Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Hradečtí senioři zaplatí za MHD víc než jejich vrstevníci v jiných městech

9. 12. 2021

page.Name
Od začátku příštího roku si lidé připlatí za jízdné v městské hromadné dopravě. Jak drahá je hradecká MHD v porovnání s ostatními městy? Dospělí si příliš stěžovat nemohou, děti a senioři ale zaplatí v Hradci Králové víc než v kterémkoliv jiném velkém městě v Česku.

Největší šok čeká od nového roku seniory nad 70 let. Ti dosud mohli jezdit hradeckou MHD za stokorunu ročně. Nově budou muset platit 600 korun. V sousedních Pardubicích přitom jezdí sedmdesátníci a starší lidé úplně zdarma. A rozhodně se nejedná o výjimku mezi českými městy. Stejné je to například i v Liberci, Ústí nad Labem, Plzni nebo v Brně. V Praze, Ostravě nebo v Olomouci pak jezdí zdarma hromadnou dopravou lidé dokonce už od 65 let věku. 

Cena za roční předplatné pro seniory nad 70 let v 10 největších českých městech:

Praha - zdarma
Brno - zdarma
Ostrava - zdarma
Plzeň - zdarma
Liberec - zdarma
Olomouc - zdarma
České Budějovice - 500 korun
Hradec Králové - 600 korun
Ústí nad Labem - zdarma
Pardubice - zdarma

Nesplněné sliby hradeckých politiků

Hradečtí senioři tak mohou většině svých vrstevníků z jiných českých měst právem závidět. Zajímavostí je, že právě jízdné zdarma pro seniory slibovaly v posledních letech obě strany v současném vedení hradecké radnice. MHD zdarma pro seniory nad 70 let použil jako volební heslo v roce 2014 tehdejší kandidát na primátora za ODS Martin Soukup a jízdné zdarma pro seniory dokonce od 65 let věku bylo i v programu hnutí ANO před posledními komunálními volbami v roce 2018. Přesto za jejich společné vlády přichází nyní pro důchodce výrazně zdražení hromadné dopravy. Senioři nad 65 let zaplatí od ledna za roční předplatné 2200 korun, ti nad 70 let pak 600 korun.

Dospělí zaplatí za MHD v Praze méně než v Hradci

Zatímco seniorům se cena za jízdné zvedne mnohonásobně, dospělí si připlatí jen 170 korun. Místo dosavadních 3700 korun zaplatí dospělí za roční kupón 3870 korun. Paradoxní je, že o něco levnější je roční předplatné v hlavním městě. Pražané mohou jezdit celoročně hromadnou dopravou za 3650 korun. V porovnání s dalšími městy ale není hradecká cena pro dospělé nijak zvlášť vysoká. Na podobné cenové hladině jako v Hradci se pohybují roční předplatné v Pardubicích (3890), Českých Budějovicích (3890), Liberci (3650) nebo Ústí nad Labem (3990). Výrazně levnější je roční kupón v Olomouci (2950), o dost dražší naopak v Plzni (4252) nebo v Brně (4750).

Porovnání s ostatními krajskými městy nevyznívá dobře pro hradecké děti a studenty. Děti ve věku od 6 do 15 let zaplatí v Hradci za roční předplatné 1800 korun. Stejná věková kategorie jezdí přitom v Praze a v Plzni úplně zdarma a v dalších městech zpravidla zhruba za poloviční cenu než v Hradci. V sousedních Pardubicích stojí roční kupón pro děti dokonce jen 490 korun. Školní jízdné za 1800 korun platí v Hradci i pro studenty do 26 let. U starších studentů už je taková cena srovnatelná s dalšími městy.

Zdražuje se i v dalších českých městech

Ačkoliv zdražení jízdného v MHD nikdy není populárním krokem, hradečtí radní zdaleka nejsou jediní, kteří takový krok v letošním roce odhlasovali. O zvýšení cen rozhodli v letošním roce politici například také v Pardubicích, Liberci, Ústí nad Labem, Českých Budějovicích nebo v Praze. Důvodem je zejména zvyšující se ceny energií. Hradecké ceny jsou u některých věkových kategorií přesto výrazně nadprůměrné.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz