Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

FOTO: Výtěžek z re-use bazaru pomůže v Malšovicích k obnově stromořadí

7. 2. 2024

FOTO: Výtěžek z re-use bazaru pomůže v Malšovicích k obnově stromořadí 0 snímků
Pracovníci hradeckých technických služeb zahájili třetí etapu regenerace stromořadí v ulici Na Drahách v Malšovicích. V úseku mezi Sukovou a Úprkovou ulicí pokáceli na základě rozhodnutí odboru životního prostředí stromy ve zhoršeném zdravotním stavu. Místo původních 17 jasanů a lip vysadí na jaře 23 nových sazenic javoru babyka. Finance na obnovu stromořadí přispěje i první hradecký re-use bazar. V dobročinném obchodu se do konce roku 2023 vybralo na péči o městskou zeleň téměř 86 tisíc korun.

V malšovické ulici Na Drahách se jedná už o třetí etapu obnovy stromořadí. „V době vegetačního klidu a na základě rozhodnutí odboru životního prostředí provádíme kácení několika stromů ve zhoršeném zdravotním stavu. Stromořadí zde postupně obnovujeme už od roku 2014. První část jsme vysadili hned na jaře téhož roku a druhou část poté obnovilo středisko městské zeleně na podzim roku 2020. Třetí etapu provedeme nyní na jaře i díky projektu re-use, který nám pomohl zafinancovat finální výsadbu,“ uvedl k obnově ředitel Technických služeb Hradec Králové (TSHK) Tomáš Pospíšil.

Během jara vysadí na místě v úseku od ulice Sukova po ulici Úprkova pracovníci TSHK celkem 23 javorů babyka, které nahradí smíšené stromořadí 17 jasanů a lip. Nové stromy by měly vyjít přibližně na 115 tisíc korun včetně DPH. Jejich nákup z větší části zaplatí zisk z prvního hradeckého re-use bazaru v Kotěrově ulici. Do konce roku 2023 se tam na obnovu stromořadí podařilo vybrat téměř 86 tisíc korun.

„Jsem rád, že se technickým službám daří využívat finance k smysluplné obnově zeleně a stromořadí, které to v Hradci opravdu potřebují. Do budoucna by se mohly využít také například pro nové letničkové a cibulové záhony ve městě,“ řekl náměstek
primátorky pro TSHK Pavel Vrbický (Piráti).

První hradecký re-use bazar pod správou Hradeckých služeb, specializovaný na opětovné využití opotřebených věcí, začal fungovat začátkem října minulého roku v Kotěrově ulici čp. 828 za Muzeem východních Čech. Návštěvníci zde mohou čtyři dny v týdnu, a to v pondělí, středu a pátek od 13 do 17 hodin a v sobotu od 8 do 12 hodin, umístit nebo pořídit věci pro domácnost, sport nebo drobnou elektroniku. Vybrané finance poté putují na výsadbu nových stromů a na péči o další městskou zeleň.

(tz - pal, kul)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: TSHK