Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Rekonstrukce Harmonie I by měla začít příští rok. Město už má projektanta

22. 2. 2024

page.Name
Rekonstrukce bytového domu Harmonie I na Benešově třídě za odhadovaných až 250 milionů korun je opět o něco blíž. Hradečtí radní minulý týden schválili zhotovitele projektové dokumentace na opravu lodžií, zateplení budovy a střechy i výměnu oken. Projektová dokumentace, kterou vypracuje za 1,25 milionu korun bez DPH hradecká projekční firma HMP top s.r.o., má být hotová letos na podzim. Samotná rekonstrukce největšího bytového domu v majetku města by měla začít v druhé polovině roku 2025.

O tom, že hradecká radnice chystá rozsáhlou rekonstrukci čtrnáctipodlažního bytového domu Harmonie I na Benešově třídě, jsme informovali už loni v listopadu. Město tehdy vypsalo výběrové řízení na projektanta. Po třech měsících dospěla radnice k dalšímu kroku a vybrala zhotovitele projektové dokumentace. Minulý týden radní jednohlasně schválili uzavření smlouvy s hradeckou projekční společností HMP top za nabídkovou cenu 1,25 milionu korun bez DPH. 

Projektovou dokumentaci, která přesněji určí i cenu rekonstrukce, by chtělo mít město hotovou do konce letošního roku. Podle nedávných odhadů představitelů radnice by samotná rekonstrukce mohla vyjít až na 250 milionů korun. Na rekonstrukci chce Hradec Králové získat dotaci z programu Nová Zelená úsporám - bytové domy, která by mohla pokrýt zhruba 50 až 70 procent nákladů.

Rekonstrukce má začít v druhém pololetí roku 2025

„V tomto bytovém domě bude potřeba opravit boční stěny a podlahy lodžií, je nutné vyměnit zábradlí a spodní lodžie se doplní o nové stříšky. Celá budova se zateplí, u lodžií dojde ke kompletní výměně sendvičové stěny včetně okna a balkónových dveří,“ uvedl k plánované rekonstrukci investiční náměstek primátorky Lukáš Řádek (TOP09). Město počítá s tím, že v první polovině roku 2025 vypíše zadávací řízení na zhotovitele rekonstrukce. K zahájení stavebních prací by mohlo dojít ve druhé polovině roku 2025.

Harmonie I je bytový dům, ve kterém jsou téměř čtyři stovky bytů se zvláštním určením. "Nejčastěji jsou v domě ubytováni senioři a také osoby se zdravotním postižením. Nájemníci mají v domě k dispozici setkávací prostory, lékaře, rehabilitace i kadeřnictví," řekl náměstek primátorky pro majetek a sociální věci Pavel Vrbický (Piráti). V domě sídlí také terénní pečovatelská služba a tísňová péče.

Bezpečnost v domě a jeho okolí mají zvýšit i kamery

Radnice v Harmonii I v poslední době řeší potíže s některými nájemníky a pořádkem v domě. "Minulé vedení do Harmonie umístilo i jedince s jinými problémy, než je stáří. Najednou se tam začaly objevovat případy, kdy dochází k velmi výraznému rušení nočního klidu. K některým klientům se navíc stěhovali další lidé, kteří tam neměli co dělat. Harmonii každopádně bezpodmínečně chceme znovu vrátit seniorům," uvedl v říjnu v regionální MF Dnes Vrbický. 

Zvýšit bezpečnost se pokouší radnice hned několika způsoby. "Nově je připraveno spolupracovat sedm domovníků, kteří byli vybráni z řad nájemníků. Pergola navazující na Harmonii I byla vyčleněna provozním řádem pouze pro klienty Harmonie. Město také chystá finance na nákup kamer, které budou rozmístěny v objektu i v jeho okolí,“ popsal nyní novinky ohledně Harmonie I Vrbický.

(kul, tz)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: MMHK