Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Vánoce nelehká doba ovlivní, přesto zůstanou nejkrásnějšími svátky v roce

25. 12. 2020

page.Name
Vánoce jsou skoro tady a zítra nás čeká Štědrý den s našimi blízkými, u rozsvíceného stromku a s dárky. Skvrnou na těchto svátcích nepochybně je současná situace s nákazou covid-19, která se po téměř roce nevzdává, ovlivňuje myšlení a určitě i chování lidí.

Není divu, doba je nejistá. Přesto je pravděpodobné, že si i přesto nejen Hradečáci, ale také ostatní lidé v zemi alespoň na několik dní zastaví, užijí si vánoční atmosféru v klidu svých domovů, s myšlenkou na lepší dny, týdny a měsíce příští.

Obrátili jsme v této souvislosti na známé hradecké osobnosti, abychom v prosincové anketě kulturně – společenského magazínu Salonky zjistili, do jaké míry ovlivní letošní covidová situace Vánoce u nich doma, případně v čem se budou lišit od těch v minulých letech.

Petr Vítek, ředitel Bio Centrál
Covidová situace určitě Vánoce ovlivní, zejména v nemožnosti se více setkávat s přáteli a možná ve větší obavě o zdraví příbuzných a přátel. Naše domácí Vánoce zásadně ovlivněny nebudou. Budeme společně péct cukroví a jako rodina budeme více spolu, což si na Vánocích nejvíce užíváme. Už leta nakupujeme dárky online, neboť nemáme rádi přeplněné obchodní domy, takže to se nezmění. Na vánoční stromy se jak v Hradci, tak v Praze, kam pravidelně jezdíme, pojedeme podívat, jen asi procházka prázdnou Prahou bude trošku jiná. Doufám, že na Vánoce už bude situace výrazně lepší, a že si je tak budou moc užít všichni podle svých představ.

Martina Erbsová, ředitelka Impulsu
Řekla bych, že v rovině příprav; pečení cukroví, výzdoby a samozřejmě úklidu patrně vůbec. Osobně by mi chyběly jak tradiční vánoční a adventní trhy, ale také vánoční večírky. Trochu komplikované to bude s dárky, ale na to je tu jiný expert. Máme malé děti a s těmi bývají Vánoce opravdu veselé. Ale spíš mne to už teď vede k většímu přemýšlení nad časem společně tráveným s rodinou a našimi blízkými. Štědrý den a večer trávíme s prarodiči, během svátků se vzájemně navštěvujeme s příbuznými. Nu, ale když nám to nevyjde osobně, tak si ozdobíme monitor počítače a uděláme si hezkou vánoční telekonferenci. Kreativita nám doma nechybí.

František Zachoval, ředitel Galerie moderního umění HK
U nás Vánoce byly vlastně s každým pobytem v jiné zemi docela odlišné a vždy jsme si vzali z těch tradic něco málo do našich svátků. V Německu se kromě ryb také podává na štědrovečerní stůl pečená vinná klobása a štola, což je sladká buchta plněná rozinkami a mimochodem velká pochoutka. V Rumunsku, což hrozí i tady, třeba trvají vánoční prázdniny tři týdny. Na samotné svátky se stále konají zabijačky a převažuje národní specialita miči (něco na způsob čevabčiči) a samotné slavnostní tabule a dárky probíhají 25. prosince. No, a teď to vypadá tak, že Ježíšek je stále v karanténě. Takže je již evidentní, že u nás bude menší předvánoční shon a s tím spojená komercializace tradic, což vnímám dost pozitivně.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto
: hradeckralove.org