Úterý

6. června 2023

Nyní

18°

Zítra

24°

Svátek má

Podivný rok

20. 12. 2021

page.Name
Blíží se konec letošního roku. Podivného roku! Na jaře covid, v létě otevřené restaurační a kavárenské zahrádky, dovolené, pohoda… A na podzim a teď v zimě, aby byla změna, opět covid. Pandemie sice nesílí v takové míře jako loni, ale i nemocnice v Královéhradeckém kraji postupně omezovaly některé neakutní operace, aby se zdravotníci mohli věnovat pacientům s covidem, a zároveň zvyšovaly počty covidových lůžek. Zdá se, a je to velmi pravděpodobné, že konec roku nebude příliš veselý.

Kromě toho ve společnosti, zvláště pak na sociálních sítích, dochází k evidentnímu rozdělení těch, co se přiklonili k možnosti se nechat proti nákaze naočkovat, a těch, co jsou odpůrci očkování. První skupina argumentuje tím, že podání vakcíny v první, druhé či třetí posilující dávce je jedinou cestou, jak s virem, který už stál řadu lidských životů, zatočit. Odpůrci se nechávají slyšet, že jim nikdo nebude nařizovat, aby se očkovali, neb jsou svobodní lidé a mají právo se rozhodnout sami. Právě tyto věci v současné době společnost rozdělují, což určitě nepřispívá k její stabilitě.

Takovým spíše úsměvným případem, jehož jsem byl nedávnem svědkem u autobusové zastávky vedle hradeckého Atria, byl vzrušený rozhovor dvou trochu podrážděných seniorů, kteří se evidentně znali. První naočkovaný pán se ptal druhého, zda už očkování absolvoval. „Nikam nechodím, tak nevidím důvod, proč bych to dělal,“ řekl senior rezolutně. „Co to meleš, vždyť tady čekáš na trolejbus, je tady plno lidí a navíc máš roušku pod nosem. Zítra můžeš mít klidně covid a ve svém věku to může být tvoje konečná,“ argumentoval naočkovaný vrstevník zatímco odpůrce trval bez nějakého dalšího vysvětlení na svém.

Když se k tomu připočtou opět chaotická vládní opatření, naštvanost populace v zemi, kde navíc stoupají ceny a zvyšuje se inflace, k předvánoční pohodě to příliš nepřispívá. „Já už jsem dárky koupila s předstihem, protože vůbec nevíme, zda se zase nezavřou obchody. Chci mít alespoň na konci tohoto ne příliš povedeného roku klid,“ řekla v Auparku Jitka Kučerová z Hradce Králové.

Ať už se bude covidová situace vyvíjet jakkoli, nenechte se milí čtenáři vykolejit, prožijte vánoční svátky a konec letošního podivného roku v radostné a co nejklidnější pohodě a atmosféře. Nejlépe ve společnosti prosincového kulturně – společenského magazínu Salonky, který vám zpestří nejen dlouhé zimní večery. Covidem život nekončí, je to spíše výzva k tomu, aby se konečně pro všechny našlo uspokojující řešení k jeho poražení.