Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Klicperovo divadlo uvede v sobotu premiéru hry Celý život nestačí

12. 5. 2023

page.Name
Klicperovo divadlo v Hradci Králové uvede v sobotu 13. května ve světové premiéře hru Celý život nestačí v režii Jana Friče. Půjde o pátou premiéru současné sezony 2022/2023. ČTK o tom informoval mluvčí divadla Martin Sedláček. Jedná se o původní komedii hradeckého rodáka Reného Levínského. Premiéře, která začne na hlavní scéně v 19:00, bude předcházet od 18:15 vernisáž výstavy obrazů a grafik Vladimíra Komárka. Na zítřejší premiéru je k dispozici stále několik desítek posledních vstupenek.

"Je to nekompromisně realistická komedie o těžkém životě moderních spiritistů a ochotnických divadelníků z Nové Paky. Ti se po nocích scházejí v místní pekárně, kde se oddávají seancím a zkoušení divadelních inscenací," uvedl Sedláček.

Během jednoho takového setkání, v den jarní rovnodennosti, majitelé pekárny Vilém a Jana zjistí, že pece nepečou a pekárna byla odstřižena od elektřiny. "Divadlo, spiritismus i celý život hrdinů se otřese v základech. Jelikož se ale nevzdávají, najdou řešení, i když poněkud netradiční," uvedl Sedláček.

Inscenace není podle zástupců divadla pouze komedií výstředních hrdinů a černého podkrkonošského humoru, ale dotýká se také témat jakými jsou víra, fanatismus, vliv dezinformací, ale třeba i otázek o smyslu divadla. Na zítřejší premiéru je k dispozici stále několik desítek posledních vstupenek, zakoupit je můžete online na webu divadla

Levínský napsal hru přímo pro Klicperovo divadlo. "Spiritismus je dodnes hluboce spjat s východočeskou krajinou. Kdykoliv zavítám za svou přízní na Mostek či do Levínské Olešnice, jsem se spiritismem a okultismem konfrontován na denní, skutečně žité bázi. Nemám ve svém okolí snad nikoho, kdo by se o zásadních životních otázkách neradil s duchy předků, případně alespoň nechodil meditovat na místa, která jsou energií předků z minulosti prodchnuta," uvedl Levínský.

Majitele pekárny, ochotníky a spiritisty Janu a Viléma Jasné ztvární Lucie Andělová a Jakub Tvrdík, učitelku, Emílii Martákovou, pak Zora Valchařová Poulová. Postavě Antonína Hanče, majitele prodejny lyží a kol, dodá charisma Filip Richtermoc. Anna Kratochvílová se ujala nejlepšího "média" v celých Krkonoších Marie Votočkové.

V roli Karla Záhorského se divákům představí Jan Vápeník, v roli jeho matky Karly Záhorské se diváci mohou těšit na Lenku Loubalovou. V roli pravidelného zákazníka pekárny Gottlieba Schnabela se alternují Ladislav Svoboda a Milan Téra, Kapitána Josefa Mareše z krajského ředitelství policie v Hradci Králové hraje William Valerián, který je rovněž autorem scénické hudby.

"Režisér Jan Frič si ke spolupráci přizval scénografa Nikolu Tempíra a kostýmní výtvarnici Janu Hauskrechtovou. Na návrhu scény se podílel Jakub Peruth. Dramaturgem inscenace je Martin Satoranský," dodal Sedláček.

Klicperovo divadlo má v sezoně 2022/2023 v plánu šest premiér, poslední šestou bude hra Tomáše Dianišky Tělo tajné agentky, kterou uvede v sobotu 27. května.

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz