Pátek

21. června 2024

Nyní

16°

Zítra

19°

Svátek má

Do zlepšení výuky ve školách poputuje v příštích třech letech 190 milionů korun

26. 8. 2020

page.Name
Zvýšit především úroveň polytechnického i odborného vzdělávání, zaměřit se na digitalizaci a inovace ve vzdělávání. To jsou hlavní motivace, proč Královéhradecký kraj dá v nadcházejících třech letech do zlepšení kvality školní výuky a vzdělávání v regionu přes 190 milionů korun.

Z 95 procent by náklady projektu měly zaplatit evropská dotace a dotace ze státního rozpočtu. Novinářům to řekla náměstkyně hejtmana pro školství Martina Berdychová. Kraj počítá s podporou čtenářské a matematické gramotnosti. Projekt má podporovat rovné příležitosti ve vzdělávání a zaměřit se má i na prevenci předčasných odchodů žáků ze středních škol. Mělo by také vzniknout středisko pro inovativní výuku.

Projekt má pomoci i v situaci současné koronavirové epidemie, kdy může být opět omezena školní docházka a školy budou muset částečně nebo úplně přejít na on-line výuku. „Zautomatizované používání techniky žáky i učiteli je nezbytností. Na podporu digitálních kompetencí chceme vybrané školy vybavit například vzdělávacím softwarem nebo mobilními IT učebnami,“ prozradila Berdychová a dodala, že školení by vedle učitelů dostali i rodiče žáků.

Finanční podporu dostanou rovněž učitelské stáže v zahraničí nebo u zaměstnavatelů, doučování žáků a podpora podnikání. Na úrovni odborných kroužků se budou setkávat žáci středních a základních škol, v některých případech i děti z mateřských škol. Kromě kraje se na projektu budou podílet například Pedagogicko-psychologická poradna a Speciálně pedagogické centrum Královéhradeckého kraje. Partnery projektu bude deset středních, jedna mateřská a základní škola.

ry hj
ČTK
Ilustrační foto: hradeckralove.org