Votroci odzbrojili Zbrojovku. Zápas rozhodl v závěru Vašulín

15. října 2022

Fotbalisté Hradce Králové se drží v popředí tabulky první ligy. Votroci si ve 12. kole připsali důležité vítězství 2:1 nad nováčkem z Brna a posunuli se na čtvrté místo. V utkání hraném v domácím azylu v Mladé Boleslavi východočeský tým prohrával po gólu Jakuba Řezníčka. Před přestávkou ovšem vyrovnal z penalty kapitán Jakub Rada a v úplném závěru dokonal obrat útočník Daniel Vašulín.

Tohle vítězství má cenu. Fotbalisté Hradce Králové věděli, že po vítězství nad Teplicemi 4:1, je třeba znovu naplno bodovat. Brněnský nováček se totiž nevede úplně zle a na Votroky ztrácel před vzájemným zápasem jen tři body.

V hradecké bráně se poprvé v lize objevil slovenský gólman Pavol Bajza, obvyklá jednička týmu Reichl nebyl ani mezi náhradníky. Votroci byli aktivnější, ale do vedení šla ale Zbrojovka. Ševčík si po půlhodině naběhl na kolmý pas za obranu, předložil míč na malé vápno Řezníčkovi a zkušený útočník zakončil souhru nejproduktivnějších hráčů týmu skákavou střelou k tyči.

Votroci si vytvořili ve zbytku úvodního dějství drtivý tlak, za celý poločas zahrávali 12 rohů a nakonec se dočkali vyrovnání. Kučera ještě po Berkovcově chybě trefil ze tří metrů jen obětavého Součka a ve dvojité šanci neuspěl ani Kubala. Jenže tři minuty před přestávkou Souček fauloval Radu a sudí Petřík po konzultaci s videorozhodčím posunul původně nařízený přímý kop až na penaltový puntík.

Na střelu nejzkušenějšího hradeckého fotbalisty Jakuba Rady si gólman sáhl, ale míč vyrazit nedokázal. Hradecký kapitán proměnil i svůj osmý pokutový kop v nejvyšší soutěži.

Po změně stran se hra vyrovnala a pokračovala bez vážnějších příležitostí. To změnil až v 71. minutě Kubala, kterého v samostatném úniku skvělým zákrokem vychytal Berkovec.

Brněnský gólman ovšem stejně kapituloval. V 88. minutě Daniel Vašulín našel za obranou propadlý míč a poslal ho od břevna do sítě. Čtyřiadvacetiletý útočník se prosadil potřetí v ligové sezoně a po pěti utkáních.

Hradečtí fotbalisté porazili Zbrojovku po šesti soutěžních zápasech, v nejvyšší soutěži doma neprohráli popáté za sebou a v tabulce jsou čtvrtí. Zbrojovka je devátá.

Hlasy trenérů:

Miroslav Koubek (Hradec Králové): „Je to pro nás velmi cenné vítězství, hodně jsme toužili vyhrát obě po sobě jdoucí domácí utkání. Byl to pro nás motiv, šest bodů ze dvou zápasů není nikdy snadné udělat. Cením si i předvedené hry, byla tam aktivita, nasazení a zlepšený výkon hrotových útočníků. Inkasovaný gól byla komplikace, důležité bylo, že se nám podařilo z tlaku ještě do poločasu vyrovnat. V kabině jsme si řekli, že takhle musíme pokračovat klidně i do úplného konce. Síly nám docházely, ale z nátlakového fotbalu jsme neustoupili a přineslo to ovoce. Brno se nás pokusilo překvapit rozestavením na tři stopery, ve kterém ještě nikdy nehrálo. Ale věřím tomu, že ať už soupeř hraje jakoukoliv šablonu, tak na to dokážeme reagovat."

Richard Dostálek (Brno): „Chtěli jsme hrát postupný útok a tomu jsme vzhledem k soupeři uzpůsobili i rozestavení, když jsme nastoupili v systému se třemi stopery. V některých fázích utkání se nám to dařilo, ale nebyl jsem spokojený, jak jsme se chovali ve finální fázi. Nakonec jsme šli do vedení a poločas jsme měli dohrát, ale několikrát jsme propadli a chybovali před vlastním pokutovým územím. To vedlo k rohovým kopům, standardním situacím a nakonec i penaltě, do poločasu jsme se spíš trápili. Nabádali jsme hráče k aktivitě, ochotě pracovat. Ve druhé půli jsme v úvodu přestáli tlak, v závěru jsme ale dostali další hloupý gól. Jednoduchý nákop z vlastní poloviny hřiště skončí tím, že Vašulín zakončuje sám před Berkovcem. Takový alibismus ze strany obránců se mi samozřejmě nelíbí."

I. fotbalová liga - 12. kolo:

Hradec Králové - Brno 2:1 (1:1)

Branky: 43. Rada z pen., 88. Vašulín - 29. Řezníček. Rozhodčí: Petřík - Kubr, Pečenka - Berka (video). ŽK: Kodeš, Leibl (oba Hradec Králové). Diváci: 801.
FC Hradec Králové: Bajza - Klíma, Čihák, Leibl (46. O. Ševčík) - Gabriel, Rada, Kodeš, Kučera, Harazim - Kubala (87. Matěj Koubek), Vašulín (90.+5 Dvořák). Trenér: Miroslav Koubek.
FC Zbrojovka Brno: Berkovec - Šural, Endl, Štěrba (46. Hlavica) - Matejov (90. Hladík), Texl, Souček, Granečný (90. Alli) - Falta (76. Fousek), M. Ševčík (63. Pachlopník) - Řezníček. Trenér: Dostálek.

Další výsledky:

Bohemians - Olomouc 1:1, Teplice - Č. Budějovice 0:2, Sparta - Pardubice 5:2, Slavia Praha - Mladá Boleslav 2:1, Ostrava - Slovácko 3:1, Jablonec - Plzeň 0:3, Zlín - Liberec 2:1.

1. Plzeň 11 9 2 0 23:7 29
2. Slavia 12 8 1 3 36:12 25
3. Sparta 12 6 5 1 24:11 23
4. Hradec Králové 12 6 2 4 14:12 20
5. Bohemians 12 5 4 3 19:15 19
6. Olomouc 12 4 3 5 16:13 15
7. Liberec 12 4 3 5 16:16 15
8. Č. Budějovice 12 4 3 5 14:21 15