Neděle

3. prosince 2023

Nyní

-4°

Zítra

-4°

Svátek má

Hradec začíná připravovat rekonstrukci Vážní ulice ve skladištní oblasti

12. 10. 2023

page.Name
Hradecká radnice začala chystat rozsáhlou rekonstrukci Vážní ulice ve skladištní oblasti na Slezském Předměstí. Jedná se o páteřní komunikaci pro řadu firem, které v této lokalitě sídlí a zaměstnávají zde tisíce lidí. Odhadované náklady rekonstrukce, jejíž součástí by měly být i cyklostezka a nové zastávky MHD, jsou přes 100 milionů korun. Pokud půjde příprava hladce, měla by vlastní stavba podle představitelů města začít v roce 2027.

"Vážní ulice je páteřní komunikace v rozvojové a podnikatelské oblasti, která už několik let není největší unést nápor nákladní dopravy. Navíc kvalita vozovky je špatná a parkování v lokalitě velmi chaotické. A to ani nezmiňuji nelze chodit sem chodit či jezdit na kole. Tento stav rozhodně není dlouhodobě udržitelný a je třeba zde provést komplexní rekonstrukci a nápravu poměrů,“ uvedla primátorka Pavlína Springerová (HDK).

Město má zatím pro rekonstrukci ulice studii z roku 2014. Nyní ji bude muset aktualizovat a sladit s rozvojovými záměry firem. Pro rekonstrukci také bude potřebovat řadu pozemků, které bude muset od vlastníků vykoupit nebo si k nim zajistit smluvní vztah. Kromě opravy rozbité silnice město plánuje celkovou přeměnu Vážní ulice se zavedením cyklodopravy a postavením nových zastávek MHD.

Se zástupci firem, které mají vjezd či ústí do Vážní ulice, a vlastníky pozemků již mělo vést města prvního jednání. "Chceme společně pracovat na přípravách projektu a zároveň se s nimi musíme domluvit na férovém majetkoprávním vypořádání," uvedl náměstek primátorky pro investice a rozvoj Lukáš Řádek (TOP 09).

Komplikovaný provoz ve Vážní ulici chce radnice řešit již nyní, a to ve spolupráci s firmou, policií a celníky. "Kamiony, které sem přiváží zboží pro místní firmy, často komplikují provoz tím, že čekají na celní odbavení přímo na místě komunikace. S tímto problémem musíme vypořádat co nejdříve," uvedl Řádek.

(kul, čtk) 
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Mapy.cz