Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Fakultka nabídla pomoc raněným z Ukrajiny i prostory v bývalé ubytovně

1. 3. 2022

page.Name
Fakultní nemocnice Hradec Králové (FNHK) nabídla pomoc raněným na chirurgických pracovištích, připravena je také poskytnout prostory někdejší ubytovny v ulici Jana Masaryka. Transfuzní oddělení je připraveno reagovat na další vývoj situace, oznámil dnes mluvčí nemocnice Jakub Sochor.

"Bezprostředně po zahájení útoku jsme projednali přípravu našich chirurgických pracovišť na zabezpečení péče o zraněné a informovali jsme o tom ministerstva zdravotnictví i vnitra a také koordinátorku programu MEDEVAC," uvedl dnes ředitel hradecké FN Vladimír Palička.

Humanitární program MEDEVAC funguje v ČR od roku 1993. V počátcích zahrnoval zejména evakuaci pacientů na léčení do ČR. Po roce 2013 se program rozšířil o vysílání expertů do zahraničí. Od roku 2015 Česko poskytuje také odborné stáže pro lékaře z oblastí postižených humanitární krizí. Nemocnice v rámci tohoto programu poskytovala péči pacientům ze zahraničí již v minulosti, například v roce 2015 devítileté dívce z Ukrajiny zraněné explozí granátu.

V souvislosti s nárůstem počtu uprchlíků z Ukrajiny nemocnice nabídla možnost ubytování v prostorách nevyužívané budovy bývalé nemocniční ubytovny v ulici Jana Masaryka. "Budova je zcela prázdná, jsme domluveni s městem a charitou, že v případě potřeby ji vybaví nábytkem a dalšími potřebnými věcmi," uvedl Palička.

Nemocnice se již dříve dohodla s radnicí na výměně budovy ubytovny za parkoviště před vjezdem do areálu nemocnice a pozemky, převod budovy však ještě nebyl dokončen. "Pro případ potřeby akutního krátkodobého ubytování uprchlíků nemocnice nabídla charitě a městu několik bytů ve své budově v ulici Hradecká," uvedl mluvčí FNHK Jakub Sochor.

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové nyní pracuje 14 zdravotníků ukrajinské národnosti, nemocnice s nimi již jednala a je s nimi stále v kontaktu. "Vedení nemocnice také doporučilo zaměstnancům, aby v případě zájmu o podporu Ukrajiny využili známé a ověřené charitativní organizace, které pomoc organizují," uvedl Sochor.

Transfuzní oddělení FNHK je připraveno reagovat na další vývoj situace a zorganizovat speciální odběr krve v případě, že Ukrajina o dodávky krve požádá. Nyní je dárcům odebíraná krev používaná pro pacienty v královéhradecké nemocnici, uvedli zástupci nemocnice.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz