Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Papírovou zeď ničily přírodní živly, účastníci Listopadu to ale nevzdali

28. 1. 2020

Papírovou zeď ničily přírodní živly, účastníci Listopadu to ale nevzdali 0 snímků
Dva týdny, které se v průběhu měsíce listopadu minulého roku odehrávaly v Hradci Králové, patřily aktivní vzpomínce na Sametovou revoluci v roce 1989. Akce s tím spojené zastřešila po celou dobu Filosofická fakulta Univerzity Hradec Králové. Ve spolupráci s Muzeem východních Čech byla 11. listopadu zahájena stavba symbolické papírové zdi na Ulrichově náměstí.

Tomuto velkému happeningu však nepřálo počasí, zeď se totiž vlivem nepříznivých klimatických podmínek dvakrát zřítila. „Ve středu 13. listopadu lilo jako z konve, zeď se zhroutila a krabice byly nepoužitelné. Hradec však spojil své síly a už na druhý den ve čtvrtek stála zeď nová. Velký podíl na tom měli hlavně žáci a studenti, ale i ostatní Hradečáci,“ vzpomíná na těžko ovlivnitelné potíže Irena Kapustová, didaktička dějepisu z Univerzity Hradec Králové.

Aby problémů nebylo dost, příroda se proti stavitelům zdi spikla ještě v pátek 15. listopadu. „Vichr roznesl krabice po celém náměstí i okolí a začalo se znovu. Že by symbolika?! Nedáme se! A právě to jsme si se studenty řekli a oni, navzdory únavě, za to vzali znovu. Však proti roku 1989, kdy jsme „v tom jeli“ celé týdny, to nic nebylo,“ připomenula Kapustová.

V sobotu 16. listopadu Univerzita Hradec Králové přejmenovala prostor v kampusu s fontánou a lavičkami na náměstí Václava Havla, kam byl také uspořádán pochod se svíčkami. Na státní svátek v neděli 17. listopadu se uskutečnil happening na Ulrichově náměstí, dorazili pamětníci událostí před třiceti lety, konal se koncert kapely Bílé světlo a podobně.

Ve finále oslav se školní mládež zábavnou interaktivní formou seznámila s událostmi 17. listopadu roku 1989, zároveň žáci měli možnost alespoň na chvíli pocítit cenzuru, nesvobodu, případně euforii z pádu totalitního režimu. „Plánován byl jeden den, pro velký zájem jsme ale další dva přidali a v březnu letošního roku v rámci Pedagogických dnů pokračujeme,“ prozradila Kapustová.

Součástí velké vzpomínkové listopadové akce byly například ještě tři dny workshopů pro školy z Hradce Králové a okolí, respektive úniková hra Listopad 1989, při které účastníci plnili úkoly, hledali části mapy, řešili šifry, získávali kódy k číselným zámkům… Nezapomnělo se při tom ani na Palachův týden či Spartakiádu, v tvůrčí dílně se vyráběly vlaječky, mávátka – trikolóry a transparenty. Vše bylo zakončeno průvodem, skandováním hesel a zvoněním klíči. V posledním dnu se na scéně objevili studenti v džínových bundách z 80. let ozdobených trikolórou, dobovém oblečení, uniformách VB nebo dokonce jedné vojenské.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Photo Gallery, archiv UHK, Irena Kapustová