Neděle

14. dubna 2024

Nyní

22°

Zítra

13°

Svátek má

Nejlepší lékaři Česka 2024: Ve výběru je i onkolog Jiří Petera z FN HK

12. 1. 2024

page.Name
Fakultní nemocnice Hradec Králové (FN HK) má i v letošním roce svého zástupce v žebříčku nejlepších lékařů Česka. Mezi padesátkou nejlepších českých doktorů podle časopisu Forbes se umístil přednosta Kliniky onkologie a radioterapie FN HK Jiří Petera. Právě díky němu se v Česku mimo jiné začaly standardně používat metody radioterapie s modulovanou intenzitou či 4D počítačovou tomografií. Hradeckou kliniku vede Petera už 25 let, v minulosti působil například také v Masarykově onkologickém ústavu v Brně.

„Umístění do tohoto žebříčku beru jako velké ocenění mé celoživotní práce v oblasti onkologie. Závěrem bych chtěl poděkovat svým kolegům, se kterými jsem mohl v různých nemocnicích pracovat a kteří mají na tomto ocenění také velký podíl,“ uvedl k ocenění profesor Petera, který stojí v čele Kliniky onkologie a radioterapie FN HK od roku 1999.

Klinika pod jeho vedením začala jako první v ČR standardně používat některé postupy, například metody radioterapie s modulovanou intenzitou (IMRT), 4D počítačovou tomografii nebo respirační gating, tedy metodu ozařování v předem definované fázi dechového cyklu, a rozvíjela i metody moderní systémové léčby, včetně cílené biologické léčby a imunologické léčby. Odborná veřejnost hodnotí hradecké pracoviště jako „centrum of excelence“ v oblasti brachyterapie.

Profesor Petera také dlouhodobě působí v oblasti výuky, například se v rámci LF UK v Hradci Králové zasloužil o otevření postgraduálního doktorského programu (Ph.D.) v oboru klinická onkologie a radioterapie. Působí také v tuzemských i zahraničních profesních odborných společnostech. Mezi celoživotními koníčky prof. Petery patří vážná hudba a historie, především období antiky.

Časopis zveřejnil žebříček poprvé v roce. Ani tehdy nechyběl mezi oceněnými zástupci hradecké fakultní nemocnice. Mezi 50 nejlepších lékařů v ČR vybral časopis přednostu Kardiochirurgické kliniky FN HK Jana Vojáčka. 

Finální výběr jmen vzniká po konzultaci a oponentuře odborných kruhů, tedy konkrétních doktorů i vybraných nemocnic. Výběr byl zaslán i České lékařské komoře coby zastřešující profesní organizaci – její reakce byla, že logicky nelze udělat kompletní a zcela objektivní volbu, nicméně tato je rozhodně kvalitní. Kompletní žebříček najdete zde.  

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonykhk.cz
Foto: FN HK