Pátek

21. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Zamilovaný rebel? Spisovatel Karel Čapek studoval i v Hradci Králové!

11. 5. 2021

page.Name
Východní Čechy jsou nepochybně krajem mnoha slavných spisovatelů. Mezi nimi má mimořádné postavení jméno Čapek. Zatímco Josef studoval ve Vrchlabí, Karla zavedla cesta na gymnázium do Hradce Králové. Tato mladická zkušenost byla pro něj zásadní. O Čapkově spojení s Hradcem se ale moc nemluví. Změnit by to měla atraktivní brožurka, která toto téma přiblíží nejen místním obyvatelům, ale také návštěvníkům města.

Podle autorky projektu Ilony Machové z Hradce Králové, na Karlově několikaleté zastávce v tomto městě je zajímavých více skutečností. V první řadě to jsou jeho spisovatelské a redaktorské začátky. Psal totiž hned do několika studentských časopisů. Dále to bylo jeho aktivní zapojení do společenského a spolkového života, ať už šlo o pořádání vzdělávacích večerů nebo výlety za město s ostatními studenty.

„Třetí věc, která ho bezesporu ovlivnila a projevila se i v jeho tvorbě, byla jeho první milostná vzplanutí,“ upozorňuje na spojení s městem autorka projektu a doplňuje, že uvedení jeho hry ve světové premiéře je dalším, asi nejvíce zmiňovaným spojením. Letos se o něm hodně mluví v souvislosti s jeho 100. výročím.

Význam Hradce Králové je tedy pro další vývoj v životě mladého spisovatele zásadní. Proto se Machová rozhodla, že Čapkův příběh zpracuje do atraktivní a čtivé formy s tím, že vytvoří brožurku, ve které představí slavného autora jako mladého muže, jenž už v nízkém věku projevoval vzácný literární talent a také aktivizoval své okolí, družil se a rebeloval se spolužáky nebo usiloval o místní dívky. Hradec se také propsal do Karlova díla.

Gymnázium v Hradci Králové v době Čapkových studií.

„K vytvoření brožury chybí v současnosti jen málo – peníze. Proto jsem se rozhodla požádat o pomoc veřejnost a založila sbírku na platformě Donio. Tam mohou lidé, kteří chtějí projekt podpořit, přispět jakoukoliv částkou. Stránky jsou www.donio.cz/karelcapek. Sbírka potrvá do půlky července,“ upozornila. Brožuru Zamilovaný rebel? nyní připravuje ve svém volném čase a ve spolupráci s místním Společností pro ochranu památek.

„Nejvíce financí spolkne výroba – tisk. Ráda bych, abychom mohli vytisknout alespoň tři tisíce kusů, aby ji bylo možné distribuovat po informačních centrech v Hradci a v kraji, na místech spojených s působením Karla Čapka, v knihovnách a podobně. Proto bych chtěla požádat veřejnost o přispění. Jsem si jistá, že brožura bude dělat našemu městu skvělou reklamu,“ vysvětluje Machová.

Tento projekt již finančně podpořilo i město Hradec Králové, částka ale pokryje maximálně 15 procent výdajů. V současné době, jak Salonkám řekla Machová, se finalizují texty, ilustrace připravuje hradecká výtvarnice Eva Horská a na vizuální úpravě se bude podílet  grafička Kateřina Zelingerová.

Žákovská kresba Karla Čapka reprodukovaná ve výroční zprávě hradeckého gymnázia.

Sledovat příběh dospívání mladého Karla Čapka mohou zatím zájemci sledovat na facebookové stránce projektu Divá bába, za kterým stojí autorka zamýšlené brožury. „Snažím se odvyprávět krátké příběhy z Karlova života prostřednictvím Facebooku. Těším se ale, až bude mozaika kompletní a v papírové podobě, a Hradec se tak stane součástí příběhu krátkého, ale naplněného života Karla Čapka,“ dodává autorka projektu.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Ilony Machové