Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Památkově chráněné Kubištovy sady se dočkají zásadní obměny

15. 11. 2021

page.Name
Výsadba nové zeleně, doplnění městského mobiliáře a především odhalení staré Císařské cesty. To je cíl zásadní obměny Kubištových sadů v Hradci Králové v příštích letech. Na revitalizaci si nyní město nechává zpracovat projektovou dokumentaci za 650 tisíc korun bez DPH, která by měla být dokončena na přelomu roků 2022 a 2023. Pokud vše půjde podle plánu, práce by mohly být zahájeny v roce 2023.

Podle náměstka primátora Jiřího Bláhy se s úpravou sadů počítá již delší dobu, proto je už také k dispozici studie komplexního řešení revitalizace. „Provedena bude obnova stromů, zachováno bude maximum těch perspektivních a dojde k vysázení nových. Upřednostněny budou české druhy dřevin. Dále se opraví a doplní městský mobiliář, osvětlení i zpevněné plochy. Do nové podoby parku se propíše také historická stopa staré Císařské cesty se stromořadím z roku 1867, kterou v sobě sady ukrývají,“ řekl náměstek primátora Jiří Bláha. Projektová dokumentace včetně všech potřebných povolení by měla být dokončena na přelomu příštího roku.

Městský park o rozloze 2,4 hektarů, který vznikl mezi roky 1905 a 1907, se nachází v památkově chráněné části města. K návrhu revitalizace se proto vyjádřil také odbor památkové péče, jehož požadavky musí být v projektové dokumentaci zohledněny. „Prioritou je obnova Císařské cesty, která začínala v Pospíšilově ulici v blízkosti současné střední školy a procházela Kubištovými sady směrem ke staré nemocnici. V rámci revitalizace bude obnovena její stopa a podél ní bude doplněno stromořadí. Na místě by mimo jiné měla také přibýt naučná prezentace o historii této Císařské cesty,“ uvedl vedoucí odboru památkové péče Jan Falta.

(hyš-kš)
hynek@salonkyhk.cz
Foto: hradeckralove.org