Čtvrtek

7. prosince 2023

Nyní

-3°

Zítra

Svátek má

Mountfield zlomil prokletí budějovické arény, pomohly mu k tomu kuriózní trefy

2. 2. 2023

page.Name
Na ledě českobudějovického Motoru vyhráli naposledy hradečtí hokejisté 13. prosince 2020. Černou sérii trvající 781 dnů však zlomili ve čtvrteční předehrávce 43. kola. Velmi bojovné utkání zlomili Lvi definitivně ve třetí třetině. Pomohl jim k tomu nepříliš přesvědčivý výkon Hrachoviny v budějovické brance, ten nejprve neudržel ve výstroji zakončení Matěje Chalupy v polovině 38. minuty, následně jej zaskočilo nahození Martina Štohanzla z ostrého úhlu. Právě Štohanzlova premiérová trefa v letošním ročníku zajistila Lvům tři body za výhru 3:2.

Samotný start do utkání měl lepší Hradec, jenže se neujalo jak zakončení Kevina Klímy, tak i střela McCormacka. Budějovice se dostaly do laufu díky přesilovým hrám a Jakub Valský byl blízko tomu, aby trefil odkrytou branku, jenže nezamířil přesně a puk poslal těsně vedle tyče.

První třetinu ovlivnila díra v ledu, která vyžadovala větší opravu, a tak na konci 14. minuty bylo rozhodnuto o 18minutové přestávce, běžně používané mezi periodami.

Zbylých téměř a šest a půl minuty sehráli Lvi výborně. Štencelovo vyloučení za krosček vytrestal Graeme McCormack, který si našel prostor na modré a stříleným nahozením sice nejprve vyzval Eberleho na teč na hranici brankoviště, ale zkušený útočník šikovně uhnul a Hrachovina už nestihl reagovat.

Ve druhé třetině ale bylo poměrně rychle srovnáno. Po potyčce dostal Mountfield o dvě trestné minuty více a domácí v polovině 25. minuty skórovali. Štencel dal puk na modrou pro nepokrytého Romana Vráblíka, který to vzal z první a trefil se nad rameno přesunujícího se Kiviaha.

Urputný duel dlouho nenabízel vyložené šance a částečně to byla i gólmanská bitva. Lépe z ní však vycházel Henri Kiviaho. Hradec si navíc v 38. minutě uzmul opětovně vedení pro sebe. Matěj Chalupa sice napoprvé zakončil jenom do Hrachoviny, toho však rozhodili vracející se spoluhráči tak, že mu puk propadl za čáru.

Motoru stačilo na opětovné srovnání v posledním dějství jenom 34 sekund. Dohrával totiž přesilovku po vyloučení Kaliny a ex-hradecký Doležal od mantinelu uvolnil na kruzích Milana Gulaše, který si sjel blíže brance a trefil křížem vingl. Domácím však ani tohle nestačilo na body.

Potopilo je totiž další zaváhání Hrachoviny v polovině 45. minuty. Martin Štohanzl vyhrál osobní souboj na úrovni brankové čáry a nahodil puk na branku. Brankářská jednička Motoru však zaváhala a prostorem mezi bližší tyčí a betonem jí propadl kotouč za záda.

V nervózní koncovce už Východočeši nejtěsnější náskok udrželi, v power-play mohl srovnat Gulaš, vyloženou šanci z mezikruží ale zakončil jenom do Kiviahových betonů. Výhra 3:2 tak posouvá Mountfield v nekompletní tabulce na páté místo.

Hlasy trenérů:

David Čermák (HC Motor České Budějovice): Samozřejmě jsme nespokojeni. Chtěli jsme uhrát body, to se ale nepodařilo. Neustále jsme dotahovali a bohužel rozhodl nešťastný gól ve třetí třetině.

Petr Svoboda (Mountfield HK): Nevím, co k tomu zápasu říct. Chyběl nám pohyb, nebylo to od našich hráčů ono. Jsme strašně rádi, že jsme v tom zápase dokázali pokaždé vést. To bylo důležité a byl to klíč k úspěchu. Pomohli jsme si přesilovkou, na druhou stranu jsme dvakrát v oslabení inkasovali, přestože jsme se na soupeřovy početní výhody připravovali. Povedlo se nám ale ubránit tu nejdůležitější ve třetí třetině a patří velké poděkování do kabiny, protože jsme našli cestu k vítězství.

44. kolo hokejové extraligy:

HC Motor České Budějovice - Mountfield Hradec Králové 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)


Branky a nahrávky:
25. Vráblík (Štencel, Pech), 41. Gulaš (Doležal, Čachotský) - 15. McCormack (Blain), 38. Chalupa (Kalina), 45. Štohanzl. Rozhodčí: Hribik, Jaroš - J. Svoboda, Zíka. Vyloučení: 4:7. Využití: 2:1. Diváci: 5654.

Sestavy:

České Budějovice: Hrachovina - Vráblík, Štencel, Percy, Šenkeřík, Kachyňa, Bindulis - Gulaš, Pech, Čachotský - Valský, M. Hanzl, Vondrka - Doležal, Toman, Dzierkals - Tomeček, Raška, Strnad. Trenér: Čermák.

Hradec Králové: Kiviaho - McCormack, Jank, Blain, Kalina, F. Pavlík, Rosandič, Marcel - Lev, Cingel, Eberle - Werek, Lalancette, R. Pavlík - Jergl, Kevin Klíma, Perret - K. Lang, Štohanzl, Chalupa. Trenér: T. Martinec.​

Tomáš Kalas, ČTK
tomas.kalas@salonkyhk.cz
Foto: HC Motor České Budějovice