Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Boxer Usyk: Co bych řekl Putinovi? Nic. Takovému člověku nemám co říct

30. 3. 2022

page.Name
Do Hradce Králové přijel podpořit fotbalový klub ze Žitomiru. Světově uznávaný boxer Oleksandr Usyk, šampion těžké váhy, se aktivně zapojil do bojů na Ukrajině, ale dostal svolení, aby se chystal na odvetný zápas o titul s Britem Anthonym Joshuou. „Bylo to těžké rozhodnutí," přiznal pětatřicetiletý olympijský vítěz z Londýna, který se vyjádřil i k ruskému prezidentovi Putinovi či událostem v domovské zemi.

V září loňského připravil britskou hvězdu Anthonyho Joshuu o světové tituly těžké váhy organizací WBA, WBO, IBF a IBO. Ukrajinský boxer Oleksandr Usyk tím jen dokreslil obraz světové sportovní legendy. Už předtím držel tituly křížové váhy a získal zlatou olympijskou medaili na hrách v Londýně v roce 2012. I do života pětatřicetietého boxera však zasáhla válka. Drsný vpád ruské armády do jeho země. Usyk, kterému rudá armáda obsadila dům na předměstí Kyjeva, se aktivně zapojil do bojů.

„Jsem pravoslavný křesťan. Jsem vychovávaný ve víře. A víra nám říká, že bychom neměli nikoho odsuzovat, nikomu nadávat. Ale ten, kdo podporuje válku, je schizofrenik, duševně nemocný člověk. A je třeba k němu tak přistupovat," říká Usyk, který v uplynulých dnech pobýval v České republice, dostal totiž svojení připravovat se na odvetu s Joshuou.

Slavný boxer se na skok objevil i v Hradci Králové, kde sledoval zápas fotbalistů ukrajinského klubu FC Polissja Žitomir, jehož je členem, s FC Hradec Králové B (1:0). Před utkáním Usyk poskytl rozhovor.   

Rozhodl jste se, že opustíte Ukrajinu, kde jste se zapojil do bojů proti ruské armádě, a budete se připravovat na odvetu s Britem Anthonym Joshuou. Bylo těžké odejít?  
Bylo to těžké rozhodnutí, ale přišli moji přátelé, moji starší kolegové a řekli mi: Tvoje fronta je sport. Měl bys jít trénovat a bojovat v ringu, aby tam visela naše vlajka, aby všichni ve světě slyšeli o Ukrajině. Tímhle můžeš podpořit Ukrajinu.

Můžete přiblížit, co jste na Ukrajině zažil? A vnímal jste, že ostatní svou přítomností morálně podporujete?
Hlavně sám cítím velikou podporu od celého ukrajinského národa v tom, že jsem se rozhodl nastoupit v odvetě. Za to jsem vděčný. A co jsem zažil? Například to, jak moje děti běhaly při každém sebemenším šustnutí do sklepa. Něco takového bych nepřál nikomu, ani nepřátelům.

Bude příprava na odvetu s Britem Joshuou jiná vzhledem k situaci na Ukrajině?
Každá příprava je jiná. Nyní se připravuji na soupeře, kterého už znám. Samozřejmě Anthony zná i mě a také se bude připravovat jinak a bude boxovat jinak. Ale příprava bude jiná i vzhledem k situaci na Ukrajině. Motivace bude daleko větší. Vím, že můžu pomoci lidem na Ukrajině.

Čtěte také: Fotbalisté Žitomiru hráli s Votroky. Řekli, že jsou připraveni jít do války

Podporu Ukrajině vyjadřují lidé z celého světa, ale Anthony Joshua je v tomto směru zdrženlivý. Co tomu říkáte?
Každý člověk sám za sebe vyjadřuje podporu tak, jak to cítí. Anthony je vážený sportovec ve své zemi a má nárok na svůj postup. To je normální. Někdo ukazuje podporu Ukrajině veřejně a další podporuje Ukrajinu neveřejně. Je to absolutně v pořádku a není k tomu co dodat.

Jaké myšlenky vám proběhly hlavou, když jste se dozvěděl o ruské invazi na Ukrajinu?
Když se to stalo, byl jsem pracovně v Londýně. V šest jsem měl letět do Kyjeva, ale v pět hodin jsem dostal zprávu od manželky, že začala válka. Letecky jsem se za rodinou do Kyjeva nemohl dostat. Nejdřív vznikla panika, co budeme dělat. Vyměnili jsme letenky do Polska, kde jsme přešli hranice a pak nás přátelé odvezli do Kyjeva. Cesta trvala osmačtyřicet hodin, ale když jsem dorazil domů a uviděl svoji rodinu, svoje děti, tak to byl neskutečně ulevující pocit. U mě doma byli také kamarádi z Mariupolu, kterým naprosto rozbombardovali domovy. Rychle jsme začali nakupovat potřebné věci, benzín, potraviny…, abychom se zásobili. A potom jsme pomáhali těm, co to potřebovali nejvíc.

Ruští vojáci zabrali váš dům ve Vorzelu na předměstí Kyjeva. Máte zprávy o tom, jak to tam nyní vypadá?
Dostal jsem zprávy od sousedů, že tam Rusové vtrhli. Vím jen, že rozbili bránu, snad i někoho zajali, ale teď nejsem v kontaktu s nikým. Nikdo tam nemůže ani jet. Zprávy nemám žádné. Nevím, jak to tam teď vypadá.  

Čí podpora vás v poslední době nejpříjemněji překvapila?
Je krásné, jak se k událostem na Ukrajině postavil celý svět. Co nyní vidím tady v Česku, tak je skvělé, jak všichni tady pomáhají, jak všude visí naše vlajky… Ne, že by mě to úplně překvapilo, ale je to skvělé. Jsme všichni lidi a měli bychom si navzájem pomáhat. A podpora z české strany je opravdu ohromná.

V České republice teď pobýváte. Jak se vám tady líbí?
Jsem tady, protože tady jsou rodiny mých přátel, teď i moje rodina. Moc se mi tu líbí. Rád se zde procházím. Našel jsem i pravoslavný kostel, kam se chodím modlit. Někteří lidé mě tu poznávají, chtějí se fotit. Jiní se na mě překvapeně podívají a jdou dál, ale celkově je zde skvěle. 

Jak nyní vypadá váš tréninkový den?
Momentálně trénuji jednou denně, ráno mám rozcvičku, ale tento týden odcestuji na kemp, kde začne ostrá příprava na zápas. Destinace ještě není jasná. Vypadá to na Blízký východ, na Saudskou Arábii, Dubaj. V úvahu připadá také Katar.

Jak vnímáte reakce ruských sportovců, jako je například boxer Alexandr Povětkin, který podporuje Putina a jeho válečné tažení?
Jsem pravoslavný křesťan. Jsem vychovávaný ve víře. A víra nám říká, že bychom neměli nikoho odsuzovat, nikomu nadávat. Ale ten, kdo podporuje válku, je schizofrenik, duševně nemocný člověk. A je třeba k němu tak přistupovat a brát ho jako nemocného člověka.

Zmínil jste nemocné lidi. Co byste řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, kdy byste měl možnost s ním mluvit?
Nic. K tomu člověku se nechci vyjadřovat. Někomu takovému nemám co říct.

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Lubomír Douděra