Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Z Hradce na Kuks? Jedině na kole

31. 7. 2022

page.Name
Je léto a cyklistická sezóna je v plném proudu. Silnice a cyklostezky jsou plné vyznavačů tohoto sportu. Je to relax a po hodinách strávených před obrazovkou počítače, ideální čistič hlavy. I když mám rád kopce a jednou za rok vždy uprostřed sezóny vyšlapu vrchol Deštné v Orlických horách, občas nepohrdnu ani rovinatým terénem.

Ten nabízí Hradec Králové i jeho okolí. Příznivci nenáročné cyklistiky jistě v létě uvítají projížďku na šestadvacet kilometrů dlouhé Labské cyklostezce vedoucí z krajského města do magického Kuksu. Je to pravděpodobně jedna z nejpopulárnějších a nejvyhledávanějších tras v celém kraji. Absolvoval jsem ji dvakrát. Poprvé to bylo o jednom víkendu, což mě příliš nenadchlo, protože trasa byla zahlcená cyklisty i bruslaři všech věkových kategorií. Proplétat se mezi nimi bylo náročné a do relaxace to mělo hodně daleko.

Druhý pokus jsem zvolil jednou ve všední den dopoledne. A to byl úplně jiný zážitek. Vyrazil jsem z nábřeží kousek od Muzea východních Čech v centru Hradce a v tu dobu byla na cyklostezce jen hrstka cyklistů, kteří si poloprázdnou trasu, jež převážně vede v blízkosti řeky Labe, pořádně užívali. Pokračoval jsem ke Kamennému mostu v Pláckách a pak do Předměřic, Lochenic, kolem přírodní rezervace Trotina až do Smiřic. Po krátké pauze jsem už jel bez přestávky až na Kuks.

Cyklostezka nenabízí pouze sportovní výkon, ale také rozmanité zajímavosti po celé trase, mezi něž patří například barokní kaple Zjevení Páně, zámek a zámecký park ve Smiřicích, pevnost Josefov a v cíli pak nedostižný Hospital. „Kdo holduje cyklistice jako my a má rodinu s malými dětmi, určitě neudělá chybu, když si projede cyklostezku z Hradce na Kuks. Je v pohodě a děti ji zvládnou, i když je to výlet na celý den. Myslím si, že by se cyklostezky měly ještě více rozšířit, aby lidé neseděli doma a něco pro sebe udělali,“ řekla Salonkám Adéla Králová z Hradce Králové, S manželem a dvěma caparty Labskou cyklostezku projela již mnohokrát a jak uvedla, budou se na ni pravidelně vracet i letos.

Také další Hradečák Libor Mareček je Pravidelným uživatelem cyklostezky a letos ji už projel nejméně osmkrát. „Kopce moc nemusím, takže mně tato trasa naprosto vyhovuje. pokud se mi, pokud mně to čas dovolí, jezdit tehdy, kdy je tady málo lidí, což moc často není. Kromě toho miluji Kuks a když se k němu blížím, vždycky zrychlím,“ směje se Libor. Kdo má tedy rád cyklistiku, vzhůru na Labskou cyklostezku. Je skvělá.