Úterý

28. listopadu 2023

Nyní

-2°

Zítra

-2°

Svátek má

Už více než 30 domovů důchodců se potýká s nákazou koronavirus

27. 10. 2020

page.Name
Senioři jsou v souvislosti s níkazou koronavirus v populaci nejohroženější skupinou. V Královéhradeckém kraji přibývá domovů důchodců zasažených covid-19 a také nakažených klientů. Hejtmanství k dnešnímu dni eviduje výskyt nákazy ve 32 pobytových zařízeních sociálních služeb.

Nejde jen o krajem zřizované domovy důchodců. „V některých jsou pozitivní pouze pracovníci, v 15 zařízeních se ale nakazili i klienti,“ uvedla mluvčí kraje Sylvie Adamcová. V pondělí byla nákaza ve 28 pobytových zařízeních sociálních služeb. „K dnešnímu dni evidujeme 226 nakažených klientů sociálních služeb,“ řekla Adamcová. Oproti pondělí je to nárůst o 54 lidí.

Nejvíc nakažených klientů je v Domovech důchodců Humburky, Police nad Metují, Malá Čermná, Dvůr Králové nad Labem, Na Třešňovce Česká Skalice, Domov U Biřičky v Hradci Králové a v městském zařízení Sociální služby města Jičína.

Personální situace je i přes výpadek části zaměstnanců v zařízeních stabilizovaná, péče je omezená na nezbytné minimum. Vypomáhají v nich studenti i další externisté. „V tuto chvíli také vypomáhá v nakažených zařízení 12 osob z jiných sociálních služeb. Jedná se především o odborný personál, zejména zdravotní sestry,“ dodala Adamcová.

Pomoc pro seniory zahájila v Královéhradeckém kraji stejně jako při první vlně epidemie koronaviru i některá města. Linku pomoci lidem v izolaci či karanténě například dnes zavedl Trutnov. V Trutnově jsou v provozu nouzové telefonní linky pro lidi, kteří kvůli nákaze nemají možnost nakoupit si základní potraviny, léky či hygienické prostředky.

ČTK
Ilustrační foto