Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Titulní stranu Salonek zdobí basketbalistka Pamela Therese Effangová

1. 3. 2023

page.Name
Březnový magazín Salonky je tady a právě obsadil vybraná distribuční místa po celém Hradci Králové. Ozdobou titulní strany se tentokrát stala dlouholetá opora Hradeckých lvic, skvělá basketbalistka Pamela Therese Effangová. Tuto dámu, plnou pozitivní energie, s rozhledem a vynikajícími vyjadřovacími schopnostmi, lze spatřit nejen na basketbalové palubovce, ale nově také za mikrofonem jako moderátorku sportovního podcastu Salonek zvaného Klubovna.

„Díky nabídce Salonek jsem za tu šanci ohromně vděčná a musím říct, že mě to obrovsky chytlo. Už jsem se přistihla i při rozcvičení před tréninkem, že si trénuju otázky. Dostala jsem už mnoho pozitivních reakcí na můj první rozhovor, za což jsem moc ráda a nabíjí mě to,“ řekla v rozhovoru březnového hradeckého magazínu aktuálně vůbec nejlepší česká střelkyně Ženské basketbalové ligy, která se před několika týdny dočkala i vytoužené premiéry v reprezentačním dresu .

Moderní, poněkud hektickou dobu jednadvacátého století provází řada civilizačních chorob. Mezi ně patří obávaná Alzheimerova nemoc, která postihuje poměrně velký počet starších obyvatel. „Na začátku se projevuje banálním zapomínáním, ale postupně přechází do kompletní demence, kdy nemocný člověk může skončit upoutaný na lůžko,“ prozradil v dalším rozhovoru docent Ondřej Soukup, vedoucí Centra biomedicínského výzkumu Fakultní nemocnice Hradec Králové, který se společně s kolegy vědci zabývá vývojem léčiv na tuto nemoc, a nedávno získal Cenu manželů Elišky a Zdeňka Strmiskových za významný přínos k jejímu výzkumu a léčbě.

V duchu tohoto tématu pokračujeme na stránkách magazínu i v pravidelné rubrice Oko Salonek a také v rozhovoru s Martinem Trávníčkem, ředitelem SeneCura SeniorCentrum Hradec Králové. Tento moderní domov seniorů se nachází v klidném prostředí na Moravském Předměstí a velký důraz klade právě na péči o seniory trpící Alzheimerovou chorobou. „V této fázi je důležitý především klid a relaxace, protože klient je velice citlivý na veškeré vjemy. Důležité jsou také bezpečí a kvalitní péče,“ uvedl ředitel Trávníček.

Rok od oficiálního začátku stavby míří práce na fotbalovém stadionu v Hradci Králové do finální části. Už za necelé čtyři měsíce bude nový stánek hotový a v červenci na něm hradečtí Votroci vyběhnou k prvnímu ligovému utkání. Dodržení červnového termínu pro dokončení stavby potvrdili Salonkám v zajímavém článku technický ředitel společnosti Strabag Petr Kafka, vedoucí stavby Daniel Novotný i generální manažer FC Hradec Králové Richard Jukl.

Ani v březnovém magazínu nesmí chybět pravidelný seriál Slávka Trávníčka Trocha nostalgie Hradečáky nezabije. Ve třetím díle se autor zaměřuje na restaurační podniky převážně čtvrté cenové skupiny. Řada hradeckých obyvatel určitě ráda nostalgicky zavzpomíná na Hotel Avion, restauraci Slovan zvanou též Stodola, hospody U Válků či Pod vrbou, známou rovněž pod názvem Bangladéš, jídelnu Praha, Mysliveckou restauraci, nejznámější hradecký bufet Na Baště, restauraci Ostrava – Budvarka, hospůdku Grádo nebo Nádražní restauraci.

Od 1. února je novou ombudsmankou Fakultní nemocnice Hradec Králové vystudovaná právnička Daniela Mohylová. V posledním rozhovoru březnových Salonek tato mladá, teprve šestatřicetiletá žena, prokázala, že má pro tuto pozici velké předpoklady a ví přesně, co obnáší. „Nemocniční ombudsman by neměl mít jen určité znalosti, ale měla by mu být svým způsobem vlastní i empatie, trpělivost, samostatnost a tak dále,“ řekla s tím, že za klíčový nástroj své pozice považuje dobře nastavenou a transparentní komunikaci pro řešení každodenních situací.

Březnový magazín Salonky, který je v souladu s tradicí opět nabitý velmi zajímavým, inspirativním a dobrým čtením, je tedy na světě. Stačí ho jen otevřít a pustit se s chutí do četby. Ještě předtím je ale nutné si ho vyzvednout na vybraných distribučních místech v Hradci Králové. Tak nezapomeňte Salonky jsou tu pro vás. Proto, čtěte Salonky!

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Salonek