Středa

6. prosince 2023

Nyní

-2°

Zítra

Svátek má

Májový magazín Salonky voní jarem, opět přináší zajímavé a rozmanité čtení

2. 5. 2022

Májový magazín Salonky voní jarem, opět přináší zajímavé a rozmanité čtení 11 snímků
Salon republiky. Tímto označením se rádo chlubí město Hradec Králové. Ikonické pojmenování vzniklo zhruba před 100 lety v době, kdy hradecké radnici vládl František Ulrich, a stalo se nyní tématem květnového kulturně – společenského magazínu Salonky, který jsme připravili pro naše čtenáře. Ode dneška oblíbené periodikum najdete na vybraných distribučních místech po celém městě.

Salonky spustily v souvislosti se Salonem republiky v kontrastu s nynější realitou nový pořad. První díl měl podtitul Salon republiky po 100 letech aneb Jaká je budoucí vize Hradce Králové? Pozvání moderátora Imricha Dioszegiho přijali současný náměstek primátora pro rozvoj města Jiří Bláha (ODS), jeho předchůdce Jindřich Vedlich, opoziční zastupitelka a prorektorka UHK odpovědná za rozvoj univerzity Pavlína Springerová (HDK), majitel společnosti Stako Petr Kulda, předseda představenstva stavebního holdingu Enteria Martin Havelka a významný hradecký architekt Jaromír Chmelík.

Samotný pořad odstartoval konstatováním, že Hradec se nerozvíjí. Hlavními důvody jsou přebujelá stavební legislativa, ohromný počet námitek a odvolání proti stavbám z řad veřejnosti i spolků a také absence nového územního plánu. Na tom, že má Hradec se svým rozvojem v současné době velké problémy, se shodli všichni účastníci debaty. Na to v magazínu navazuje rozhovor s podnikatelem Petrem Kuldou, který je majitelem zřejmě největší hradecké stavební firmy.

„Jsem hrdý Hradečák, ale v porovnání s jinými městy je tady opravdu složitější prostředí. Lidé jsou tady hodně konzervativní. Ve větší míře než jinde tady zneužívají toho systému, brání výstavbě a tím i rozvoji města,“ řekl mimo jiné podnikatel v rozhovoru pro květnové Salonky. Součástí uvedeného tématu je také tradiční anketa, tentokrát s otázkou Zaslouží si dnešní Hradec označení Salon republiky? Odpovědi tří osobností města si přečtěte v čerstvém magazínu.

Úspěšnou sezonu mají za sebou basketbalistky Sokola Hradec Králové, které v Ženské lize vybojovaly bronzové medaile. Hradecké Lvice, jak se jim říká, ukázaly, že si drží na tuzemské basketbalové scéně vysoký standard. Protože klub skvěle pracuje s mládeží, v letošní sezoně se v týmu objevila řada mladých hráček, což je pro Lvice příslib do budoucna.

Do Hradce Králové se přestěhoval krátce po svém narození, vyrůstal v Orlické kotlině, chodil v Hradci na základní, střední i vysokou školu a také zde vůbec poprvé stál na jevišti. Jak na čas strávený ve městě vzpomíná a co pro něj znamená jeho herecká profese, o tom a nejenom o tom v rozhovoru s Vítkem Martincem hovoří známý herec Miroslav Táborský. Být ve správný čas na správném místě, to je motto fotografa Michala Fanty.

Tento talentovaný, zejména zpravodajský fotograf, který je v současné době dokumentaristou hasičů, s nimiž vyjíždí na rozmanité zásahy, loni získal za cyklus snímků Ptačí chřipka prestižní ocenění Czech Press Photo. „Znám u hasičů hodně lidí a oni vědí, jak se v různých situacích chovám, že při focení nikomu nepřekážím a nijak neomezuji jejich činnost. Vzájemně si důvěřujeme, vím, co fotit mám a co už ne,“ uvedl.

Pravidelná rubrika Oko Salonek je tentokrát zaměřená na Květen, měsíc lásky. „Pokud máte tedy květen jako vlajkovou loď jara rádi, užívejte si ho plnými doušky a věřte, že láska, která tento měsíc provází, hory přenáší,“ vyzýváme v rubrice. Na stránkách magazínu nemůže ani v květnu chybět Příběh postavičky. Slávek Trávníček představuje hradeckého rekordmana Igora Burkoně, který byl nejen nepřehlédnutelný fanoušek hradeckých černobílých fotbalistů, ale také rekordman ze zdejších hospůdek. Jeho „majstrštykem“ určitě je, že se mu podařilo vypít pivo na ex za tři vteřiny.

Další materiál magazínu je o účasti Salonek při předávání fotbalových cen regionu, které se odehrálo v Městském divadle Dr. Josefa Čížka v Náchodě. Čas strávený na rybách se do života nepočítá, upozornil v dalším rozhovoru hradecký rybář Jakub Zeman, který kromě své vášně a času stráveného u vody, je v tomto oboru také známým youtuberem uvádějícím pořad Rybaření s Kubákem.

Velmi zajímavý květnový magazín Salonky uzavírá rozhovor s Petrou Bubeníčkovou, vedoucí Katedry českého jazyka a literatury Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové, která se mimo jiné odborně věnuje dětské literatuře. Nedávno vydala inspirativní vyprávěcí karty nazvané Kouzelná cesta. „Zavést děti do světa příběhů a naučit je tvořit vlastní vyprávění, rozvíjet jejich fantazii a vést je k porozumění čtenému textu,“ vysvětlila smysl tohoto pozoruhodného projektu.

Květnové Salonky jsou na světě. Přejeme vám příjemné a zároveň zajímavé čtení. Opakování je matkou moudrosti, proto: Čtěte Salonky! Salonky, jak už bylo uvedeno na začátku, najdete ode dneška na vybraných distribučních místech v Hradci Králové.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Salonek, Ondřej Littera