Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

OBRAZEM: Nad fotbalový stadion už se vrátila všechna čtyři lízátka

24. 1. 2023

OBRAZEM: Nad fotbalový stadion už se vrátila všechna čtyři lízátka 0 snímků
Nad rozestavěným fotbalovým stadionem v Hradci Králové od dnešního rána ční už všechny čtyři osvětlovací stožáry ve tvaru lízátek. První ze čtyř lízátek vrátili stavbaři nad stadion minulou středu, poslední čtvrté dnes o šest dní později. Osvětlovací tělesa jsou od postavení v roce 1974 jednou z charakteristických dominant celého města.

První stožár stavbaři vztyčili ve středu 18. ledna. Instalaci 55 metrů vysokých a 40 tun vážících stožárů dělali za pomoci dvou jeřábů. "Usazení se odehrálo podle plánu a bez komplikací," řekla mluvčí.

Stavbaři osvětlovací stožáry sundali v září 2021. Následně se pustili do jejich opravy, kterou udělali přímo na okraji staveniště. Vyměnili zkorodované a narušené části a díly. Dělníci také doplnili konzoly pro namontování LED reflektorů a konstrukce pro ukotvení stožárů. Do konce stavby stadionu budou na lízátkách svítit jen malá bezpečnostní světla pro letecký provoz, plně rozzářit by se měla v létě.

Stadion za více než 630 milionů korun bez daně město buduje od srpna 2021. Hotový by měl být na konci letošního června. Kapacitu bude mít 9300 diváků.

Stavbaři nyní především pracují na ocelové konstrukcí zastřešující tribuny. Také pracují na stavbě objektu západní tribuny, v níž bude hlavní zázemí celého stadionu.

Stadion staví konsorcium firem Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont. Kvůli zdražení stavebních materiálů a prací a zadání dalších prací se město se stavbaři loni v červnu dohodlo na zvýšení ceny o 59 milionů korun a prodloužení termínu stavby o dva měsíce.

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkhyk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek