Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Hradec Králové měl loni nejbezpečnější silnice ze všech krajských měst

5. 4. 2023

page.Name
Nejbezpečnější silnice mezi krajskými městy v Česku byly v loňském roce v Hradci Králové. Vyplývá to z žebříčku Indexu bezpečnosti pro rok 2022 zpracovaného Generali Českou pojišťovnou. V Hradci se loni stalo 797 dopravních nehod, při kterých byli těžce zranění tři lidé. Žádná smrtelná nehoda se ve městě v roce 2022 nestala.

Bezpečnost silničního provozu v Hradci Králové se podle indexu loni výrazně zlepšila. V roce 2021 se Hradec umístil na páté příčce. Loni žebříček opanoval. "Podle výsledků GČP indexu za rok 2022 se nejbezpečněji jezdilo v Hradci Králové, kde při 797 dopravních nehodách byly těžce zraněny 3 osoby. Umístil se tak na nejvyšší příčce v bezpečnosti silničního provozu mezi krajskými městy. Navíc si o čtyři příčky polepšil oproti předchozímu roku," uvádí pojišťovna. Hradec vykázal loni nejvyšší bezpečnost i pro takzvané zranitelné účastníky provozu, tedy například chodce nebo cyklisty.

Hradec Králové je jedním z šesti krajských měst, ve kterých si dopravní nehody nevyžádaly žádnou oběť. Na opačném konci žebříčku než Hradec se na 11. místě objevila Plzeň, na 12. pozici Brno a nejhorší, 13. místo, obsadily České Budějovice. Tam byly při 761 dopravních nehodách dvě osoby usmrceny a 28 lidí těžce zraněno.

Hodnota indexu udává poměr vážných a smrtelných nehod, tedy havárií s těžkým zraněním nebo úmrtím, k celkovému počtu nehod evidovaných na území uvedených měst za určité období. Čím je vyšší hodnota indexu, tím je dopravněbezpečnostní situace v konkrétním městě horší.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Martin Patkoš