Na Masarykově náměstí se v pátek koná setkání k ročnímu výročí od ruské invaze
23. 2. 2023

"Přijměte naše pozvání na setkání, během něhož chceme vyjádřit úctu padlým, všem, kteří trpí, kteří nasazují své životy, aby ochránili svou zemi a zajistili mír. Chceme také poděkovat všem, kteří pomáhají," píší pořadatelé akce na Facebooku.
Charita působí od počátku v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině v Královéhradeckým kraji, kterým prošlo za uplynulý rok více než 20.000 uprchlíků. Tisícům z nich Charita pomohla adaptovat se a zapojit do života.
Jednou z těch, kteří odešli z Ukrajiny před válkou, je jednatřicetiletá Roksolana z ukrajinské Umaně. "Nad naším rodným městem stále létají rakety, a tak jsem moc vděčná, že mohu být se svými dětmi a mamkou v bezpečí tady v Hradci Králové. Stýská se nám po domově a chtěly bychom žít doma a v míru, ale bohužel teď tam není pro naše děti bezpečno," řekla žena, která se chystá na pátečním setkání vzpomenout i na své příbuzné bojující na Ukrajině na frontě.
Vedoucí Integračního centra pro cizince Diecézní charity Hradec Králové Jan Kočí připomněl, že charita také již rok nepřetržitě zajišťuje péči o více než 200 ukrajinských uprchlíků na ubytovnách v Hradci Králové a ve Vrchlabí. Poskytuje jim humanitární a odbornou pomoc, někteří běženci se zapojili do výroby zákopových svíček.
"Naši pracovníci pomáhají nebo asistují uprchlickým rodinám i jednotlivcům při vyřizování formalit nezbytných pro jejich legální pobyt v ČR a poskytují jim poradenství v oblasti zdravotní péče a pojištění, bydlení a potřebnou materiální pomoc. Pomáhají maminkám také při hledání zaměstnání a se začleněním jejich dětí do českých škol," uvedl Kočí.
Integrační centrum diecézní charity pro cizince dosud uspořádalo pro ukrajinské běžence přes 70 bezplatných kurzů češtiny v Hradci Králové i v regionech a také speciální kurz pro ukrajinské pedagogy. "Kurzy prošlo více než 1500 absolventů. Ukrajinským dětem a mládeži pomáhají s doučováním také naši dobrovolníci. Koordinátorky projektu Young Caritas pro ně připravily i řadu volnočasových aktivit," uvedla Karasová. Více informací o pomoci válečným uprchlíkům je na www.hk.caritas.cz, www.cizincihradec.cz.
Ruskou agresi proti Ukrajině si připomenou také v Jičíně. V Porotním sále jičínského zámku v pátek v 18:00 představit audiovizuální projekt Lenky Němečkové nazvaný Modlitebník - Křížová cesta totality. Atelier Ščigol ve spolupráci s městem tím navazují na prosincovou výstavu Křížové cesty totality v jičínské synagoze výtvarníka ukrajinsko-židovského původu Michaila Ščigola.
"Datum 24. února je svým způsobem symbolické. Totalitní Rusko v tento den přesně před rokem napadlo svobodnou Ukrajinu. Boj za svobodu s totalitou stále není u konce a často přináší nejtěžší oběti. Tento boj mimořádně rezonuje právě dnes a téma projektu jej odraz. Umění však osvobozuje a povznáší,“ uvedli organizátoři výstavy.
ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz