Středa

30. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Zastupitelé by mohli řešit změny ve vedení města, důležitým bodem je rozpočet

7. 12. 2020

page.Name
Personální změny ve vedení města. To by se mohlo řešit na dnešním 21. zasedání zastupitelstva města Hradec Králové, které se uskuteční od 16 hodin ve velkém sále Adalbertina. Hlasování o možném odvolání a volbě některých radních by následovalo po rozpadu vládní trojkoalice, z níž 26. listopadu vystoupilo uskupení Změna pro Hradec a Zelení.

Jedním z nejdůležitějších bodů programu, který má téměř 50 bodů, je projednání rozpočtu města na rok 2021. Koalice ANO, ODS a Změny pro Hradec a Zelených vládla v Hradci Králové od podzimních voleb v roce 2018 a dosud měla v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu těsnou většinu 19 hlasů. Změna a Zelení mají tři zastupitele.

Náměstek primátora Martin Hanousek (Zelení) i radní Adam Záruba (Změna) ve svých funkcí zůstali. Podle ANO a ODS měli odstoupit sami, když vypověděli koaliční smlouvu. Změna a Zelení již dříve požadovali, aby z funkcí odešli náměstkyně primátora pro majetek Věra Pourová (ANO) a náměstek primátora pro investice Jiří Bláha (ODS).

Blok Změna pro Hradec a Zelení uvedl jako jeden z důvodů odchodu z koalice dlouhodobé neshody s koaličními partnery. Primátor Alexandr Hrabálek (ODS) označil odchod Změny a Zelených z koalice za neuvážený krok. Podle Hanouska by v Hradci Králové měla vzniknout široká koalice bez ANO a KSČM.

Královéhradecké ANO a ODS si po rozpadu trojkoalice potvrdily, že jsou připraveni pokračovat ve vedení města spolu. Současně řekly, že budou hledat nového koaličního partnera. Pokud jej nenaleznou, mají v plánu pokračovat v menšinové dvojkoalici a hledat podporu u důležitých bodů „od všech konstruktivních zastupitelů“.

Hnutí ANO, které komunální volby v Hradci Králové vyhrálo, má v zastupitelstvu 11 mandátů, ODS pět mandátů a Změna pro Hradec a Zelení tři mandáty. V opozici jsou Hradecký demokratický klub (HDK) se sedmi mandáty, Piráti s pěti mandáty, lidovecká Koalice pro Hradec se třemi mandáty a KSČM také se třemi křesly.

ČTK
Ilustrační foto