Středa

29. března 2023

Nyní

Zítra

11°

Svátek má

Na happeningu na podporu Ukrajiny se na Masarykově náměstí sešly stovky lidí

25. 2. 2022

Na happeningu na podporu Ukrajiny se na Masarykově náměstí sešly stovky lidí 24 snímků
V centru Hradce Králové večer protestovali lidé proti válce na Ukrajině. Na Masarykově náměstí zazněly projevy, výzvy na ukončení ruské invaze i ukrajinská státní hymna, zjistila na místě ČTK. Nad hlavami účastníků protestu zavlálo i několik ukrajinských vlajek.

"Akce se zúčastnilo zhruba 250 až 300 lidí, problémy nebyly," řekla dnes ČTK mluvčí krajské policie Eliška Majerová. Podle odhadu redakce Salonků se happeningu zúčastnilo až 500 lidí. Na Masarykově náměstí vystoupili kromě organizátorů i zástupci Ukrajinců žijících v Hradci a okolí. 

Řada lidí měla jako akt solidarity připnutou ukrajinskou trikoloru, transparenty nesly například nápisy: Stop ruské agresi, STOP WAR nebo STOP PUTIN. Podle pořadatelů se setkání účastnily také desítky Ukrajinců.

Protesty proti válce na Ukrajině a postupu Ruska se dnes konaly i v dalších městech ČR. Před uzavřeným generálním konzulátem Ruska v Brně dnes protestovaly asi dvě tisícovky lidí, zhruba 200 lidí se k protestu sešlo na Václavském náměstí v Praze, v Ostravě na Masarykově náměstí protestovala asi stovka lidí. Zhruba 200 až 300 lidí dnes odpoledne protestovalo také na náměstí T. G. M. v České Lípě. Na podporu napadené země tam vystoupili zástupci Libereckého kraje, města, historici i pracovníci českolipské nemocnice ukrajinské národnosti.

Ruská federace zahájila ve čtvrtek ráno vojenskou invazi na Ukrajinu. Ruská vojska dobyla část ukrajinského území a přiblížila se hlavnímu městu Kyjev.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Michal Fanta