Středa

27. září 2023

Nyní

20°

Zítra

19°

Svátek má

Nemocnice v hradeckém kraji mají nadále zájem o výpomoc studentů

23. 11. 2020

page.Name
V nemocnicích v Královéhradeckém kraji stále chybějí kvůli nemoci, karanténě či ošetřování člena rodiny (OČR) stovky zdravotníků. Další výpomoc studentů posledních ročníků středních a vyšších odborných škol, kteří by se ve středu měli vrátit do tříd, je proto nezbytná. Vyplynulo to z dnešního vyjádření zástupců nemocnic v kraji. O pacienty s covidem se v regionu starají krajské nemocnice a státní Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové.

„Ohledně studentů posledních ročníků středních a vyšších odborných škol vypomáhajícím v nemocnicích jednáme s vedením škol a hejtmanstvím o řešení situace a hledáme cestu, jak skloubit provozní potřeby nemocnic s výukou na středních školách,“ řekl mluvčí hradecké FN Jakub Sochor.

Podle mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilové by dokonce odchod studentů vypomáhajících na pracovní příkaz představoval ohrožení chodu covidových oddělení. „Jinými slovy nejsme bez nich schopni zajistit fungování covidových oddělení. Pokud tato možnost bude, využijeme jejich pomoc až do konce nouzového stavu,“ uvedla.

V nemocnicích Královéhradeckého kraje chybí 320 zdravotníků v práci, na pracovní příkaz tam pracuje 114 studentů. „Aktuálně se v krajských nemocnicích léčí s covidem 240 lidí, standardní lůžka jsou naplněná ze 70 procent a intenzivní z více než 80 procent. Situace se lepší jen velmi pozvolna,“ poznamenala Chytilová.

Ve FN Hradec Králové bylo dopoledne hospitalizováno přibližně 130 pacientů s covidem, z toho zhruba 35 vyžadovalo umístění na jednotkách intenzivní péče. Oproti přelomu měsíce nemocnice eviduje nižší počty provedených testů na covid, například v sobotu jich bylo přibližně 350, z toho zhruba 90 pozitivních. Personální situace ve FN se zvolna zlepšuje, ale stále chybí několik stovek zdravotnických pracovníků. Plánuje se také obnovení neakutních operací.

„Předpokládáme další otevírání operačních sálů a aktivní zvaní pacientů, jež čekají na výkon, který jsme mohli a museli odložit z důvodu epidemické situace. Počítáme, že v závěru listopadu a na počátku prosince obnovíme značnou část našeho provozu,“ upozornil ředitel FN Vladimír Palička. Studenti středních a vyšších odborných škol, které hejtmani povolali do nemocnic či domovů seniorů, by ve zdravotnických a sociálních zařízeních měli dál vypomáhat i po otevření jejich školy. Nařízená pracovní povinnost, jak stojí v manuálu ministerstva školství, má přednost před výukou.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto