Středa

29. listopadu 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Trenérka Ptáčková dovedla basketbalistky do 20 let ke stříbru na ME

17. 7. 2022

page.Name
Reprezentace basketbalistek do 20 let získala stříbrné medaile na mistrovství Evropy v maďarské Šoproni. A pod úspěchem je podepsaná trenérka Romana Ptáčková ze Sokola Hradec Králové. České juniorky ve finále prohrály s favorizovanými Španělkami 42:47, přesto na šampionátu vybojovaly cenný kov po osmnácti letech.

O trenérských schopnostech Romany Ptáčkové se moc dobře ví. Strůjkyně úspěchů basketbalistek Sokola Hradec Králové a od letošního roku novopečená trenérka české seniorské reprezentace dosáhla skvělého úspěchu s národním týmem do 20 let, který dovedla ke stříbrným medailím na mistrovství Evropy. Je to první cenný kov této věkové kategorie od bronzu z roku 2004.

Na šampionátu v maďarské Šoproni reprezentační výběr našel přemožitele až ve finále, kde podlehl Španělkám 42:47. České juniorky si finále zahrály celkem potřetí a zopakovaly stříbrnou příčku z roku 2000. O dva roky později dokonce dosáhly na zlato.

„Pocity jsou samozřejmě trochu smíšené. Na holky jsme ale celý realizační tým strašně hrdí za to, jak se tady prezentovaly. Daly do toho opravdu sto procent," chválila tým Romana Ptáčková na webu České basketbalové federace.

Poslechněte si podcast: Bez lásky ke hře to nejde, říká Romana Ptáčková, trenérka basketbalistek

 

Svěřenkyně trenérky Ptáčkové, které postoupily do boje o zlato po semifinálové výhře nad Francií (65:63), nejúspěšnějšímu týmu v historii evropských šampionátů hráček do 20 let statečně vzdorovaly. V defenzivně vedeném utkání Češky držely krok, ale Španělky, jež si připsaly již svůj devátý titul, nepřemohly.

„Byl to hlavně zápas obran. Skvělá španělská i naše obrana. Úspěšnost střelby 25 procent Španělky, my 22 procent. Přesně o tom to svědčí. Donutily jsme Španělky k více ztrátám než ony nás, ale rozdíl byl v tom, že ony to dokázaly přetavit v body. My bohužel ne. Doufám, že je to impulz pro holky a třeba se jim to jednou podaří. Myslím, že jsme ukázaly obrovský charakter. Jsem na ně pyšná za jejich statečnou hru," uvedla Ptáčková, která seniorskou reprezentaci basketbalistek převzala před dvěma měsíci a s výběrem do 20 let dokončila evropský šampionát.

K výhře nestačilo ani 13 bodů nejlepší české střelkyně ve finále, teprve sedmnáctileté Dominiky Paurová, hráčky hradeckých Lvic, v týmu byly také Natálie Vlčková a Martina Pokorná. Nejlepší česká střelkyně na ME „20“ Valentýna Kadlecová se dostala do All Star týmu celého šampionátu.  

„Měly jsme hodně absencí i velmi důležitých hráček. Mým osobním cílem bylo dostat se z těžké skupiny na hratelného soupeře a být mezi osmi. Nakonec nám chybělo málo. Stačilo dát pár jednoduchých šancí. Španělky jsou o něco drzejší tým a hrály zkušeněji. Mají zkušenosti z finále, jsou na to mentálně dobře připraveny," uznala Romana Ptáčková, která si připsala další výrazný úspěch ve své trenérské kariéře.

ME basketbalistek do 20 let v Šoproni:

Finále: Španělsko - Česko 47:42 (12:10, 23:14, 37:28).
Nejvíce bodů: Alarcónová 16, Dembeleová, Garfellaová obě 6 - Paurová 13, Zeithammerová 10, Malíková 6.

O 3. místo: Itálie - Francie 64:48 (41:23)

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Facebook CZ.BASKETBAL a FIBA.basketball