Pátek

8. prosince 2023

Nyní

-3°

Zítra

Svátek má

Hudební fórum Hradec Králové 2021 jako Koalice za vítězství hudby

4. 11. 2021

page.Name
„Od katastrofy k udržitelnosti, od násilí k rovnoprávnosti, od minulosti k budoucnosti!“ To je motto letošního 17. ročníku festivalu Hudební fórum Hradec Králové, který bude zahájen právě dnes. Všechny tři koncerty se konají vždy od 20 hodin v sále Filharmonie Hradec Králové s podtitulem Koalice za vítězství hudby, kdy mimo jiné populární hudba inspiruje klasickou, kdy zmizí rozmanité hudební šuplíky a nálepky.

V zahajovacím koncertu s názvem Carolin Widmann hraje Jörga Widmanna se představí jazzfunkový muzikant Dieter Ammann klavírním vystoupením Gran Toccata. Houslový koncert č. 2 představí Jörg Widmann. Oba sólisty doprovodí houslistka Carolin Widmann, klavírista Daniel Wiesner a Janáčkova filharmonie Ostrava dirigovaná Kasparem Zehnderem.

Na druhé vystoupení se lze těšit ve čtvrtek 11. listopadu, kdy je na programu pašije Děvčátko se sirkami. Pulitzerovou cenou vyznamenaný žalozpěv na smrt dítěte na ulici napsal jako verzi pro komorní sbor a čtyři sólové hlasy skladatel David Lang. Skladatelka Sarah Kirkland Snider večer obohatí cyklem písní pro tři hlasy, komorní orchestr a elektroniku. Vystoupí Martinů Voices a Orchestr Berg pod dirigentskou taktovkou sbormistra Lukáše Vasileka.

Letošní Hudební Fórum uzavře v úterý 16. listopadu koncert pro bicí nástroje, který pro fenomenálního skotského virtuosa Colina Currieho napsal americký skladatel Andy Aki. Návštěvníci koncertu se také dočkají hudby pro ansámbl a orchestr legendárního Steva Reicha a skladby s názvem Udržet, kterou pro zahajovací koncert sté sezóny Losangeleských filharmoniků napsal skladatel Andrew Norman. Při koncertu vystoupí nejen hráč na bicí nástroje Colin Currie, ale také Filharmonie Hradec Králové s dirigentem Andreasem Sebastianem Weiserem.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: Filharmonie Hradec Králové