Čtvrtek

7. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Hradcem v sobotu prošel dav odpůrců protiepidemických opatření

23. 1. 2022

Hradcem v sobotu prošel dav odpůrců protiepidemických opatření 9 snímků
Zhruba pět stovek lidí se zúčastnilo sobotní demonstrace na náměstí 28. října v Hradci Králové. Účastníci protestovali proti novele pandemického zákona a rozdělování společnosti na základě očkování.

Sobotní demonstrace se uskutečnila i poté, co vláda tento týden rozhodla o zrušení vyhlášky o povinném očkování pro lidi nad 60 let a vybrané profesní skupiny. "Je to první malé vítězství, ale bez aktivního odporu občanů by se to nepovedlo! Dalším cílem Chcípl PES je zastavení a zrušení segregace občanů na základě očkování! Ohlášené demonstrace proběhnou s novým heslem Život bez podmínek," napsali organizátoři z hnutí Chcípl PES na svých facebookových stránkách.

Na náměstí 28. října se sešlo odhadem pět stovek lidí. Po zhruba hodinovém programu, během kterého vystoupilo na pódiu několik řečníků, se dav vydal na protestní pochod k terminálu hromadné dopravy a zpátky. Lidé po cestě vyvolávali hesla jako "Tečka je léčka", vymezovali se proti bývalému premiérovi heslem "Babiše za mříže" a opakovaně volali po svobodě. Podle policistů proběhla demonstrace bez narušení veřejného pořádku. 

Demonstranti protestovali také proti novele pandemického zákona, kterou tento týden schválila vláda Petra Fialy. Ta rozšiřuje výčet mimořádných opatření, která lze podle pandemického zákona za nepříznivé epidemické situace přijmout. Úřady budou moci omezit podnikatelskou i jinou činnost v provozovně, obchodním centru, na tržišti či v tržnici. Bude možné regulovat i provozní dobu. Omezení bude možné také u všech činností, při kterých je člověk v přímém kontaktu s někým dalším.

Novela doplňuje rovněž pravomoc regulovat provoz všech typů sportovišť, škol, dětských skupin a zařízení pro mimoškolní vzdělávání dětí. Opatření se budou moci vztahovat i na hudební, taneční a podobné kluby, diskotéky, herny, kasina, muzea, galerie, hrady, zámky, veřejné knihovny, planetária, zoologické a botanické zahrady. V novele jsou zahrnuty i kulturní akce, festivaly, slavnosti, trhy, veletrhy a zotavovací akce pro děti či příměstské tábory. Úřady také budou moci přikázat testování v zaměstnání a ve školách. 

Hradeckou demonstraci zaštiťoval předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas, který byl na všech plakátech uveden jako kontaktní osoba. Někdejší předseda soudem zrušené Dělnické strany byl v minulosti pravomocně odsouzený za spáchání trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Otevřeme Česko - Chcípl PES