasné,“ řekl Bow, jehož protějšek Henri Kiviaho si připsal jen 18 zákroků. „Teď jsem opravdu unavený, asi budu dlouho spát,“ smál se.

Kladno po první třetině vedlo 4:1. Od přestávky už ale mělo na ledě prakticky jen jednoho muže. Bow čelil ve zbytku zápasu obrovskému tlaku domácích. Hradec vyslal na branku 68 střel, dalších 37 poslal mimo nebo je hosté zblokovali. Zvládl ale jen snížit.

 „Byla to zábava. Nemáte ani chvilku, abyste o čemkoli přemýšleli. Jenom reagujete a hrajete hokej. A jsem super šťastný, že jsme získali tři body," uvedl kladenský brankář.

Nejtěžší práci měl Bow ve druhé třetině. Pokud by domácí tým snížil, patrně by ho Rytíři už těžko zastavovali.  „Ta třetina mi přišla nekonečná. Hradec nás tlačil v pásmu a ani jsme se nezvládli nadechnout a odpočinout si. Pořád a pořád na nás chodily další střely, to byla určitě nejtěžší třetina," řekl Bow.

Nervozita ho nepřepadla, ani když domácí v závěru dotahovali. Po gólech Aleše Jergla a Richarda Nedomlela měl Hradec sedm minut na vyrovnání.  „Před třetí třetinou jsem věděl, že pokud Hradec sníží, nesmíme si z toho nic dělat. Má silný tým, něco mu tam mohlo spadnout. Jenom jsem prostě nesměl dovolit vyrovnání," komentovala opora Rytířů dramatický závěr utkání.

Víc než svého výkonu nebo osobního rekordu si Bow vážil vítězství. Rytíři po něm ztrácejí na Litvínov už jen šest bodů. Tak málo je dělí od toho, aby se vyhnuli baráži.  „Pořád se blížíme. Když si vezmu, kde jsme byli v prosinci, tak v lednu jsme se opravdu nakopli. Když dokážeme porazit i tým jako Hradec, pro týmové sebevědomí je to fantastické. Snad v tom budeme pokračovat," uvedl Bow.

 

Jiří Tůma, ČTK
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Stanislav Souček/Mountfield HK