Středa

29. listopadu 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Rozárka s výhledem na Hradec by mohla ožít pod dozorem architekta Vávry

23. 2. 2021

page.Name
Návrat k celoročnímu lyžování za využití moderních technologií a restaurace s nezaměnitelným výhledem na Hradec Králové, to je ve zkratce projekt s názvem Na Rozárce, který připravuje na kopci sv. Jána zdejší investor Petr Smola a známý architekt David Vávra.

„Celá naše myšlenka je postavená na tom, že chceme vrátit na Rozárku život. Generace dětí zde vyrůstaly a trávily tu volný čas. Přijde nám velká škoda, že tohle místo dlouhodobě zarůstá a chátrá, bohužel se i přes nejrůznější záměry a studie nikdy nepovedlo s tímto nádherným koutem Hradce nic udělat,“ představil záměr Smola.

Moderní areál Na Rozárce by zahrnoval spojení sportu, zábavy a odpočinku s nenahraditelným výhledem na panorama Hradce Králové. Projektu, jehož jedním z cílů bylo zcela zapadnout do krajinného rázu vdechl kontury a duši architekt David Vávra, podepsaný třeba pod projektem městské knihovny ve Wonkově ulici.

„Jsem moc rád, že mě Petr Smola oslovil, ale především, že přišel někdo, kdo nemá pouze nápad, ale i konkrétním udržitelný projekt. Myšlenka i návrh obnovují dávnou lyžařskou slávu tohoto místa, ovšem se současnými technologiemi. Architektonický výraz stavby je inspirován stejně přírodní oblinou jako okem. Za tmy je pak organická svítící křivka městotvorným prvkem pomáhajícím s orientací,“ představil myšlenku architekt.

Podle investora celý záměr v tuto chvíli stojí na tom, zda bude město ochotno dlouhodobě pronajmout zarůstající pozemek, na kterém by celý projekt měl vzniknout. „Osobně jsme projekt představili panu primátorovi a zároveň jsme podali oficiální žádost o pronájem zmiňovaného pozemku. Jsme připraveni vše zafinancovat a samozřejmě i celoročně provozovat,“ uvedl investor.

Ten považuje za svou výhodu zkušenost z této oblasti, znalost prostředí i potenciálních zákazníků. „V Hradci jsme realizovali a úspěšně provozujeme projekt Park Na větvi, takže víme, že zájem o tyto rodinné aktivity roste. Celoroční provoz Na Rozárce je benefit, který nemá žádný podobný projekt široko daleko,“ uvedl.

V případě dohody s městem by začaly činnosti vedoucí ke získání potřebných dokumentů a povolení. „Naším cílem je, aby byl areál díky využití moderních technologií celoročně přístupný široké veřejnosti. Stejně tak chceme nabídnout možnost využití spádovým školám, mateřinkám a dalším institucím,“ dodal Smola.

(hyš-tz)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto