Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Útulek pro opuštěná zvířata převzaly Městské lesy, chystají řadu novinek

1. 2. 2024

page.Name
Provozování útulku pro opuštěná zvířata v Hradci Králové má ode dneška na starosti městská společnost Městské lesy Hradec Králové. Završila se tím více než rok trvající snaha města změnit provozovatele útulku poté, co se v něm na podzim 2022 objevilo podezření na špatné zacházení se zvířaty. Do konce ledna útulek provozovaly Technické služby. Městské lesy hodlají vytvořit útulku novou image a jeho prostory otevřít také veřejnosti. Do budoucna je zde v plánu i canisterapie či výcvik psů pro veřejnost.

Městské lesy hodlají dát útulku starajícího se o psy a kočky novou tvář. Mají v plánu výcvik psů pro veřejnost nebo canisterapii, což je podpůrná terapie využívající kontaktu člověka se psem. "Chtěli bychom pravidelně pořádat dny otevřených dveří. V plánu je i spolupráce s odborníky na problematická zvířata. Jednáme s dobrovolnými skupinami o možné spolupráci, v plánu je program na venčení psů," řekl ředitel Městských lesů Milan Zerzán. Městské lesy podle něj také plánují útulek přejmenovat. Veškeré informace se dozvíte na nových webových stránkách www.azylprozviratahk.cz nebo na Facebooku .

Město původně hledalo nového provozovatele mezi externími subjekty. Radnice loni v březnu vypsala na provozovatele útulku výběrové řízení, které ale v září zrušilo. Místo vypsání nového výběrového řízení radní v říjnu rozhodli, že útulek bude provozovat Městské lesy. Lesníci od roku 2020 provozují i ​​městský kemp Stříbrný rybník.

Dotace města na provoz útulku klesne ze současných zhruba čtyř milionů korun ročně na 350.000 korun. Městské lesy však budou městu za pronajatý lesní majetek nadále platit snížené nájemné tak, jak bylo zavedené před lety v souvislosti s kůrovcovou kalamitou a epidemií covidu.

Případem možného pochybení v útulku se zabývala i policie, která věc předala magistrátnímu odboru přestupků. Charakter možného přestupku radnice nespecifikovala.

Útulek pro opuštěná zvířata hradecká radnice zřídila nákladem přes 20 milionů korun v roce 2008 nedaleko malšovického lesního hřbitova. Je v něm osm míst pro psy v karanténě a 48 pro psy ve volném chovu. Pro kočky v karanténě je vyhrazeno sedm míst a pro volný chov je to deset míst. Za 15 let prošlo útulkem téměř 6000 zvířat.

Městské lesy spravují 3700 hektarů lesů na jihovýchodním okraji Hradce. Lesy slouží hlavně k rekreaci, ročně navštíví asi milion lidí. Městské lesy se zabývají i chovem ryb, těžbou štěrkopísku, prodejem palivového dřeva a zvěřiny. Podnik má přes 20 zaměstnanců av roce 2022 vytvořil při tržbách 71 milionů korun zisk 1,3 milionu korun.

(čtk, kul)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: Archiv Salonek