Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Kam směřujeme? To je téma letošního festivalu Jazz Goes to Town

23. 9. 2020

Kam směřujeme? To je téma letošního festivalu Jazz Goes to Town 0 snímků
Více než 15 koncertů zahraničních a domácích interpretů nabídne letošní mezinárodní hudební festival Jazz jde městem – Jazz Goes to Town. Odehrávat se bude od 6. do 10. října na sedmi místech Hradce Králové. Hlavní vystoupení se odehrají v kině Bio Central a ve Studiu Beseda Klicperova divadla.

Program je naplánovaný také ve Sboru kněze Ambrože, v kavárně Artičok, Divadle Drak nebo některých ulicích v centru města. „Tématem letošního ročníku je prostá otázka Kam směřujeme? Ta prostupuje celý pětidenní program. Festival představí výrazné osobnosti české i mezinárodní jazzové scény, ale také hudebníky mladé generace,“ prozradil dramaturg festivalu Michal Wróblewski.

Přehlídka se letos poprvé bude konat za přísných hygienických pravidel, důvod je prostý: epidemie koronaviru. „Organizátoři sledují vývoj situace, nařízení vlády a podle toho se případně bude upravovat program,“ řekla ČTK Karolína Pláničková z organizačního týmu festivalu. Informace jsou na webu festivalu.

Předkoncert 26. ročníku Jazz Goes to Town bude dva dny před začátkem, tedy v neděli 4. října v klubu Punctum v Praze. Vystoupí na něm členové formací, které se v Hradci Králové objeví, uvedli zástupci festivalu. Samotný festival odstartuje vystoupením mladých českých hudebníků. V kavárně Artičok vystoupí kapely Talaqpo, Treetop a TokDat. Druhý festivalový večer představí moderní jazz v podání zahraničního tria a kvartetu složeného ze dvou českých a dvou dánských jazzmanů. Ve Studiu Divadla Drak zahájí večer Samuel Blaser a završí jej kvartet Soukup/Procházka/Brun/Osgood.

Ve čtvrtek je na programu v prostorách kina Bio Central dvojkoncert kapely česko-amerického varhaníka a držitele ceny Grammy Ondřeje Pivce a uskupení The Shape of Jazz to Come. Také páteční festivalový večer je naplánován do kina Bio Central. Ještě předtím se ale odehrají dva koncerty na různých místech Hradce Králové. Swingový oktet Heart of Dixie zahraje odpoledne na náměstí 28. října a koncert Michaely Antalové a Martina Küchena se uskuteční ve Sboru kněze Ambrože.

Páteční program vyvrcholí v kině Bio Central koncertem dvou kapel. Oliver Steidle vystoupí s The Killing Popes, poté je na programu koncert francouzské kapely CHROMB!. Páteční program, tedy čtvrtý den festivalu, zakončí Heart of Dixie při afterparty v klubu Nãplavka. Poslední festivalový den, sobota 10. října, začne dopoledním workshopem saxofonisty Radka Zapadla.

Odpoledne bude ve Studiu Divadla Drak vůbec první koncert pro děti a jejich rodiče v historii Jazz Goes to Town. Vystoupí Vilém Spilka Quartet, jehož členem je i Radek Zapadlo, uvedli zástupci festivalu. Vyvrcholení festivalu bude ve Studiu Beseda. Na programu závěrečného večera jsou mezinárodní trio Melez a o druhou polovinu večera se postará norsko-švédské trio We Are.

Tomáš Kučera
ČTK
Foto: archiv Jazz Goes to Town