Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Na Bojišti stojí Gabrielův monumentální Ocelový jezdec

22. 8. 2020

Na Bojišti stojí Gabrielův monumentální Ocelový jezdec 0 snímků
Festivalový areál má novou dominantu. Obří sochu Ocelový jezdec od uznávaného autora Michala Gabriela. Slavnostně ji autor odhalil včera večer, v rámci programu Artu Kus Festival.

Socha je výsledkem dlouhodobé spolupráce sochaře Michala Gabriela, člena bývalé umělecké skupiny Tvrdohlaví a držitele Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 1994, s trutnovskou společností Kasper Kovo. Právě v její výrobní hale vznikla socha z nerezový segmentů.

Zhruba tři metry vysoký a dvě a půl tuny vážící jezdec na koni vznikl opět na principu 3D technologie, stejně jako další Gabrielova díla, jako například sedmimetrový Žralok či mohutný Lev, který nyní zdobí prostor před Galerií města Trutnova. „Nová socha má už několik menších bronzových verzí z dřívější doby. Ocelového jezdce jsem ale chtěl vidět z nerezového materiálu a ve větší velikosti, což se povedlo a realizovalo ve firmě Kasper Kovo,“ prozradil sochař Gabriel.

Instalace sochy Na Bojišti probíhala ve spolupráci s Galerií města Trutnova a navazuje na autorův dlouhodobý zájem o instalaci sochařského díla ve veřejném prostoru. „Socha by se měla propojit s prostorem, kde byla instalována, aby iluze pohybu byla absolutní. Bojiště jsem si celé prošel a našel ideální místo ve svahu, kde byla socha v souladu s přírodou při festivalu umístěna,“ řekl sochař.

Podle Rudolfa Kaspera, majitele firmy Kasper Kovo, by potom Ocelový jezdec mohl nějakou dobu stát na Krakonošově náměstí. „Ano, sochu bychom potom rádi přesunuli do městského interiéru a jako nejvhodnější místo se mi jeví náměstí v centru Trutnova,“ potvrdil Gabriel. 

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz 
Foto: Miloš Šálek
Video: Pavel Cajthaml