Neděle

26. března 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Zlatý kanár pro Siniakovou. Je to obrovská čest, řekla

20. 12. 2022

page.Name
Letošní rok byla nejlepší na české tenisové scéně. Světová jednička ve čtyřhře Kateřina Siniaková vyhrála jubilejní 30. ročník ankety Zlatý kanár. Šestadvacetiletá rodačka z Hradce Králové získala ocenění časopisu Tenis a Českého tenisového svazu poprvé. Na trůnu vystřídala deblovou parťačku Barboru Krejčíkovou, s níž společně uspěla také v kategorii nejlepší deblový pár roku.

Poslední roky nemají konkurenci. Tenistky Kateřina Siniaková a Barbora Krejčíká letos získaly tři grandslamové tituly, triumfovaly na Australian Open, ve Wimbledonu a na US Open a podařilo se jim zkompletovat kariérní Grand Slam. Rodačka z Hradce Králové pak zakončila rok potřetí v kariéře jako světová jednička ve čtyřhře. V září zvítězila na turnaji v Portoroži a oslavila první titul ve dvouhře po pěti letech.

„Cítím se výborně. Je to obrovská čest, že se mohu řadit mezi tato jména. Nemohu uvěřit, že tu stojím a mám tuhle hlavní cenu," řekla Siniaková na pódiu při vyhlášení. „Ne vždy jde vše jen nahoru a jsou tam také velké výkyvy. Chtěla bych poděkovat všem, co mě podporují," doplnila.

Čtěte také: Siniaková v jiné roli: Byl to krásný pocit, že mohu motivovat další generaci

 

Ocenění pro nejlepšího hráče roku obhájil Jiří Lehečka, který se vypracoval do pozice české jedničky. Mezi ženami triumfovala nejvýše postavená česká tenistka Petra Kvitová, jíž patří v pořadí WTA 16. místo.

Devětačtyřicátá hráčka světa Siniaková získala v hlasování o Zlatého kanára 100 bodů ze 162 možných. Deblový pár Krejčíková, Siniaková skončil druhý s 23 hlasy. Po deseti hlasech dostali Lehečka s Kvitovou, o hlas méně obdržel ženský tým, který se v Poháru Billie Jean Kingové dostal do semifinále.

Ženy uspěly v hlavní kategorii podeváté za sebou. Vedle Siniakové a Krejčíkové vyhrál v tomto období Zlatého kanára třikrát fedcupový výběr, dvakrát uspěla Petra Kvitová, která je trojnásobnou laureátkou. Jednou v anketě triumfovaly i Karolína Plíšková a Barbora Strýcová. Muži se naposledy radovali v roce 2013 díky daviscupovému družstvu.

Výsledky tenisové ankety Zlatý kanár 2022:

Zlatý kanár 2022: Kateřina Siniaková (TK Sparta Praha)
Nejlepší český hráč: Jiří Lehečka (TK Agrofert Prostějov)
Nejlepší česká hráčka: Petra Kvitová (TK Sparta Praha)
Postup na žebříčku ATP: Jiří Lehečka
Postup na žebříčku WTA: Marie Bouzková (TK Sparta Praha)
Deblový pár roku: Barbora Krejčíková (Tenis Ivančice), Kateřina Siniaková
Tým roku: Mistryně světa do 14 let (Alena Kovačková, Laura Samsonová, Eliška Forejtková, kapitánka Petra Cetkovská)
Talent roku - chlapci: Maxim Mrva (TK Agrofert Prostějov)
Talent roku - dívky: Alena Kovačková (TK Sparta Praha)
Senior roku: Barbora Koutná (TJ Baník Ostrava OKD)
Nejlepší tenista na vozíčku: Tomáš Svášek (Brandýs nad Labem)
Cena prezidenta ČTS: Jana Strnisková a Daniel Vacek
Cena čtvrtstoletí prezidenta ČTS: fyzioterapeut Pavel Kolář

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Jakub Misík, Facebook Kateřiny Siniakové