Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Kauza hřebčína míří k rozsudku. Dopadnout může i na stovky východočeských dělníků

8. 2. 2023

page.Name
Po 10 letech od zahájení policejního vyšetřování vynese v úterý 14. února Vrchní soud v Praze rozsudek v kauze údajně zmanipulovaných zakázek na opravy Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. Od krajského soudu v Hradci Králové loni odešlo 14 fyzických osob a tři firmy s podmínečnými a peněžitými tresty. Státní zástupce Adam Borgula však u odvolacího soudu žádá tresty přísnější. Ty by mohly mít dopad i na budoucnost stovek dělníků ve východních Čechách. Fatální důsledky může mít rozsudek na pardubickou firmu Chládek a Tintěra, hrozbou je i pro hlavního dodavatele hradeckého stadionu společnost Strabag.

Zdánlivě nekonečný příběh údajně zmanipulovaných zakázek na opravy Národního hřebčína v Kladrubech spěje po 10 letech k rozuzlení. V úterý 14. února by měl u pražského Vrchního soudu padnout rozsudek, který netrpělivě očekávají nejen obžalovaní manažeři stavebních firem, architekti a tehdejší zaměstnanci hřebčína, ale také stovky východočeských dělníků. Mezi obžalovanými jsou totiž i tři právnické osoby – stavební firmy Chládek a Tintěra, Strabag a DOB Construction (dříve Geosan). Státní zástupce žádá pro firmy kromě milionových pokut také několikaleté zákazy účasti ve veřejných soutěžích. To by například pro pardubickou firmu Chládek a Tintěra fakticky znamenalo nucené opuštění stavebního trhu. Východočeská společnost se totiž zaměřuje zejména na silniční, mostní a kolejové stavby, tedy na obory, ve kterých bez veřejných zakázek nelze fungovat.

Rozsudek tak může zasáhnout i značné množství východočeských dělníků. V pardubické společnosti Chládek a Tintěra jich aktuálně pracuje zhruba pět stovek. I ti teď netrpělivě sledují, jak Vrchní soud v kauze údajně zmanipulovaných zakázek a opravy Národního hřebčína v Kladrubech z roku 2013 rozhodne.

Vyšetřování kauzy začalo na jaře 2013 zásahem tehdejšího policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v kladrubském hřebčíně. K soudu se případ dostal po šesti letech. Státní zástupce viní manažery stavebních firem, architekty a zaměstnance hřebčína z pokusu o poškození finančních zájmů EU, za přípravu dotačního podvodu či za zjednání výhody ve veřejné zakázce a pletichy. Podle obžaloby byla jednáním obžalovaných ohrožena dotace na rekonstrukci hřebčína ve výši 250 milionů korun, škoda ale fyzicky nevznikla. Při prvním soudním projednávání v roce 2019 uznal Krajský soud v Hradci Králové z celkem 22 obžalovaných vinnými trojici mužů. Ostatní včetně stavebních firem soudce Roman Drahný obžaloby zprostil s odůvodněním, že skutky popsané obžalobou nebyly prokázány.

Po odvolání státního zástupce Vrchní soud v Praze následně rozsudek zrušil a případ vrátil na kraj k dalšímu projednání. Výsledek byl tentokrát jiný. Soudce Drahný rozhodl loni v březnu o vině všech obžalovaných. Fyzické osoby odešly s podmínečnými tresty či pokutami, stavební firmy měly zaplatit pokuty ve výši od 1,3 do dvou milionů korun. Státní zástupce se opět odvolal a nyní žádá u Vrchního soudu zpřísnění trestů. Několika manažerům tak hrozí nepodmíněné tresty a firmám desetimilionové pokuty a víceleté zákazy účasti ve veřejných zakázkách.

Odsouzení hrozí i dvěma společnostem, které mají silné vazby na východočeský region. Společnost Strabag aktuálně staví v Hradci Králové nový fotbalový stadion za tři čtvrtě miliardy korun. Dokončení zakázky by ale případné odsouzení a zákaz účasti ve veřejných soutěžích ohrozit neměly, neboť na rozestavěné stavby by se trest nevztahoval. Větší problémy mohou nastat v sousedních Pardubicích v případě odsouzení tamní firmy Chládek a Tintěra. Vlajková loď holdingu Enteria s ročním obratem až čtyři miliardy korun je totiž významným zaměstnavatelem v regionu a zároveň dlouholetým podporovatelem regionálních aktivit. Zhruba 20 miliony ročně podporuje sportovní kluby v čele s Dynamem Pardubice, kulturní instituce nebo zavedené akce jako je aviatická pouť.

Společnost Chládek a Tintěra Pardubice vinu striktně odmítá. Přestřelené připadají jejím zástupcům i možné tresty za 10 let starou kauzu. „Za 30 let fungování jsme neměli žádný prohřešek. Pokud by nám byl za jeden údajný prohřešek ve stádiu pokusu zakázán přístup k veřejným zakázkám, museli bychom trh opustit, což by mohlo ohrozit budoucnost 500 rodin našich zaměstnanců,“ uvedl k tomu právní zástupce společnosti Tomáš Tyll.

Jasněji o budoucnosti velkých stavebních firem s vazbou na východní Čechy by mělo být v úterý po deváté hodině ranní.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Archiv Národního hřebčínu v Kladrubech nad Labem