Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

UHK nabízí stipendia pro ukrajinské studenty v nouzi

25. 2. 2022

page.Name
Univerzita Hradec Králové (UHK) ode dneška nabízí jednorázové stipendium pro ukrajinské studenty v nouzi. Zároveň připravuje mimořádná dlouhodobá stipendia pro své studenty, bez ohledu na národnost, kteří jsou ohroženi válečným konfliktem na Ukrajině. ČTK to dnes řekl mluvčí UHK Jakub Novák. Na hradecké univerzitě je 36 studentů a tři zaměstnanci ukrajinské národnosti. Někteří z nich již zažádali UHK o pomoc.

"Cílem mimořádného dlouhodobého stipendia je podpořit studenty, kteří z důvodu války přijdou o finanční zázemí a nadále budou působit a setrvávat v České republice. Nemusí tedy jít jen o Ukrajince," řekl Novák.

Univerzita podle něj zároveň plánuje pomoc studentům ohroženým konfliktem, kteří nyní nejsou na území České republiky, a to ať už formou speciálního stipendijního programu nebo třeba formou kurzů českého jazyka. "Tady máme ale obavu z toho, že dokud takoví případní zájemci ze strany kompetentních orgánů nedostanou mimořádný status, bude velký problém s jejich nostrifikacemi a jejich přijetí nebude pro české univerzity snadné," řekl ČTK Novák.

UHK podle něj nyní také reaguje na otázky partnerských univerzit, které vyslaly studenty do České republiky, jestli jsou v bezpečí. "Šlo například o dotaz z mexické strany. Všechny partnery ujišťujeme, že jejich studenti jsou v České republice v bezpečí," dodal.

Škola jako akt solidarity s Ukrajinou, která si svobodně vybrala evropskou cestu a prozápadní orientaci, již také vyvěsila její vlajku.

Ruská armáda ve čtvrtek ráno zahájila letecký i pozemní útok na sousední Ukrajinu. Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba označil ruskou operaci za plnohodnotnou invazi a prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil na Ukrajině válečný stav. Boje pokračují v řadě ukrajinských měst i dnes.

ČTK
redakce@salonkyhk.cz