Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Rekonstrukce Pajkrovy flošny se přiblížila. Město už vybralo projektanta

28. 7. 2022

Rekonstrukce Pajkrovy flošny se přiblížila. Město už vybralo projektanta 0 snímků
Hradecká radnice našla projektanta, který připraví veškerou projektovou dokumentaci k plánované rekonstrukci Pajkrovy flošny. Stavební povolení by podle nejnovějších předpokladů mělo město získat v roce 2024. Z chátrajícího pevnostního objektu z 18. století by se po rekonstrukci mělo stát studentské centrum.

Hradečtí radní v minulém týdnu schválili výsledek výběrového řízení na projektanta pro rekonstrukci Pajkrovy flošny. Zpracovatelem všech stupňů projektové dokumentace bude společnost Projekční atelier pro dokumentaci, průzkum a obnovu historických staveb ze Dvora Králové nad Labem, která nabídla městu cenu 668 tisíc korun bez DPH.

Hradec Králové plánuje část hradecké pevnosti z 18. století přestavět ve spolupráci s vysokými školami na studentské centrum. O této myšlence se ve městě hovoří už od roku 2012. Od té doby se termíny pro rekonstrukci několikrát posouvaly. Podle současných odhadů by mělo město získat stavební povolení za dva roky. Teprve poté bude moct vypsat tendr na zhotovitele.

„Hlavním smyslem tohoto záměru je vytvořit zázemí pro setkávání lidí a navazování nových kontaktů a vztahů, sdílení informací a vzdělávání. Předběžná dohoda partnerů projektu je, že rekonstruovaný objekt zůstane v majetku města a provozovat jej bude Univerzita Karlova,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek (ODS), který byl hlavním propagátorem myšlenky rekonstrukce ještě v době, kdy působil na Farmaceutické fakultě. Partnery projektu jsou vedle města také Královéhradecký kraj, hradecké fakulty Univerzity Karlovy, Univerzita Hradec Králové a Fakulta vojenského zdravotnictví Univerzity obrany. Všechny tyto instituce v minulosti podepsaly memorandum o spolupráci. 

Rekonstrukce vyjde zhruba na 50 milionů

„U projektu bude třeba zaktualizovat studii, ze které bude následně vycházet dokumentace pro územní rozhodnutí, stavební povolení a zadání stavby. Veškerá dokumentace včetně stavebního povolení by mohla být dokončená v průběhu roku 2024. Hrubý odhad nákladů na samotnou rekonstrukci je padesát milionů korun, přesnější čísla ale budeme znát po zpracování vyšších stupňů dokumentace, to finální pochopitelně až po soutěži na stavební firmu,“ uvádí investiční náměstek primátora Jiří Bláha (ODS).

V roce 2020 poskytl na tento projekt Královéhradecký kraj radnici dotaci ve výši tří milionů korun „Z těchto financí budeme hradit vše potřebné kolem projektové dokumentace. Skutečná výše čerpání dotace bude tedy zřejmá až po kompletním dokončení celé dokumentace,“ vysvětluje náměstkyně primátora pro oblast ekonomiky a dotací Monika Štayrová (za ANO). Dotaci pak plánuje město využít také na rekonstrukci objektu. „Chystáme se detailně prověřovat veškeré možné dotační podpory, vše bude záležet na připravenosti projektu, jeho finální podobě a aktuálně vyhlášených výzvách,“ doplňuje  Štayrová.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek