Středa

8. února 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Hradecké výroční ceny mají varhaník Uhlíř a in memoriam publicista Souček

31. 5. 2022

page.Name
Nejvyšší ocenění města Hradce Králové, Cenu Dr. Františka Ulricha, dnes zastupitelé města udělili varhaníkovi Václavu Uhlířovi. Cenu Primus inter pares (První mezi rovnými) udělili in memoriam moderátorovi, publicistovi a glosátorovi Václavu Součkovi. O dalších cenách v oboru sportu, kultury a prací studentů rozhodli v tajném hlasování. Radnice uděluje výroční ceny od roku 1993.

Varhaník, diecézní organolog a pedagog Uhlíř působí od roku 1970 na kůru kostela Panny Marie v Hradci Králové. Soustavně se věnuje koncertům, spolupracuje s mnoha orchestry, sbory a sólisty, například s Jiřím Stivínem či Jaroslavem Svěceným. Je autorem výpravné publikace Varhany královéhradecké diecéze. Papež Benedikt XVI. jej ocenil vyznamenáním Pro Ecclesia et Pontifice (Pro církev a papeže). Ulrichovu cenu město uděluje za celoživotní dílo kulturního, vědeckého, sportovního nebo společenského významu.

Laureát ceny Primus inter pares Václav Souček je držitelem ceny Ferdinanda Peroutky. Desítky let působil v Českém rozhlase Hradec Králové. Známý byl také jako člen a moderátor královéhradecké skupiny Lokálka, konferenciér Porty a dalších folkových festivalů. Zemřel letos v dubnu ve věku 81 let.

Oficiální předání cen a zveřejnění jmen všech laureátů se odehraje ve středu ve 20:00 v Jiráskových sadech.

ČTK