Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Od prosince do března. Hradec bude mít v centru už letošní zimu umělé kluziště

6. 9. 2023

page.Name
Velká novinka oživí letošní vánoční trhy na Velkém náměstí. Návštěvníci si zde budou moct nově zabruslit na umělém venkovním kluzišti o rozměrech 28x14 metrů. Hradečtí zastupitelé minulý týden schválili 3,5 milionu korun, za které by měly technické služby pořídit samotné kluziště a další potřebné vybavení. Možnost zabruslit si v centru města pod širým nebem budou mít Hradečáci po celou zimu. Po skončení vánočních trhů se kluziště přesune na Masarykovo či Ulrichovo náměstí, kde bude přístupné až do března.

Po mnoha letech různých plánů na pořízení venkovního kluziště se Hradečáci letos konečně dočkají bruslení pod širým nebem v centru města. Kluziště budete moct poprvé vyzkoušet na vánočních trzích na Velkém náměstí. Letos se trhy uskuteční od 8. do 22. prosince a hned od začátku by jejich součástí mělo být i venkovní kluziště. „Zrovna dáváme do kupy program vánočních trhů a máme pro Hradečáky krásné překvapení – kluziště. Program bude bohatý jako minulý rok a bude i nové atraktivnější rozmístění stánků. Bližší podrobnosti k programu trhů brzy zveřejníme,“ řekla Salonkám náměstkyně primátorky pro kulturu Ilona Dvořáková.

Kluziště s rozměry 28x14 metrů nebude mít přírodní led, ale umělý povrch. „Rozhodli jsme se použít umělý povrch. Vyptával jsem se ve městech s venkovním kluzištěm s přírodním ledem a zjistil jsem, že od toho vzhledem k vysokým provozním nákladům odcházejí,“ vysvětlil náměstek primátorky pro sport Miroslav Hloušek (ODS), který si vzal projekt na starost. Kluziště bude ohraničené mantinely, kolem budou lavičky na přezutí a plocha, která zabrání ztupení nože bruslí.

Návštěvníci si bruslení pod širým nebem užijí i po Vánocích, jen na jiném místě. Mezi svátky musí kluziště Velké náměstí opustit kvůli parkovací ploše, kterou bude zabírat. Přesune se buď na Masarykovo, nebo Ulrichovo náměstí. Které z míst bude lépe vyhovovat si nechá město poradit dodavateli. Pokud počasí dovolí, zůstane kluziště veřejnosti přístupné až do jara. „Kluziště by mohlo být každou zimu otevřené od prosince do března. Mimo sezónu bude uklizené ve skladu Technických služeb na letišti v některém z úlů po letadlech. Tam je tma a zima, což je pro kluziště ideální,“ uvedl náměstek Pavel Vrbický (Piráti) zodpovídající za Technické služby.

Potřebné finance na nákup kluziště a další vybavení schválilo zastupitelstvo na svém zasedání minulý týden. Návrh jednohlasně zastupuje zástupce všech stran v zastupitelstvu. Podle Hlouška má o podobné kluziště zájem i několik hradeckých základních škol. Pokud se kluziště v centru města osvědčuje, chtěli by někteří ředitelé na další zimní sezónu nainstalovat podobné plochy i na svá venkovní sportoviště.

Sabina Tocháčková, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: Město Znojmo